AUTO Waarom zijn wij toch zo gefascineerd door Vanwaar toch die drang om anderen in te halen op de weg? En waar komt die fascinatie voor de allersnelste sportauto vandaan, of de auto met de meeste pk's? ,,In de prehistorie was het al belangrijk om sneller te zijn dan de rest.'' 18 VRAAG ANTWOORD Mag je bij rood licht over de streep staan? Mag ik met mijn camper op de vrachtwagenstrook Moet je voor alle motorfietsen in één parkeervak betalen? meer dan 1000 II ard rijden leidt zelden er- I gens toe. Op de Neder 1 landse wegen mag je I meestal niet sneller dan I 100 km/u en afgezien van een paar minuten tijdwinst leidt hard rijden bij veel mensen tot een opgejaagd gevoel. Terwijl je ook nog eens meer kans op een ongeval hebt. En toch heeft snelheid de mens vermoedelijk al geïntrigeerd ver voordat het wiel werd uitgevonden. Dat denkt althans Jelte Bos van de af deling technische menskunde van TNO. ,,Het is vanuit het oogpunt van de evolutie altijd belangrijk geweest om sneller te zijn dan de rest", zegt Bos, die met zijn analyse teruggaat tot de prehistorie. „Toen de mens nog in berenvellen over de toendra zwierf, waren de snelsten ook de jacht, hoe beter men kon overleven. Het had dus nut om snel te gaan.'' Maar tot de 19de eeuw zat er weinig vaart in de snelheidsontwikkeling. Een galopperend paard was zo'n beetje het snelste wat de mens tot die tijd had gezien. De komst van de stoomlocomotief, die maar liefst 25 kilometer per uur reed, was voor ve len dan ook een angstaanjagende ge beurtenis. Artsen voorspelden dat bij dergelijke duivelse snelheden de or ganen zouden scheuren en het gevaar voor waanzin levensgroot was. Dat je een beetje waanzinnig moet zijn om snel te willen gaan, is meer maals bewezen bij pogingen om snelheidsrecords te breken. Niet al leen bij de speciaal hiervoor ge bouwde voertui gen die met VRIJDAG 12 FEBRUARI 2021 WW Autospecialist Niek Schenk beantwoordt lezersvragen. Mail naar auto@dpgmedia.nl Steeds vaker zie ik dat auto mobilisten bij het stoplicht over de streep staan. Ze komen nog net niet op het zebrapad terecht. Proberen ze zo sneller weg te zijn bij het stoplicht? Dit is toch ver boden? Aangezien mensen gevoelig zijn voor kopieer gedrag, dreigt dit een nieuwe trend te worden. Waarom treedt de politie hier niet tegen op? —D. Verbeek Het is eigenlijk heel simpel: in de wet is vastgelegd dat de auto bij rood licht voor de streep moet stoppen. Wie dat niet doet, is in overtreding. Al zal het soms onbewust gebeu ren, doordat de bestuurder te laat ziet dat het licht op rood gaat. En dan is over de streep stoppen nog altijd beter (want veiliger) dan doorrijden. Hoe dan ook, de politie kan hiertegen optreden, maar doet dat in de praktijk hoogstzelden. Ongetwijfeld omdat dit soort gedrag niet als prioriteit wordt gezien. Mijn kampeerauto weegt 5600 kilo en ik mag dus niet harder dan 80 km/u rijden. Mag of moet ik ook gebruik maken van zo'n speciale vrachtwagenstrook? —Hans Barendrecht Uw camper is vanwege zijn ge wicht geen personenauto en daarom heb je er een groot rij bewijs voor nodig, maar dat maakt hem nog niet tot vracht auto. Volgens de wet is een vrachtauto uitsluitend ingericht voor het vervoer van vracht. Uw kentekenbewijs vermeldt duidelijk: kampeerauto. Een vrachtautostrook is echt alleen bedoeld voor vrachtauto's en dat wordt met borden duidelijk aangegeven. Snel, sneller, allersnelst ERIK KOUWENHOVEN Ik vraag mij al een tijd af of ik mijn motorfiets in een par keervak mag zetten. En als het betaald parkeren is, mag je er dan ook twee of meer neerzetten - als dat past - en dan voor maar één motor par- keergeld betalen? —Henk van Vliet Ja, u mag uw motorfiets neer zetten in een parkeervak waar normaliter auto's geparkeerd staan. Als daar betaald parke ren geldt, moet er ook voor de motor worden betaald. En zet je er twee of meer neer, dan moet voor elke motor apart worden betaald. Parkeergeld is in Nederland een soort van be lasting en je betaalt per voer tuig, niet per vak. In de praktijk kan het beleid per gemeente en per handhaver wel enigszins verschillen. "'jqezonderd i ,,Wie hard rijdt, voelt zich superieur aan anderen.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 18