II Economen: Te somber beeld van Nederlandse economie NIEUWS 13 Demonstraties tegen staatsgreep van het leger breiden zich uit s $sog&ssatt' 3, Vl. ^«Etrr JVUiiolid Laetitia van den Assum heeft geregeld contact met mensen in Myanmar. Ze voelt hun boosheid en noemt de situatie 'dramatisch'. ,,Ze zien in dat de tien jaar van relatieve openheid voorbij zijn. Na de staatsgreep kwam de reactie van de bevolking traag op gang. Inmiddels stopt die niet meer.'' Als ambassadeur in Thailand (1995 2000) rekende Van den Assum ook Myanmar tot haar werkterrein. Tot 2017 werkte ze er als lid van een com missie die de regering adviseerde over het etnisch conflict in de deelstaat Rakhine. De 'beweging van burger lijke ongehoorzaamheid' wordt groter en diverser. Eerder legden artsen en leraren hun werk neer uit protest te gen de coup, nu verzetten bankmede werkers, boeddhistische monniken, katholieke geestelijken, de lhbti-ge- meenschap en ambtenaren zich. In de deelstaat Kayah sloten zelfs 42 agenten zich aan bij de demonstranten. ,,Ambtenaren kunnen hun baan en huis kwijtraken als ze demonstreren'', zegt Van den Assum. ,,Het is belang rijk dat steeds meer beroepsgroepen zich aansluiten. Bedrijven geven medewerkers toestemming, de auto riteiten in Mandalay (de tweede stad van het land, red.) hebben verklaard dat iedereen vrij is om te demonstre ren. Dat de autoriteiten zelf de coup afwijzen is nogal wat" Etnische groepen Opvallend is dat ook etnische minder heden, vaak gekleed in de kleurrijke traditionele kleding, zich aansluiten bij de protesten. Er zijn in Myanmar 21 gewapende etnische groepen en Belangrijk dat meer beroepen zich aansluiten - Laetitia van den Assum zich gisteren in Yangon aan bij de protesten tegen het leger en het oude systeem. fotos afp nation africa een veelvoud aan milities. Zij strijden al decennialang voor de ooit beloofde autonomie van hun regio. Ook rege ringsleider Aung San Suu Kyi is er niet in geslaagd ze die te geven. ,,De min derheden worden onderdrukt. Het leger wil een langzame assimilatie van alle etnische groeperingen tot één groot stralend Myanmar.'' Enkele grote groeperingen in het noorden hebben nog geen standpunt ingenomen. „Een van de redenen dat het leger zelf nog niet hard ingrijpt bij demonstraties is de angst dat etnische groepen overlopen naar het verzet." Volgens Van den Assum zijn de massademonstraties meer dan verzet tegen het leger. Jongere generaties willen radicale hervormingen, meer vrijheid, onderwijskansen en econo mische groei. Ze willen af van het systeem waarin de oudere generatie het voor het zeggen heeft. ,,Suu Kyi heeft haar verkiezings winst niet te danken aan haar gewel dige beleid, maar aan het feit dat men sen af willen van de macht van het leger. Haar partij wordt gezien als de enige die zich daarvoor hard kan maken. Mensen beginnen nu in te zien hoe ze zijn misbruikt. Jongeren willen niet terug naar de situatie van vóór de staatsgreep. Ze willen een heel nieuw systeem.'' Sancties Groot-Brittannië wil maatregelen tegen Myanmar, de Amerikaanse president Joe Biden kondigt aan de banktegoeden van de militaire leiders (1,1 miljard dollar) te bevriezen. Van den Assum hoopt op een zwarte lijst van militaire leiders en hun bedrijven. Myanmar heeft twee grote conglome raten waar tientallen bedrijven onder hangen die van het leger zijn. ,,Daar raak je het leger hard. Het geld dat ze uit het regeringsbudget krijgen, is slechts een fractie van wat ze met die bedrijven verdienen.'' Nog steeds gaan dagelijks tiendui zenden mensen de straat op. Laetitia van den Assum vreest een nieuwe coronagolf. ,,Myanmar is een