Wie corona overleeft, is vaak nog lang niet genezen. Hoeveel mensen met zware klachten leven, daarover hoor je bijna niets. Marlon, Bastien en Babs vertellen hoe moeilijk het is. 7 CORONA LANGDURIGE KLACHTEN Ik kom niet meer buiten. Ga niet op bezoek bij familie en vrienden, spreek nooit binnen met mensen af Babs (52):,,Van de week heb ik een paar tranen gelaten. Het voelt alsof ik afscheid neem van wie ik was, wat er was." Bastien (39): „Ik geneer me gewoon voor wie ik nu ben. Ik zit al elf maan den thuis. Het is verschrikkelijk om geen normale vader te kunnen zijn." Marlon (29): ,,Er waren nachten dat ik dacht: ik word morgen niet meer wakker. Ik voelde me zo alleen. Dat emotioneert me nog steeds." Elke dag horen we op het nieuws hoeveel mensen met corona besmet zijn. Hoeveel patiënten op de ic lig gen en hoeveel eraan zijn overleden. Maar hoeveel mensen ziek worden en maar niet genezen? Daarover hoor je bijna niemand. Tienduizenden ex-coronapatiën ten kampen met langetermijnklach- ten, blijkt uit onderzoek van deze krant. De gevolgen zijn ingrijpend. We spraken jonge, sportieve, voor heen perfect gezonde mensen wiens leven gesloopt is. Een onderbelicht en grotendeels onbegrepen pro bleem, stellen artsen die zich bezig houden met de nazorg voor deze groeiende groep. Vooral voor jonge mensen is de kans dat corona ze op deze manier treft veel groter dan dat ze door het virus in het ziekenhuis belanden. Het begin Marlon: ,,Het voelde alsof er haakjes in mijn keel werden gezet. Snotterig, brandende longen. Een week later werd ik van het ene op het andere mo ment helemaal akelig. Ik kreeg geen lucht, had koorts, kon niet meer op mijn benen staan. Twee weken heb ik op bed gelegen, daarna ben ik nog een week of vier ziek geweest. De trap af was al te veel inspanning." Bastien: ,,Het begon als griep, met druk op de borst. Ik voelde me behoor lijk rot. Na een week of drie herstelde ik Ik ging weer werken, beetje joggen. Na een week of zes voelde ik me weer redelijk fit. Maar toen kwam de man met de hamer." Babs: ,,Ik ben twee weken erg ziek geweest. Hoge koorts, slap, ongeloof lijke hoofdpijn. Toen ik daarna mijn eerste stap in de tuin deed, kwamen de tranen. Ik was zó blij dat het achter de rug was. Achterafbegon toen pas een ongelooflijke strijd." 'Geen snotneus' Aan het begin van de lijdensweg, zegt huisarts Alfons Olde Loohuis, zit eigenlijk altijd een behoorlijk hef tige infectie. ,,Mensen die alleen een snotneus hebben gehad, kampen niet met zulke heftige restklachten'', zegt de nu medisch adviseur van experti secentrum C-Support. Bastien: ,,Ik voelde een onbeschrijfe lijke vermoeidheid. Hiervoor zat ik bij de onderzeedienst van de marine. Ik ben zware oefeningen gewend, waarbij je wekenlang amper slaapt. Nooit deed mijn lichaam niet waar ik opdracht toe gaf. Nu krijg ik het soms niet eens voor elkaar om de vaatwas ser uit te ruimen." Marlon: ,,Na mijn besmetting moest ik van een kleine wandeling de hele dag bijkomen en de volgende dag leek ik dan weer ziek. Soms duurde de te rugval een week, soms twee weken. Dat is mentaal uitputtend, je gaat je afvragen of je ooit nog beter wordt." Babs: ,,De eerste maanden had ik vooral spierpijn, verzuurde benen en pijnlijke armen. Die maakten plaats voor sluimerende en regelmatig he vige hoofdpijn en concentratieproble men. Vaak kan ik niet op de simpelste woorden komen. Als ik ook maar iets te veel deed, kreeg ik een terugval. Werd ik opnieuw ziek, rillerig, kreeg opgezette klieren. Alsof het virus er nog zit en steeds weer opduikt." Mentale klap De hevige moeheid en concentratie problemen zien artsen bij veel men sen terug. Soms nemen die ernstige vormen aan. ,,We horen regelmatig: ik heb het gevoel dat ik dement aan het worden ben'', zegt Audrey Claes, nazorgadviseur bij C-Support. Ande ren hebben nog lang last van uitval van reuk of smaak, of worden juist extreem gevoelig voor geluid. Olde Loohuis: ,,Zij krimpen ineen als een kopje op de grond valt. Of ze blokke ren bij multitasken: als een auto naast hen toetert, raken ze in paniek en trappen ze op de rem.'' Het ziekteproces laat ook psychisch sporen na. Claes: ,,In de eerste golf zijn veel mensen heel ziek en be nauwd geweest, zonder dat de huis arts langskwam. Dat werkt soms ste vig door.'' Babs: ,,Ik heb twee weken geïsoleerd in de slaapkamer doorgebracht, met hoge koorts en ongelooflijke pijn. Een aantal keren heb ik de huisarts gebeld, maar het criterium was: als je nog een volzin kunt uitspreken zonder dat je naar adem snakt, hoefje niet opgeno men te worden. Ik was echt bang. Wordt het nóg erger?" Marlon: ,,Er waren nachten dat ik dacht: ik word morgen niet meer wak ker. Ik had spasmen, benauwdheid, hartritmestoornissen. Als ik in slaap viel, werd ik na een seconde weer wakker. Geen arts wilde me zien. jij bent jong, kreeg ik te horen, je komt er wel doorheen. Maar niemand con troleerde mijn zuurstofgehalte of hartslag. Ik voelde me zo alleen." Bastien: ,,De huisarts bleef maar zeggen: neem rust, het komt wel goed. Maar dat gebeurde maar niet. Telkens als ik wat opkrabbelde, kreeg ik weer een heftige terugval. Ik ging me af vragen: word ik nog wel beter? Toen ik in november alleen maar verder achteruitging, ben ik geknakt." Mysterie voor artsen Artsen zien een grote diversiteit aan klachten. ,,Sommige mensen zijn enorm vermoeid, kortademig, heb ben conditionele problemen. Er zijn ook mensen met pijn of neurologi sche klachten'', zegt longarts Bram van den Borst, kartrekker bij de Co- vid-19 nazorgpoli van het Radbou- dumc in Nijmegen. ,,Maar wat maakt nou dat deze mensen zo lang klach- donderdag 11 februari 2021 GO GESLOOPT door corona Annemieke van Dongen en Sander van Mersbergen Marlon Corne- lissen (29) uit Alphen (NBr) woont samen en werkt als be windvoerder. Bastien Veen (39) uit Nieuw- Lekkerland is havenloods en heeft drie kin deren (3, 7 en 9 jaar). Babs Schipper (52) uit Zuid- Scharwoude is directeur van vier scholen en heeft vijf kinde ren. Alle drie kregen ze in maart 2020 corona. Marlon had al chroni sche Q-koorts. FOTO'S MARCO OKHUIZEN Lees verder op P8 - Marlon Cornelissen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7