mm Net niet is eindelijk net wel voor De Jong Spelen bij -10: 'Hang niet de stoere man zonder jasje uit' 21 A WERELDKAMPIOEN Alex Pastoor liet zijn wisselspelers negen jaar geleden bij de beker wedstrijd NEC-PSV achter in de kleedkamer. Kacheltje erbij, extra televisiescherm. Buiten was het veel te koud, vond de trainer. Voor zover bekend was het een primeur in Nederland, een lege spelers- bank. Bij Willem II loste toenma lig trainer Jurgen Streppel het een paar jaar later anders op, toen het nota bene op het trainingskamp in Turkije ook bijzonder koud was. De wissels kregen een plekje in de spelersbus, die achter het veld stond geparkeerd. Ze konden de wedstrijd gewoon volgen, maar bleven wel warm. We zijn niet de eerste sportwedstrijd die onder kou wordt afgewerkt De anekdotes over extreme kou borrelen deze dagen weer op, nu de bekerwedstrijden en duels in de ere- en eerste divisie bij tempe raturen van -10, en met soms een nog veel lagere gevoelstempera tuur, worden afgewerkt. Bij Willem II zijn voorzorgs maatregelen getroffen, ook al be looft het duel bij Feyenoord zon dagmiddag qua kou niet extreem te worden. Chima Onyeike, die zelf meer dan 250 wedstrijden in het betaald voetbal speelde, is conditie- en hersteltrainer in Til burg. Hij legt uit wat spelers, op het veld en de bank, doen tegen de kou. ,,Om te beginnen is het be langrijk om goed te drinken. Dat klinkt gek, maar door de droge lucht die je inademt, moet je wel je vochtniveau op peil houden.'' Daarnaast, vanzelfsprekender: goede kleding. ,,Bij deze omstan digheden hebben we er geen pro bleem mee als spelers tijdens de warming-up hun muts op hou den. Je verliest veel warmte via je hoofd en handen. Dus ook hand schoenen zijn belangrijk. Verder is er uiteraard thermokleding.'' Is de warming-up bij strenge vorst langer of intensiever? Nee, zegt Onyeike. ,,Ik heb wel wat dy namischere vormen bedacht, om maximale lengte op de spieren te krijgen voordat de wedstrijd be gint. En onze wisselspelers hoe ven niet veertig minuten voor aanvang naar buiten, die mogen nog twintig minuten in de kleed kamer blijven.'' Bank Daarna is de bank wel verplicht. ,,We willen wel dat ze de wed strijd en de beleving meekrijgen. Maar ze dragen op de bank wel ge wone sportschoenen, die minder strak zitten. De wisselspelers zit ten in een soort van zak, die houdt de kou buiten en de lichaams warmte vast. Daar overheen heb ben we dekens, gewoon om laag jes te creëren.'' Er is geen protocol voor extreme kou, zegt KNVB-sportarts Edwin Goedhart. Clubs bepalen zelf welke maatregelen ze nemen. ,,We zijn natuurlijk niet de enige of eerste sportwedstrijd die onder kou wordt afgewerkt'', nuanceert Goedhart de situatie. ,,Voor de ge zondheid is, behalve de staat van het veld, vooral belangrijk of er ge vaar is op bevriezingsverschijnse len. Dat valt heel erg mee mee, de relatief lage windkracht helpt.'' Maak het niet erger dan het is, zegt ook Onyeike. ,,Ik heb bij Anzji Machatsjkala gewerkt, in Rusland. Daar hadden we pas écht warme kleding. En speciale pads. Daar za ten van die korrels in, als je er vier keer hard op sloeg, gingen ze voor lange tijd gloeien. Die stopte je in je schoenen of handschoenen.'' Onverantwoord om nu te voet ballen? Zeker niet, vindt Onyeike. ,,Je hebt enthousiastelingen die de stoere man willen uithangen en zonder jasje naar buiten gaan. DSt vind ik wel onverantwoord.'' vrijdag 12 februari 2021 GO WK Roest rust - HEERENVEEN Zo vaak was het voor Antoinette de Jong net niet, maar gistermiddag in Thi- alf werd ze dan toch de beste van de wereld op de 3000 meter. In de telefoon van Antoinette de Jong (25) staat een foto waarop de teleurstelling van haar gezicht druipt. Het herinnert haar aan hoe het ooit was: een WK rijden, aan de leiding gaan, tot iemand net een halve seconde sneller is. Laat juist die foto twee dagen ge leden nou opkomen in de auto matische terugblik van haar tele foon. Alsof extra moet worden benadrukt wat er deze dagen in Thialf op het spel staat: een kans om eindelijk eens wereldkampi oen te worden. Natuurlijk, ze had die foto uit 2019 allang kunnen verwijderen, vertelt ze donderdagmiddag in Thialf, vlak nadat ze de 3000 meter heeft gereden. Maar soms leiden de slechte herinneringen tot iets moois. Wat er in het verle den fout ging, laat zien wat ze nu niet moet doen, zegt ze. En het toont waar ze nu staat: ze is de Antoinette de Jong. foto anp regerend Europees kampioene allround, verbeterde eerder dit seizoen het baanrecord op de 3000 meter - hoewel dat record een paar weken later weer werd gebroken door Irene Schouten. Ze is een 'nieuwe ik', zegt ze. In een nieuw jaar. Ze bezigt over het oude achterlaten, over een vol- wassener schaatser zijn. Over de lef die ze toonde, wat niet een voudig was. Maar sinds dit sei zoen pakt ze haar carrière an ders aan. Ze wisselde van schaatsschoenen: niet simpel, want verandering kan eng zijn. En ze deed iets met haar mindset: niet meer kiezen voor de veilige weg, maar altijd denken 'alles of niks'. Ze wilde niet meer genoe gen nemen met een race die 'oké' was. Daarvoor was de frustratie te groot. Een jaar terug plaatste ze zich niet eens voor de 3000 meter. Zo vaak was het 'net niet'. Bovendien is dit het pre-olym- pisch jaar: ,,Dan wil je goed zijn.'' Af en toe werd ze verdrietig van zichzelf. Ze reed zichzelf altijd op de verkeerde manier kapot, ver telt ze. ,,Ik vermóórde mezelf ge woon onderweg. En dat is niet wat schaatsen is, het moet vanuit rust en vanuit op een goede ma nier rijden. En ik was alleen aan het vechten tegen mezelf.'' Giste ren in Thialf schaatste De Jong er een nieuwe foto voor in haar telefoon bij. Eentje waarop ze haar tranen wegveegt, vlak nadat ze zichzelf had gemaand: niet huilen. Eentje die niet als herinne ring geldt voor wat straks wellicht beter gaat, maar toont dat ze nu de beste van de wereld is. Er wordt komend weekeinde in de ere- en eerste divisie ge voetbald bij extreme kou, zeker voor Nederlandse begrippen. Hoe bereiden clubs zich daarop voor? ,,Kou is ook goed voor je mentale weerbaarheid. Luxe kan leiden tot luiheid.'' Rik Spekenbrink Rotterdam - Edwin Goedhart (sportarts) De wisselspelers van Sparta hebben zichzelf ingepakt voor het duel met PSV van afgelopen maand. foto carla vos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21