Wak hakken voor grazers in de natuurgebieden 5 Hoe zorg je voor de vogels in je tuin? sma nog wel tips. ,,Je kunt de stam en wortels eenvoudig inpakken met isolatiemateriaal, zoals de kens of noppenfolie. De bladeren van palmbomen kun je bij elkaar binden en met jute of vliesdoek inwikkelen. Je kunt eventueel ook een paraplu steken zodat de sneeuw niet in het hart van de plant komt." Al zou je dat niet zeggen als je ze ziet. De exmoors die rondhangen aan de noord kant van de Meeuwenduinen bij Nieuw-Haamstede leven ogen schijnlijk een luizenleventje. Een beetje chillen en een beetje snac- ken. Maar ondertussen verrichten ze waardevol werk. Als ze het gras dat in de winter niet veel voedingsstoffen bevat beu zijn, beginnen ze te knagen aan struiken en bomen. ,,Dan be ginnen ze bast te schillen. En dddr hebben we ze voor. Het vee dat een jaarrond bij ons graast, is er puur om het landschap open te houden. Dit wintergedrag, dat ze aan die bomen aan het vreten zijn, is precies wat we willen zien", zegt De Visser. Naast exmoors lopen er in de natuurgebieden van Staatsbosbe heer ook Shetlanders, fjorden en Schotse Hooglanders rond. Al die dieren redden zich in principe prima zelf. Met hun warme adem blazen ze met gemak een laagje ijs aan flarden of ze trappen het met hun hoeven ka pot. Maar als er kans is op langdurige stevige vorst dan helpen de boswach ters bij voor baat een handje. ,,Want als het ijs te dik TIPS wordt, krijgen ze er moeite mee. Terwijl het maar een klein beetje werk is als je het bijhoudt. Dus doen we dit. Zeker ook voor de dieren die het niet zelf kunnen." Niet alleen de paarden en pony's profiteren namelijk van het wakhakken van De Visser en zijn collega. ,,Zodra we weglopen, zie je dat er meteen vogels op af komen. En ook herten en konij nen bijvoorbeeld doen er hun voordeel mee." Bij grotere poelen waarin ook vis zit, zitten ook soorten als de ijsvogel die voor zijn dage lijkse maaltje afhankelijk is van water. Al met al zorgen _v de boswachters dat er, ver spreid over alle natuurge bieden, bij zo'n tien drinkpoelen wakken zijn geslagen. Die plekken wor den met de uitge hakte schotsen ge markeerd. Spe ciaal voor J schaatsers die in natuurgebieden, ook al mag het niet overal, de ijzers onderbinden. ,,Zo kunnen ze de wakken op tijd zien." Het wakhakken heeft als bijko mend voordeel dat het ook de mensen geruststelt die zich erg om de paarden en pony's in de natuurgebieden bekommeren. Is het droog of juist nat of is het koud of juist warm: de boswach ters van Staatsbosbeheer krijgen bij alle weertypes belletjes van bezorgde mensen. Toch is zorgen maken niet no dig, benadrukt boswachter De Visser. „We houden alle dieren in de gaten. En bij de dieren die zwak de winter ingaan, houden we een extra oogje in het zeil. Maar deze dieren zitten zo lekker in hun vacht en zijn zo winter hard dat er niets aan de hand is. Die pony's van ons zijn op dit moment juist helemaal in hun element." vrijdag 12 februari 2021 GO het is geen horrorwinter' Het hoort niet bij zijn normale takenpakket, maar boswachter Alex de Visser doet het nu elke dag. Wak hakken in de natuur gebieden op de Kop van Schou wen. Meer uit voorzorg dan uit noodzaak. Bovendien: de ex- moorepony's en andere grazers hebben véél belangrijker werk te doen. Esme Soesman Nieuw-Haamstede Kijk op de site bij /video Martin Steijn (foto boven) en enkele medewerkers snoeien de fruitbomen. foto's johan van der heijden Vogels water geven als het erg vriest, is een slecht plan. Beter is ze geen water aan te bieden, adviseert Vogelbescherming Nederland. Water met zout is voor vogels slecht. En water met suiker, een tip die vaak wordt gegeven, is vol gens de Vogelbescherming evenmin een goed idee. Omdat ze, als ze erin gaan badderen, een plakkerig laagje op hun veren krijgen. Bij lichte vorst kunnen ze wel wat vers drinkwa ter gebruiken. Ook als ze daarin badderen, levert dat door het vetlaagje op hun veren geen proble- men op. Bijvoederen is wel een aanrader. Door de kou verliezen vogels veel energie en gewicht, omdat ze alles in de strijd moeten gooien om warm te blij ven. Vetbolletjes, zadenmengsels en ander vogel- voer: ze kunnnen het allemaal gebruiken. Liefst zo gevarieerd mogelijk, om zoveel mogelijk verschillende vogels te trekken. Door takken en bladeren in je tuin te laten liggen, kun je schuilplekken in je tuin maken die door ver schillende dieren zijn te gebruiken. Boswachter Alex de Visser. foto ernesta verburg Boswachter Alex de Visser gaat elke dag wak hakken voor de exmoorepony's en andere dieren die rondstruinen in de natuurge bieden op de Kop van Schouwen. foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33