II 0) O O lil 16 ECONOMIE Groene ambities energiereus gaan milieuclubs Powering Progress heet de stevige milieuambitie van Shell. In 2050 moet de uitstoot van CO2 naar nul worden teruggebracht. De milieubeweging reageert sceptisch op de plannen. Kort Amsterdamse beurs nu groter dan Londen De aandelenbeurs in Amsterdam heeft vo rige maand Londen van de troon gestoten als belangrijkste handelscentrum van Eu ropa. Door de brexit verplaatsten beurshan delaren activiteiten naar het Damrak om te kunnen handelen op de Europese interne markt. Volgens cijfers van beursbedrijf CBOE Europe bedroeg het dagelijkse han delsvolume in Amsterdam afgelopen januari gemiddeld 9,2 miljard euro. Dat is meer dan een verviervoudiging ten opzichte van de cember. In Londen was dat dagelijkse vo lume in januari gemiddeld 8,6 miljard euro. Door de brexit hebben beurshandela ren in het Verenigd Koninkrijk geen toe gang meer tot de interne markt. Dat leidde tot een uitstroom van meer dan 6 miljard euro aan handelsdeals vanuit Londen. CORONAPROOF Vakantiebeurs gaat door, maar wel volledig online De Vakantiebeurs wordt dit jaar online ge houden. Door de coronamaatregelen en in ternationale reisbeperkingen vanwege het coronavirus is een fysieke Vakantiebeurs nog niet mogelijk, meldt de organisatie. ,,Het coronavirus heeft de wereld, en zeker ook de reissector, nog te veel in zijn greep. Hierdoor is het niet mogelijk om begin april het ruime aanbod van nationale en interna tionale touroperators, landenbureaus en reisorganisaties fysiek samen te brengen'', aldus de organisatie. Volgens de beurs is de behoefte aan vakantie door het afgelopen coronajaar alleen maar groter geworden. De Vakantiebeurs wordt dit jaar gehouden van 8 tot en met 11 april. Fieuw Coolblue gaat mogelijk naar de beurs Elektronica- en witgoedwebwinkel Cool- blue gaat mogelijk naar de beurs in Amster dam. Investeerder HAL, die 49 procent in handen heeft, geeft aan daarover na te den ken. De beursgang zou dit jaar al plaats kun nen vinden. Coolblue werd in 1999 opge richt door topman Pieter Zwart en twee vrienden. Inmiddels installeert het bedrijf ook laadpalen en zonnepanelen en verkoopt het energie. Coolblue is ook actief in Duits land en België. Afgelopen jaar kwam de om zet uit op zo'n 2 miljard euro. Het resultaat bedroeg 114 miljoen euro. Bij Coolblue wer ken een kleine 6400 mensen en het telt vijf tien winkels in Nederland en België. Adyen Aegon Shell Unibail De andere manier om te compen seren, is door nieuwe bossen aan te planten, of anderszins natuur te creëren. De bomen die worden ge plant nemen CO2 op. De milieu beweging is kritisch op deze pun ten. ,,Om de CO2-uitstoot te com penseren moet Shell elk jaar een bos ter grootte van Nederland planten'', zegt Donald Pols, direc teur van Milieudefensie. ,,Shell geeft niet aan waar ze die bomen dan willen planten en hoe ze dat gaan betalen.'' De milieuorganisatie ziet ccs ook niet als een alternatief. ,,De grootste ccs-installatie staat nu in Canada. En Shell heeft er nog twee in voorbereiding. Maar ze moeten zestien extra ccs-installaties bou wen om aan de doelstelling te vol doen. En wederom wordt niet aan gegeven hoe dat betaald gaat wor den'', aldus Pols. De Brits-Nederlandse multina tional wil juist voorkomen dat er CO2 wordt uitgestoten. Shell wil volop investeren in hernieuwbare energie. Zelf denkt het bedrijf de investeringen in duurzaamheid van 1 tot 2 miljard dollar nu te ver hogen naar 5 tot 6 miljard dollar. Van Beurden gaf al een paar voorbeelden van investeringen. Zo doet Shell mee met de bouw van een windpark op de Noordzee en bouwt het in Rotterdam een in stallatie om waterstof te maken. Voor die productie wil Shell de stroom van het windpark op zee gebruiken. Dan is de waterstof CO2-neutraal. De waterstof kan weer dienen als groene brandstof voor trans port of bijvoorbeeld als vervan ging van aardgas. Ook kan er op nieuw groene elektriciteit mee worden opgewekt. Juist in de elektriciteit zit de grootste groei, verwacht Shell. De plannen die Shell gisteren bekend maakte, zijn een flinke aanscherping van de eerdere ambities. Tot voor kort had Shell de doelstelling om in 2050 65 procent minder CO2 uit te stoten. Maar meer actie is nodig. ,,Volgens sommige progno ses groeit de wereldbevolking tot 11 miljard mensen eind deze eeuw. En die mensen hebben een grotere energiebehoefte dan nu'', schetste Shell-topman Ben van Beurden het probleem. Tegelijkertijd moet de CO2-uitstoot naar nul om de opwarming van de aarde tot maxi maal 1,5 graad te beperken. Hoe vormt Shell - dat jaarlijks voor miljarden aan olie en gas op pompt en verkoopt - zich om tot leverancier van groene energie? In ieder geval niet door te stoppen met oppompen van olie. ,,De pro ductie wordt wel minder'', zei Van Beurden. ,,Jaarlijks zullen we 1 tot 2 procent minder olie oppompen.'' Bij gas wil Shell de productie op voeren. Dat past prima bij het duurzaamheidsstreven van Shell meent de topman. ,,Gas vervangt bijvoorbeeld kolen, die veel meer CO2 uitstoten.'' Olie en gas zullen ook nog lang nodig zijn, volgens Shell. Voor sec toren als lucht- en scheepvaart zijn er simpelweg nog onvol doende alternatieven voor de hui dige brandstoffen. Daarnaast is het ook een financieel verhaal, bena drukt financieel directeur Jessica Uhl. ,,Olie en gas leveren inkom sten op die we gebruiken om uit te breiden in de duurzame energie voorzieningen.'' Een ander deel van de opbrengst wordt gebruikt om schulden af te lossen en het di vidend te verhogen. Want Shell wil niet dat de groene ambities ten Olie en gas leveren inkomsten voor de uitbreiding naar duurzame energie koste gaan van het rendement voor de aandeelhouders. Om toch CO2-neutraal te zijn in 2050 moet Shell gaan compense ren voor de CO2-uitstoot van de olie en gas die ze verkopen. Dat wil het bedrijf op twee manieren doen. Ten eerste CO2 opvangen en opslaan, het zogenoemde carbon capture and storage (ccs). Daarbij wordt CO2 opgevangen en opge slagen in bijvoorbeeld lege gasvel- den. Shell claimt dat het voorop loopt bij de ontwikkeling van deze techniek. BREXIT SNELLE GROEIER vrijdag 12 februari 2021 4Ï% Betaalbedrijf wordt beloond voor flinke groei en winst. -2,5% Lauwe reacties <3% op nieuwe strategie, beleg gers vinden ver groening niet snel genoeg gaan. Positieve reacties op goede prestaties verzekeraar. rn Zwakke kwar taalcijfers en sta ken van dividend uitkering nekken vastgoedreus. Peet Vogels Den Haag -Jessica Uhl, Shell E o c

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 16