Geld voor droge voeten in Wemeldinge 6 Boer is tegen strekdammen op zijn slikken bij Rilland KENTALIS GROEP OM TE LEREN COMMUNICEREN Peuters en kleuters met een taalstoornis kunnen in hun nieuwe snoezel ruimte even bijkomen van het intensieve leren Parlevliet stapte al naar de recht bank in Middelburg en hoopt nu dat de Raad van State een streep haalt door de watervergunning voor de strekdammen. Die ko men wat de provincie en het Rijk betreft haaks op de dijk bij de Geul van Zimmerman, nabij het vorig jaar aangelegde belevings- punt op de Westerscheldedijk. Het steekt de boer vooral dat er niet of nauwelijks overleg met hem is geweest, terwijl hij bui tendijks toch zo'n 55 hectare grond in bezit heeft. Daar heeft hij nu niet zoveel aan, maar er rust al honderd jaar aanwasrecht op. En mocht de ruimtelijke or- deningswind ooit weer uit een andere hoek gaan waaien, dan wil hij zijn nazaten de kans bieden het eigendom in te polderen. Behalve dat hij denkt dat zijn slikken minder waard worden, ziet hij meer nadelen. ,,Ze gaan straks 12.000 ton puin op mijn ei gendom storten om de strekdam men aan te leggen. En dan slibt er land aan dat gaat begroeien en dan komen de ganzen. Die gaan daar overnachten en ze komen dan eten op mijn graanakkers. Dat wil ik niet", aldus Parlevliet. De Raad van State wilde weten of dit project deel uitmaakt van natuurcompensatieafspraken over de Westerschelde met Bel gië. Landsadvocaat Hans Besse- link, die namens de provincie sprak, bevestigde dat. ,,Maar het is echt niet zo dat België bepaalt waar de strekdammen komen. Wij bepalen zelf waar we welke maatregelen nemen." Dolgelukkig zijn ze met hun nieuwe snoezel- ruimte, de peuters en kleuters met een taal ontwikkelingsstoornis die worden behandeld bij Kentalis in Goes. Tot rust komen hebben ze soms best even nodig, want waar in de reguliere peuterspeelzaal de na druk op spelen ligt, volgen de kin deren in de Kentalis-groepen een intensieve behandeling. ,,Ze komen vier ochtenden in de week om te leren communiceren'', zegt team leider Linda Poortvliet. ,,Op woensdag tanken ze even bij.'' Hersenen Koninklijke Kentalis geeft onder steuning aan mensen die slechtho rend, doof of doofblind zijn of een taalontwikkelingsstoornis hebben. In Zeeland biedt Kentalis zorg aan met name die laatste groep. In Goes, Middelburg en Terneuzen zijn behandelgroepen waar peuters en kleuters met een taalontwikke lingstoornis terecht kunnen om hun problemen al in een vroegtij dig stadium aan te pakken. Bij deze kinderen wordt taal in de hersenen minder goed verwerkt, waardoor ze bijvoorbeeld grote moeite heb ben met praten of het begrijpen van taal. Met behulp van logopedis ten en pedagogisch behandelaars proberen ze de kinderen een zo goed mogelijke start te geven. Op de locatie in Goes - aan de Schaepmanstraat - hebben ze ook twee 'communicatie-plusgroepen'. Daarin zitten kinderen die op nog meer gebieden dan alleen de taal ontwikkeling een achterstand heb ben. ,,Je kunt denken aan kinderen die moeilijk contact maken of veel structuur nodig hebben'', zegt pe dagogisch behandelaar Anneleen Born. ,,Maar er zijn ook kinderen die erg prikkelgevoelig zijn of een achterstand hebben op cognitief gebied.'' De behandelgroepen van Kentalis in Goes zijn in Zeeland de enige plekken waar deze peuters en kleuters terecht kunnen. In de twee plusgroepen staan nu twaalf kinde ren uit heel de provincie onder be- handeling. De tweede groep is nog maar pas geleden geopend. „Eigenlijk wordt elk moment van de dag aangegrepen om communi catie uit te lokken'', legt Born uit. ,,Zelfs als we gaan eten en drinken. Dan zet ik de beker niet zomaar op tafel. Ook op zo'n moment wil ik dat een kind eerst contact maakt door bijvoorbeeld 'beker' te zeggen of misschien zelfs wel de vraag 'mag ik die beker?' te stellen.'' Elk moment van de dag grijpen we aan om communicatie uit te lokken bij de kinderen Tussen al dat harde werken door kunnen kinderen sinds vorige week lekker ontspannen in een snoezelruimte. Die kwam er mede