II 4 NATUUR VRIESKOU Met temperaturen van tien tot vijftien graden onder nul, is deze februarimaand nu al memorabel. Negen jaar is het niet zo koud geweest in Zeeland. En dat heeft gevolgen voor de natuur. Maar wie denkt dat muggen en wespen massaal het loodje leggen, heeft het mis. ,,Het is geen horrorwinter, dieren en planten kunnen best wat hebben", zegt boswachter Marijke Lieman van Staatsbosbeheer. vrijdag 12 februari 2021 kritiek als strenge vorst in het voorjaar volgt op een periode met relatief hoge temperaturen en wespen al actief zijn. Dat is nu niet zo. Voor muggen geldt hetzelfde, die zitten op een beschutte plek in rust." Het sneeuwdek kan nu weleens de redding zijn van veel planten, het isoleert - Arnold van Vliet, bioloog De vrieskou heeft evenmin gevol gen voor de zo gevreesde eiken- processierups, die in Zeeland wel iswaar in mindere mate actief is. ,,We hebben de eitjes en rupsen als proef bij -20 in de vriezer ge stopt", zegt Van Vliet. ,,En het gekke is: er gebeurt werkelijk niets met ze. Als de rupsen ontdooien, zijn ze springlevend. Vermoedelijk worden ze half april weer actief." Niet alleen vogels hebben het nu zwaarder door gebrek aan voedsel, ook vissen krijgen het de komende dagen moeilijk, verwacht Van Vliet. ,,Grote kans dat er veel ster ven. Zeker in plassen en meren waar sneeuw op het ijs ligt. Zon licht kan de waterplanten dan niet meer bereiken. Met als gevolg dat die planten geen zuurstof meer aanmaken en vissen stikken." Ook vreest hij voor veel planten in de tuin. „Tegenwoordig hebben steeds meer mensen exotische planten en bomen, zoals een olijf boom of clematis. Maar ook de no tenboom kan slecht tegen strenge vorst. Bij kleigrond zoals in Zee land speelt mee dat klei veel vocht vasthoudt. Als de grond vervol gens bevriest, kan vrij snel wortel- schade ontstaan." Wel plaatst hij een kanttekening. ,,Het sneeuw dek kan nu weleens de redding zijn, dat isoleert." Voor wie het toch niet ver trouwt, heeft hovenier John Bijl- Timo van de Kasteele ters zeker achttien dagen naar vo ren geschoven, zegt hij. „Hoe vroe ger de bomen op gang komen, hoe groter de kans later in het voorjaar op schade aan de bloesem door nachtvorst." Dat vorst een gunstig effect heeft op de natuur, kan ook mete oroloog Jaco van Wezel van Weer- online beamen. Voor de korte ter mijn ziet hij vooral voordelen voor wie gevoelig is voor pollen van bomen als de hazelaar, els en berk. „Doordat die bomen nu niet tot bloei komen, blijven pollen uit, wat een gunstig effect heeft op wie daar ge voelig voor is." Kritiek Maar wie denkt dat door de vorst wespen, bijen en an dere insecten massaal het loodje leggen, heeft het mis. „Die kunnen daar prima te gen", zegt bioloog Arnold van Vliet, verbonden aan de Wagenin- gen Universiteit. „Het wordt pas in de Zak van Zuid-Beveland ma ken zich totaal geen zorgen om de vorst. ,,Die perenbomen kunnen er gewoon tegen", zegt teler Mar tin Steijn uit Kwadendamme. Waar sommige telers de wortels van de bomen preventief afdekken met isolerende materialen, doet hij dat niet. ,,Dan zijn die peren helemaal niet meer betaalbaar", zegt hij. Knoppen fruitbomen Problemen door de vorst verwacht hij niet. ,,Weet je wanneer het pro blemen geeft? Zoals in de winter van 1984-1985. Toen de tempera tuur plots onderuit ging van plus zeven graden naar min tien en de knoppen van de fruitbomen al vergevorderd waren. Maar dat is nu helemaal niet aan de orde. Daar is het nog veel te vroeg voor." Steijn is juist blij met de vorst. ,,Komt de natuur even tot stil stand. Laat die vorst maar aanhou den." De teler hoopt dat als het blijft vriezen het perenseizoen een klein beetje ver schuift naar later in het jaar. De af gelopen dertig jaar is het sei zoen door mildere Boswachter Marijke Lieman. Kwadendamme Uitgeputte reeën of an der wild, als gevolg van de sneeuw en kou, is Lieman op de Kop van Schouwen nog niet tegengekomen. In West Brabant was dat afgelopen week end wel het geval. Daar legden ze ker tien reeën het loodje. Veelal opgeschrikt door de mens, op de vlucht geslagen en door beperkte energie uitgeput. ,,Dat maken we hier niet mee. Maar ik word wel pissig als mensen nu honden los laten lopen. De natuur is extra kwetsbaar." Meer zorgen maakt Lieman zich om de vogels. Zoals de zilverreiger en hoe vreemd dat misschien ook klinkt, om de ijsvogel. ,,Dat zijn echte vissers. Die iedere dag een vers maaltje nodig hebben. Nu kunnen ze die nog in de sloten vinden. Maar als straks alles be vroren is, vrees ik voor ze. Juist daarom is het nu belangrijker dan ooit om eten te strooien. Niet zo zeer voor die ijsvogel, die eet vooral vis, maar wel voor mussen en vogeltjes als de mees." Lepelaar De boswachter verwacht dat er ook klappen gaan vallen bij de overwinteraars. Vogels zoals de lepelaar, die tegenwoordig Zee land verkiezen als winter verblijf boven een lange vlucht naar Mauritanië of Se negal. „Die zul len nu mis schien denken 'was dat wel slim om hier te blijven'. Behoorlijk veel vogels zijn juist wel door gevlogen naar het zuiden." De appel en fruittelers GO 'Plant en dier kunnen wat hebben, FOTO DIRK-JAN GJELTEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 32