Rabobank schrapt banen ondanks een miljard winst Nationalisatie SNS dure grap voor staat ECONOMIE 17 niet ver genoeg Rabobank zag de winst halveren in het coronajaar. De bank moest bijna 2 miljard opzijzetten in ver band met het risico dat klanten hun leningen niet meer kunnen terugbetalen. En dat was niet de enige tegenvaller. Zo heeft Rabo, net als andere banken, last van de lage rente. De marge tussen de kosten voor inlenen en uitlenen wordt steeds kleiner. En daar kwam nog bij dat de klanten tien tallen miljarden extra spaarden. En spaargeld is een kostenpost voor de bank. Mensen die meer dan 250.000 euro op hun spaarrekening heb ben, moeten rente betalen over dat spaartegoed. Of dat ook voor kleine spaarders gaat gelden, durfde Draijer niet helemaal uit te sluiten. ,,Ik kan niet garanderen dat de spaarrente niet verder daalt. Maar het is hoogst onwaarschijn lijk en hoogst onwenselijk dat de kleine spaarder met negatieve spaarrente wordt geconfron teerd.'' Volgens Rabo was er geen sprake van een toename van het aantal klanten dat de kredieten niet meer kon afbetalen. ,,Dat heeft te maken met de steunmaat regelen van de overheid'', zegt Bas Brouwers, financieel directeur van de Rabobank. ,,En bedrijven heb ben uitstel van belasting gekregen. Een deel van de bedrijven alsnog in de problemen komt als de steun wordt afgebouwd.'' De impact zal beperkt blijven denkt Brouwers. ,,Op de totale le ningenportefeuille van 401 mil jard euro hebben we 15 miljard aan leningen aan bedrijven die kwets baar zijn. Het grootste deel van de leningportefeuille betreft hypo theken.'' Het is onwenselijk dat de kleine spaarder negatieve rente krijgt De kosten stegen harder dan de inkomsten. Dat blijft voorlopig zo. Vandaar dat er de komende jaren vijfduizend banen verdwijnen. De bank zet vol in op verdere digitali sering. Draijer wees erop dat er ba nen bijkomen, bij de afdeling die controleert op witwassen. De Rabobank begon ook nieuwe initiatieven. Zo werden afgelopen jaar 15.000 woningen gebouwd die de bank verhuurt. Zo wil de bank bijdragen aan vermin dering van de woningnood en ko men er nieuwe inkomsten. Volgens de Ondernemingskamer van het gerechtshof in Amster dam hebben ze nog recht op die schadeloosstelling, omdat ze eer der onterecht met lege handen achterbleven. Het ministerie van Financiën nationaliseerde SNS Reaal in 2013 om te voorkomen dat het bedrijf zou omvallen. Beleggers kregen toen niets omdat hun effecten niets meer waard zouden zijn. Voormalige aandeelhouders en andere schuldeisers voelden zich gedupeerd en stapten daarop naar de rechter. Acht jaar later is er ein delijk een vonnis. Eerder werd al door rechters vastgesteld dat de beleggers te ka rig waren bedeeld na de nationa lisatie. Maar vervolgens moest nog wel vastgesteld worden welke ver goeding ze dan zouden moeten krijgen. Voor aandeelhouders blijft er nog steeds geen geld over. Maar de houders van zogeheten achtergestelde obligaties kunnen een groot deel van hun vordering tegemoetzien. Hierbij zitten veel partijen uit het buitenland, zoals de Franse bank BNP Paribas, de Italiaanse bank Intesa Sanpaolo en de Britse verzekeraar Aviva. In totaal is de schadeloosstelling vastgesteld op 804.810.000 euro. Dat bedrag zal nog worden ver hoogd met de wettelijke rente vanaf 1 februari 2013 tot aan de da tum van de betaling. Die rentelas ten kunnen ook nog in de vele miljoenen euro's lopen. En de staat zal ook nog de juridische kosten rond het proces moeten vergoeden. Voor het deskundi genrapport moet zo'n 3,6 miljoen euro worden afgetikt. De overheid kan nog beroep in stellen bij de Hoge Raad. Het mi nisterie van Financiën heeft laten weten zich te beraden over de uit spraak. Ook de Vereniging van Ef fectenbezitters (VEB) kijkt nog of het zin heeft verder te procederen. De beleggersclub vindt het moei lijk te verteren dat duizenden ge dupeerde aandeelhouders geen schadevergoeding krijgen. ,,Het elektriciteitsgebruik gaat ver drievoudigen'', verwacht Van Beurden. Zo heeft Shell de ambitie om het aantal laadpalen voor elek trische auto's te verhogen van 60.000 nu naar 500.000. De kritiek op Shell is dat het wel mooie milieuplannen presenteert, maar niet het geld erbij legt om ze te realiseren. Zo gaan de investe ringen van Shell maar voor 20 pro cent naar hernieuwbare energie, zegt Milieudefensie. Van Beurden benadrukte dat Shell altijd meer een handelaar in energie is geweest dan een produ cent. ,,Een derde van de olie en gas die we verkopen komt van eigen productie. De rest kopen we in.'' Datzelfde moet ook voor de her nieuwbare energie gaan gelden. ,,We willen de elektronen, niet de hardware.'' Het bezit van wind- parken en zonneweides laat Shell aan anderen over, het bedrijf con centreert zich op de in- en verkoop van de energie. En daar zijn min der investeringen voor nodig. Van Beurden wees erop dat Shell met de handel en verkoop van pro ducten succesvol is. ,,Een op de ne gen machines in de wereld ge bruikt Shell-smeermiddelen. Dat wordt een op acht. En we bedie nen nu dagelijks 30 miljoen klan ten, dat worden er 40 miljoen in 2025. In 2030 willen we 650 tera- watt energie verkopen. Dat is de hoeveelheid die heel Duitsland in een jaar verbruikt.'' Op de beurs maakten de milieu plannen van Shell weinig indruk. Het aandeel stond de hele dag licht in de min. Toch is er tevredenheid bij beleggers. Robeco en de Church of England riepen Shell eerder op tot een meer duurzame koers. Beide beleggers lieten we ten dat ze heel tevreden zijn met de nieuwe koers van het bedrijf. vrijdag 12 februari 2021 GO De vakbonden reageerden boos op de Rabobank, die on danks een winst van een mil jard euro toch vijfduizend banen schrapt. Het een heeft niets met het ander te maken, zegt topman Wiebe Draijer. Peet Vogels Utrecht -Wiebe Draijer, topman Rabobank De Nederlandse overheid moet gedupeerde beleggers van de genationaliseerde bank en ver zekeraar SNS Reaal meer dan 800 miljoen euro uitbetalen. ANP Amsterdam FOTO ANP Het affakkelen van gas bij de Shell raffinaderij aan de Vondelingenplaat in Rotterdam. Shell zet voor zijn vergroening in op zonne- en windenergie, maar ook op waterstoftechnologie. fotos shell

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17