Reorganisatie bij Emergis: 20 banen weg ZEELAND 3 JONGE AUTOMOBILISTEN A zodra corona dat toelaat, met Dare2drive een cursus om jonge au tomobilisten zoals Azzagari be wust te maken van allerlei gevaren, zoals plotselinge gladheid. En wat dat met je auto doet. Maar ook wat het betekent voor je reactievermo gen als je met een pilletje of lachgas achter stuur kruipt. De provincie trekt daar 10 mille voor uit. Zodat tweehonderd jongeren kunnen deelnemen. Schijnveiligheid Met als doel minder ongevallen en verkeersslachtoffers. Want hoewel moderne auto's zoals die van Azza- gari tegenwoordig vol zitten met elektronische veiligheidssnufjes, zorgt dat volgens Berrevoets alleen maar voor schijnveiligheid. „Auto's die automatisch afstand houden tot de voorligger. Het is prachtige tech niek. Maar net als bij de automati sche piloot in een vliegtuig, ben je als bestuurder altijd nog zelf ver antwoordelijk." En ja, Azzagari moet bekennen dat hij daar af en toe weleens mis bruik van maakt. Van die veilig heidssystemen. Doordat zijn auto automatisch gaat piepen als hij te dicht op een voorligger zit, is de verleiding groot om achter het stuur met enige regelmaat zijn tele foon te pakken. ,,Tja, ik moet eerlijk bekennen dat ik wel regelmatig een appje beantwoord. En ik weet het; dat moet ik echt afleren." Berre- voets is blij met zijn eerlijkheid. Maar rekent hem toch even het ver schil in stopafstand voor. ,,Stel jij rijdt 100 kilometer per uur. Dan leg je bijna 30 meter per seconde af. Zit jij te appen, dan duurt het mis schien wel 3 seconden voordat je op de rem trapt. Dan heb je alweer 90 meter afgelegd. Als je dan nog moet gaan remmen, komt daar nog eens 30 tot 40 meter bij. Hoe leg je dat uit aan die fietser die net oversteekt?" Terug naar de gladheid. Azzagari wil graag weten wat hij moet doen als hij plotseling toch in een slip raakt. ,,Blijf kijken naar waar je naartoe wilt", legt Berrevoets uit. ,,Laat het gas los en trap tijdens een noodsituatie zowel de rem als je koppeling in. En trek niet abrupt aan je stuur, doe het beheerst. En ja, dat is lastig als het er echt op aan komt. Daarom is het goed om het eens te oefenen. Ook voor ervaren bestuurders." De afdeling gaat op een andere ma nier werken. Het is de bedoeling dat kinderen voortaan zo veel mogelijk in hun omgeving worden behan deld en begeleid. Alleen als het niet anders kan, bijvoorbeeld in een cri sissituatie, komen zij nog in de kli niek in Kloetinge terecht. Daar daalt het aantal beschikbare plaatsen. De omslag is nodig vanwege de fi nanciële tekorten in de jeugdzorg. Tegelijkertij d past de nieuwe aanpak in de huidige visie op zorg, zegt di recteur Mark Schellekens. ,,Je hebt altijd te maken met een situatie waarin een cliënt zit. Daarom vin den wij dat we zorg moeten bieden in hun eigen omgeving. We denken dat de kwaliteit van de zorg daarmee enorm wordt verbeterd." Er verdwijnen twintig arbeids plaatsen. Begin volgende week ho ren de medewerkers wie boventallig wordt. Diverse medewerkers heb ben, gezien de onzekerheid, recent zelf al gekozen voor een andere baan. ,,Dus het aantal mensen van wie we echt afscheid moeten nemen, ligt een stuk lager", verwacht Schelle- kens. Emergis gaat eerst proberen de medewerkers om wie het gaat, el ders in de organisatie onder te bren gen. Dat zal waarschijnlijk niet in alle gevallen lukken. ,,Dan helpen wij ze om buiten Emergis een mooie plek te vinden", aldus Schellekens. „Gelukkig is de arbeidsmarkt voor dit soort functies goed. Er is veel vraag naar." Rol In het verlengde van de reorganisa tie wordt de nieuwe werkwijze ge leidelijk ingevoerd. ,,We hebben an dersoortige hulpverleners nodig, zo als sociaal-psychiatrisch verpleeg kundigen, ambulant verpleegkun digen en begeleiders en systeemthe rapeuten. Nu doen psychiaters en psychologen nog bijna al het werk. Zij krijgen voortaan meer een bege leidende rol." De plannen kwamen eind vorig jaar naar buiten. De raad van bestuur van Emergis heeft deze week defini tief besloten dat de reorganisatie Wij vinden dat we kinderen zorg moeten bieden in hun eigen omgeving doorgaat. Dat gebeurt met instem ming van de ondernemingsraad, de centrale cliëntenraad, de familieraad en de betrokken vakgroepen. Vol gens ondernemingsraadvoorzitter Rietveld hebben de medewerkers begrip voor de koerswijziging. ,,Maar er zijn ook zorgen, want we weten nog niet precies hoe de zorg er straks uit komt te zien. Dat is een proces dat nog zeker maanden in be slag gaat nemen." Ook Rietveld verwacht dat de bo ventallige medewerkers uiteinde lijk, binnen of buiten Emergis, ander werk vinden. ,,Toch is het een heel moeilijk besluit. Je hebt toch heel bewust gekozen voor deze werk plek. Het zijn bevlogen mensen met hart voor de zaak, die heel graag goede zorg willen leveren. Ook al kunnen ze elders terecht, het blijft zuur voor de medewerkers die het betreft." vrijdag 12 februari 2021 oefent rijden in de sneeuw Rijinstructeur Erik Berrevoets leert voetballer Yassine Azza- gari in de sneeuw rijden. FOTO'S SANDRA SCHIMMELPENNINK Kijk op de site bij /video Hoe rijd je veilig op gladde wegen? De reorganisatie van de kind- en jeugdafdeling bij Emergis gaat door. Dat kost twintig van de ruim honderd banen. ,,Dat is triest, maar het kan niet anders", zegt voorzitter Anne Rietveld van de ondernemingsraad. ,,Het is noodzakelijk." Rolf Bosboom Kloetinge - Mark Schellekens, directeur jeugd kind bij Emergis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 31