WIM HOFMAN Thuiswerken E I 9 Loïc en Liva op ontdekkingstocht in kinderfilm van TenneT en verhaal uit de tijd dat thuiswerken nog omstreden was. De directeur was van mening dat hij alleen het recht had op thuiswerken. Zijn onderge schikten zouden, zo redeneerde hij, als ze thuis zouden zitten onmiddellijk de kantjes eraf lo pen. Er zou niet veel uit hun vingers komen. Soms, vooral in de zomer, ging hij echter zelf thuiswerken. Hij zag thuiswerken als een privi lege dat hij alleen zichzelf mondjesmaat toe kende. Tegen de telefoniste zei hij dan: ,,Ik ga thuiswerken en ik wens niet gestoord te wor den. Noteer het nummer en zeg maar dat ik te rugbel, ja?" En tegen de typekamer zei hij: ,,Flink doorwerken, ja? Tegen het eind van de middag kom ik misschien terug. Als ik tenmin ste mijn werk af heb. Ik ga het jaarverslag nakij ken." Zijn ondergeschikten hadden het jaarverslag in de verleden tijd geschreven en nu wilde hij het geheel omzetten in de tegenwoordige tijd. Mocht daardoor het verslag eigenaardig klin ken, kon hij het altijd nog een keertje terug brengen in de verleden tijd. Het was warm weer en dus ging hij naar het strand. Daar viel hij in slaap en hij viel meteen op omdat hij zo wit was en hij werd alom her kend. Toen hij de volgende dag op kantoor kwam, werd er gegniffeld. Hij had een rode kop gekregen. Een tijdje later ging hij weer thuiswerken. Enkele ondergeschikten wisten dat hij bedoelde dat hij een en ander in zijn tuin ging doen. Ze hadden, langs zijn huis komend, gezien dat hij nogal wat potten met hortensia's had aange schaft en die wilde hij mooi kleur bij kleur op een rij in zijn tuin zetten. Hij had er bijna de hele middag voor nodig. Daarna zuchtte hij en hij keek nog eens en gaf zijn hydrangea querci- folia nog een extra scheutje water. Hij was te vreden en hij ging naar kantoor om te zien hoe iedereen gewerkt had en controleerde enkele prullenmanden van ondergeschikten. Hij las nog enkele brieven die zijn ondergeschikten hadden geschreven een paar maal door en con troleerde ze op spelfouten voordat hij een handtekening zette. Hij liet de typistes wachten totdat alles klaar was. Daarna kon hij naar huis. Thuisgekomen zag hij meteen dat de horten sia's die hij zo zorgvuldig geplant had uit de grond waren gehaald en terug in hun potten waren gezet. Hij had wel een vermoeden welke onverlaten dit gedaan hadden. Er zat echter niets anders op dan een tijdje niet thuis te wer ken. En zo kwam hij tot de slotsom dat thuis werken contraproductief was en in feite abso luut afkeurenswaardig. Al snel zien de kinderen hoe de Vlissingse jongen net als de 12-ja- rige Liva uit Middelburg op de fiets springt om als razende reporters antwoord te krijgen op al hun vra gen over de wondere wereld van elektriciteit. Niet geheel toevallig begint Loïc op de zeedijk in Bors sele en start Liva haar ontdekkings tocht bij het hoogspanningsstation van Rilland; het begin- eindpunt van de nieuwe 38okV-lijn waarvan de bouw nu in volle gang is. „Normaal zouden we met de aan nemers langs de scholen komen of een rondleiding geven aan een schoolklas'', legt Peggy Steenber gen van TenneT uit. ,,In coronatijd is dat toch wat lastiger. Daarom hebben we besloten een kinderfilm te maken. Die bieden we als onder deel van het educatief pakket Po- werrr for Kids aan bij scholen in de dorpen die vlak langs de nieuwe verbinding liggen." Loïc en Liva ontdekken al snel waarom die nieuwe hoogspan ningslijn gebouwd moet worden. Zo krijgt Loïc op de vraag 'Waarom komen de kabels eigenlijk uit de zee?' te horen dat zo de stroom van een groot windpark op de Noord zee naar heel Nederland kan wor den vervoerd. En dat als er nog meer windparken op zee komen dat niet allemaal op die ene be staande verbinding past. Kruispunt Ondertussen is Liva aangekomen op het hoogspanningsstation in Rilland. Remko Verweijen van TenneT legt haar uit dat dit eigen lijk een soort kruispunt zodat de stroom allerlei kanten op kan: twee naar Borssele, twee naar Geertrui- denberg in Brabant en twee naar Zandvliet in België. ,,Als er op één van die wegen een storing is of we moeten onderhoud plegen, dan is er altijd nog een verbinding be schikbaar." ,,Dat is superslim", vindt Liva. De jonge verslaggevers bezoeken ook mensen die helemaal niet blij zijn met de nieuwe lijn. Ook mogen ze kritische vragen stellen. ,,Dit was Normaal zouden we met de aannemers langs de scholen komen of een rondleiding geven aan een schoolklas eerst bos, waarom moest dat weg?", wil Loïc op een kale bouwplaats bij Borssele weten. En als Liva met haar fiets op het werkeiland in de Oosterschelde bij Krabbendijke aankomt, vraagt ze zich af waarom TenneT de mast die komt niet ge woon aan de binnenkant van de dijk bouwt De antwoorden zijn uiteraard te zien in de film, die nu al via de so ciale media-kanalen en de project site van TenneT te zien is. Zolang de bouwketen en het infocentrum nog niet open mogen voor publiek, houdt TenneT elke eerste woens dagmiddag van de maand digitale spreekuren voor jong en oud. ,,De eerste keer was er één bezoeker, het heeft wat tijd nodig om ontdekt te worden", zegt Steenbergen. vrijdag 12 februari 2021 GO De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator De wondere wereld van stroom Liva krijgt bij Rilland uitleg van Wou ter Delleman over het verschil tussen vakwerkmasten en wintrackmasten. FOTO'S SCREENSHOT KINDERFILM TENNET Liva met omgevingsmanager Jos van Jole bij het werkeiland nabij Krabben- dijke. Loïc op de plek waar eerst bos was en waar straks een grote paal voor de stroomdraden komt. Na een ontdekkingstocht op de fiets komen Liva en Loïc elkaar tegen op de Vlakebrug, het midden van 380kV-lijn tussen Borssele en Rilland. ,,Hoi, ik ben Loïc en ik ben 10 jaar. En ik hou van drummen en in musicals spelen. Het liefst zou ik willen ontdekken hoe de stroom in mijn telefoon komt!" Zo begint de kinderfilm van Ten neT die dit jaar als het goed is heel wat schoolklassen op het digitale schoolbord te zien is. Joeri Wisse Borssele/Rilland -Peggy Steenbergen, TenneT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37