door een bijdrage van de Goese Stichting Boone. In die ruimte staan onder meer een verwarmd waterbed en een 'bubbelbuis', die steeds van kleur veranderd. ,,De ontspanning die de snoezelruimte biedt, is voor sommige kinderen juist de trigger om contact te ma ken'', zegt Poortvliet. De jonge kinderen in de behan- delgroepen blijven doorgaans tot ze naar het reguliere of speciale basis onderwijs gaan. Daarmee houdt de zorg van Kentalis niet per definitie op. Zo is er voor kinderen tot 18 jaar ook nog een naschoolse behandel- groep in Goes. ,,En we geven ambu lante hulp op plekken waar dat no dig is'', zegt Poortvliet. In de Oosterscheldestraat, Snoo- dijkstraat, Stormezandeweg, Del tastraat, Walstraat en Zeestraat wordt dit jaar begonnen met de herinrichting van de openbare ruimte. Andere bestrating, extra leidingen onder de weg en meer groen waar het water naartoe kan, moeten de afwatering in Wemel- dinge verbeteren. Want dat was nodig. Onder water ,,Het kwam regelmatig voor dat in natte periodes de straten onder water stonden en dat het water zelfs de woningen binnen stroomde", legt wethouder Jon Herselman de noodzaak van de werkzaamheden uit. ,,Dat ge beurde dan ten zuiden van de Wilhelminastraat. Het deel tot aan de sportvelden, maar ook bijvoor beeld bij het hertenkamp." Het gekke is nu dat de komende werkzaamheden niet in dat zuide lijke (natte) gedeelte van Wemel- dinge gaan plaatsvinden, maar in het deel ten noorden van de Wil- helminastraat. Wethouder Jon Herselman: ,,Zo gek is dat niet om dat het zuidelijke deel wat lager Het zuidelijke deel van Wemeldinge ligt lager dan het noordelijke ligt dan het noordelijke. En water heeft nogal de neiging om van hoog naar laag te stromen. Door in Wemeldinge-noord het water al in de grond te laten verdwijnen zou de overlast in het zuiden over moeten zijn. Maar in noord zelf zijn inderdaad geen feitelijke pro blemen." Open grasklinkers Om het water in Wemeldinge- noord goed af te voeren is er door de bewoners gekozen voor veel groen. Zelfs de straten en parkeer plaatsen worden 'groen' gemaakt met behulp van open grasklinkers. ,,Die klinkers hebben een open structuur zodat het water gelijk de grond in kan zakken. Dus kan er ook makkelijk groen doorheen groeien. Als er niet veel wordt ge reden moeten we de weg in de toe komst misschien wel gaan maaien." Volgens Herselman loopt op dit moment de aanbesteding van het project en kan er waarschijnlijk eind april of begin mei begonnen worden met de klus. ,,Al met al een flink karwei van rond de twee mil joen euro." Met dus een Europese subsidie van ongeveer 470.000 euro. ,,Daardoor kunnen we nu iets meer doen dan we oorspron kelijk van plan waren." Ongeveer een jaar In die oorspronkelijke plannen was het de bedoeling om in 2020 te beginnen met het karwei. ,,Na Ko ningsdag. Maar dat is allemaal uit gesteld vanwege corona. Het hele werk zal in blokken worden uitge voerd en ongeveer een jaar gaan duren. Welke straat er het eerst aan de beurt komt weten we nog niet. Dat mag de gekozen aannemer straks bepalen." donderdag 11 februari 2021 BE Akkerbouwer Jan Parlevliet ziet helemaal niets in het plan om op zijn buitendijks gele gen 'land' twee strekdammen aan te leggen om natuur te ontwikkelen. Hij is bang dat de kans om de slikken ooit in te polderen daardoor defini tief is verkeken. Jan van Ommen Den Haag/Rilland Uitspraak volgt binnen enkele weken. Snoezelruimte in Goes laat kinderen lekker ontspannen Rob Paardekam Goes Pedagogisch behandelaar Anneleen Born (rechts) en stagiaire Corianne Verweij met twee kinderen in de snoezelruimte. foto johan van der heijden - Anneleen Born, pedagogisch behandelaar Ondergelopen straten en huizen behoren straks tot het verleden in Wemeldinge. De gemeente Kapelle begint met een gron dige renovatie van een aantal straten in Wemeldinge-noord. Daarvoor krijgt Kapelle bijna een half miljoen euro aan Euro pese subsidie. Willem Adriaansens Wemeldinge - Jon Herselman, wethouder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 51