straat arm land met weinig geld voor ge zondheidszorg. De tweede golf was al ernstiger dan in andere Zuidoost- Aziatische landen. Dit wordt een groot drama. De situatie is zorgelijk. Als het leger het opneemt tegen de bevolking, weet ik niet wat er gaat gebeuren. Er is geen oplossing in zicht. Ik hou mijn hart vast.'' Een gedeeltelijke verklaring voor de magere groei in 2021 is de aanscher ping van de coronamaatregelen sinds de herfst, stelt econoom Maartje Wijffelaars van Rabore- search. ,,Van de vijf grootste econo mieën in de EU - Duitsland, Frank rijk, Italië, Spanje en Nederland - waren de maatregelen in Neder- land lange tijd relatief soepel. In de herfst zijn die flink aangescherpt, en dat remt de economie.'' ,,We vaccineren ook heel traag'', zegt Sandra Phlippen, hoofdeco- noom bij ABN Amro. ,,Als de helft van de 55-plussers - de groep die in het ziekenhuis komt - is gevacci neerd, kan alles weer open. Wij denken dat dat pas eind mei is.'' Als Nederland weer op stoom is, kan het hard gaan. Phlippen is dan ook veel minder somber dan de Eu ropese Commissie. ,,Onze huidige raming is 3 procent groei voor 2021. Die zal lager uitvallen, maar niet zo laag.'' Veel hangt af van het tempo van vaccineren en of de farmaceu tische bedrijven de beloofde vac cins daadwerkelijk leveren. Economische ramingen in corona- tijd zijn lastig. Volgens de Europese Commissie is de Nederlandse eco nomie in 2020 met 4,1 procent ge krompen. In november rekende ze nog op een neergang van 5,3 pro cent, in juli zelfs op 6,8 procent. De economie in de eurozone is vorig jaar gemiddeld met 6,8 pro cent gekrompen. Nederland deed het dus minder slecht. In 2019 groeide Nederland ook harder dan gemiddeld in de eurozone: 1,7 pro cent tegenover 1,3 procent. We heb ben minder klappen gehad en hoe ven ook minder te herstellen. Wijffelaars ziet dat ook terug in de cijfers: ,,Op basis van de huidige voorspellingen van de Europese Commissie is de Nederlandse eco- nomie over 2021 gemiddeld geno men 2,4 procent kleiner dan over 2019. Voor de eurozone is dat ver schil 3,3 procent. Nederland zal het ondanks de lagere groei in 2021 be- ter doen dan de eurozone gemid deld, als je het vergelijkt met de si tuatie vóór de crisis.'' De Europese Commissie heeft vaker moeite om de Nederlandse economie goed in te schatten. We zijn een atypisch land met enorme spaartegoeden, gigantische hypo theekschulden, een grote diensten sector en zijn bovendien heel ex portgericht. ,,De Europese Com missie werkt met een heel groot macromodel waarin de specifieke Nederlandse situatie niet zo goed past'', zegt Phlippen. EU-vicevoorzitter Valdis Dom- brovskis verwacht dat de economie in de tweede helft van het jaar flink aantrekt. ,,De prognose geeft hoop in een tijd van onzekerheid.'' vrijdag 12 februari 2021 GO Zorgen oud-diplomaat Myanmar 'Er is nog geen oplossing in zicht' Ou* "RejectrtiLtajw CcupjL Leo.devü'^ 'fy WE VOTED I ACJT i i—n tNOUGv De burgeropstand in Myanmar na de staatsgreep is meer dan verzet tegen het militaire regime Het is ook de roep van jongeren om radicale hervormingen, zegt oud-diplomaat en Myanmar- deskundige Laetitia van den Assum. „Mensen beginnen in te zien hoe ze zijn misbruikt.'' Tonny van der Mee Den Haag/Yangon Bodybuilders sloten De Nederlandse economie zal dit jaar met slechts 1,8 procent groeien, het laagste percentage dat de Europese Commissie voor de eurolanden verwacht. Volgens Nederlandse economen is die raming te pessimistisch. Ton Voermans Den Haag De krimp van 4,1 procent in 2020 was beduidend minder dan in juni werd ver wacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13