Heel bijzonder: een tuin vol kepen uit Scandinavië Hogere strafeisen voor 'trouwe IS-ers' EUWS 11 mir -• OM wil dat jihadbruid Fatima H. vier jaar cel ingaat WINTERVOGELS ,c r» Kenen IJsvogel Grote gele kwikstaart 'J5 m Grote bonte specht Koolmees en roodborst Het OM wil dat Fatima H. (nu 25) vier jaar in de cel blijft. ,,Ze bleef IS trouw tot aan het eind, daarmee was haar aandeel groter dan dat van vrouwen die eerder terugkeer den", stelde officier van justitie Sannes in de extra beveiligde rechtbank in Amsterdam Osdorp. Er kwam de afgelopen jaren al een handjevol teruggekeerde vrou welijke Syriëgangers voor de rech ter. Maar de Tilburgse is de eerste in een nieuwe reeks rechtszaken: van vrouwen die lang de jihad ble ven promoten en tot de val van het IS-kalifaat, voorjaar 2018, in Syrië bleven. Eerdere teruggekeerde vrouwen kwamen er, in het oog van de meeste Nederlanders, gena dig af. Laura H. uit Zoetermeer vluchtte al in 2016 uit het kalifaat en kreeg terug in Nederland twee jaar cel, waarvan een jaar voor waardelijk (de eis van het OM was drie jaar, waarvan een jaar voor waardelijk). En Senabel al-N., die in januari 2018 terugkwam uit IS- gebied, kreeg dertig maanden cel, waarvan tien voorwaardelijk (ook hier was de eis drie jaar, met een fors deel voorwaardelijk). Smokkelaars De komende maanden komen vrouwen voor de rechtbank die veel langer in Syrië bleven: omdat ze niet weg konden of wilden. Na de val van IS belandden ze in de tentiekampen in Noord-Syrië. Uit eindelijk ontsnapten ze met be hulp van smokkelaars, meldden ze zich bij een Nederlands consulaat in Turkije, werden ze overgevlogen naar Nederland en op Schiphol aangehouden en vastgezet. Dat geldt ook voor Fatima H. Zij vertrok in 2013 als 17-jarige naar Sy rië, verleid door groepsdruk op so ciale media en de mooie woorden van Europese vrouwen die daar al waren, vertelde ze in de rechtbank. ,,Ik wilde de mensen daar gaan hel pen." Ze trouwde er met een Belgi sche jihadist, met wie ze twee kin deren kreeg. Wat hij precies deed? ,,Ik vermoedde wel dat hij bij IS zat, maar wist het niet zeker. Als ik vroeg wat hij deed, werd hij agres sief." Als huisvrouw zat ze vooral binnen, betoogde ze. De Tilburgse raak-te in Syrië gewond door een bom. De Belg kwam in 2017 om. j r Volgens het OM had Fatima nauw contact met andere IS-vrouwen. Onder anderen een Belgische die deel uitmaakte van de religieuze politie van IS. Ze zou dus wel dege lijk hebben geweten van de gruwe lijkheden die IS beging. H.'s advocate Tamara Buruma stelde dat de Tilburgse na de dood van haar man vooral op de vlucht was: ,,Met een kind op de buik en een op de arm. In Baghouz (de laat ste plaats waar IS standhield) moesten ze schuilen in kuilen.'' Uiteindelijk gaf Fatima zich, net zoals honderden vrouwen, over aan de Koerden. Na ruim een jaar in een detentiekamp in Noord-Sy rië ontsnapte ze via een smokke laar. ,,Omdat ze tot het einde bij IS bleef, moet de strafmaat omhoog. In beginsel zou een straf van vijf f jaar passen'', stelde het OM. Maar vanwege de jonge leeftijd waarop de Tilburgse vertrok, eist justitie vier jaar cel. Uitspraak op 18 maart. PROPAGANDA vrijdag 12 februari 2021 GO OOSTERWOLDE Vogel kenner Ruurd Jelle van der Leij (36) uit het Friese Oosterwolde spot deze week de ene na de andere bijzondere vogel in zijn achtertuin. Vooral van de kepen en de ijsvogel gaat zijn hart sneller kloppen. „Zo'n omslag in het weer is voor schaatsers prachtig, maar voor de natuur een probleem", legt Van der Leij uit. „Al die vogels die normaal wormen uit de bodem halen of ijsvogels die vissen in open water kunnen dat niet meer. Dus in mijn tuin heb ik een pomp om de vijver open te houden. De eer ste dag zag ik al een ijs vogel. Heel mooi." Van der Leij trof ook wel twintig tot dertig kepen aan. „Heel bijzonder. Er zit er elk jaar wel eentje in mijn tuin als ik geluk heb, maar zoveel is echt onwaarschijnlijk." De zangvogels komen uit Scandinavië en zijn door de kou hierheen ge duwd. ,,In Scandinavië is het ook ijskoud. Ze kun- nen daar niks. Ze zoe ken hier tuinen op waar vogelvoer te vinden is. Normaal eten ze beu kennootjes maar die lig gen onder de sneeuw." Wie ijsvogels wil zien, moet op zoek naar water. „Als je nu een wak vindt, zie je er misschien wel en kele", zegt Van der Leij, die ook na tuurfotograaf is en alle foto's maakte die hier te zien zijn. 19 Nederlanders die tot aan de val van IS bij de terreurgroep zijn gebleven, kunnen een hogere strafeis verwachten dan Syrië- gangers die eerder het kalifaat ontvluchten. Dat bleek gisteren tijdens de rechtszaak van de Tilburgse Fatima H. Cyril Rosman Amsterdam Fatima H. in de rechtbank. TEKENING NICOLE VAN DEN HOUT UITHOORN In een andere jihad- zaak stond gisteren een 32-ja- rige vrouw uit Uithoorn voor de rechter voor het verspreiden van IS-propaganda. Yousra L. was een beheerder van Telegram kanaal GreenB!rds. Daarop werd IS-propaganda gedeeld, waaron der een filmpje van gevangen die werden verbrand. ,,Net als geroosterde kip'', zou Yousra L. (moeder van drie kinderen) daar bij hebben geschreven. Het OM ziet het als het verheerlijken van een oorlogsmisdrijf. Ook werd in de groep met aanslagen in Nederland gedreigd, onder meer op een kerk in Hilversum. Justitie komt in maart met een strafeis. Een medebeheerder van de Telegram-groep, de Britse Michelle Ramsden, werd vorig jaar in Engeland tot levens lang veroordeeld. Zij zou een aanslag hebben willen plegen op St. Paul's Cathedral in Londen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11