Johannis (16) legt met drone schaatsers in Oosterland vast II Poldertracé Burgh-Haamstede is geen moetje 6 43 appartementen Marcel Modde Zierikzee De woningbouwcorporatie broedt al drie jaar op plannen voor haar braakliggende terrein in de Zierik- zeese wijk Malta. In april 2018 ging het toenmalige mfc tegen de vlakte, omdat de onderhoudskosten van het voormalige schoolgebouw voor Zeeuwland te hoog opliepen. Aan vankelijk werd gekeken naar een mix van beschermd wonen voor cliënten van zorgorganisaties Gors en Emergis, met daarnaast gewone huurappartementen. Gors is even wel afgehaakt. Tijdelijke huisvesting Nu alle kaarten op tafel liggen, is de tijd rijp om de procedure te begin nen, aldus Van der Wel. Zeeuwland heeft een concrete vergunningaan vraag bij de gemeente ingediend voor realisatie van achttien appar tementen voor Emergis, negen 'doorstroomappartementen' voor tijdelijke huisvesting en zestien ge wone appartementen. ,,Ik denk dat we dit jaar nog nodig hebben om het ontwerp en de vergunning he lemaal rond te breien. Dat betekent dat we dan in 2022 beginnen met bouwen. Er zit nu wel beweging in en daar zijn we erg blij mee." In het voorjaar komt er een informatiebij eenkomst voor de buurt. Met de zogeheten doorstroomap- partementen opent Zeeuwland een nieuwe mogelijkheid voor Schou- wen-Duiveland. ,,Soms kom je si tuaties tegen waarin mensen voor een kortere periode maar wel heel snel een woning zoeken", legt Van der Wel uit. Echtscheiding „Bijvoorbeeld iemand die in een echtscheiding is verwikkeld. Maar ook mensen die uit een instelling komen en op zoek zijn naar een plek waar ze weer zelfstandig kun nen wonen. Dan is het fijn als je tij delijk even iets hebt waar je kunt neerstrijken om in alle rust verder rond te kijken naar iets meer defi nitiefs. Wij denken dat daar wel vraag naar is. Op Schouwen-Duive- land zie je nu dat dit vaak wordt op gelost door even een recreatiewo ning te huren. Maar dat is natuurlijk niet echt ideaal." Een aantal van deze appartemen ten wil Zeeuwland deels gemeubi leerd aanbieden. Van der Wel gaat er van uit dat de meeste tijdelijk huurders na vier maanden tot een half jaar iets anders hebben gevon den. ,,Dus als we op die manier jaar lijks zo'n achttien mensen kunnen helpen, denk ik dat die capaciteit voor hier groot genoeg is." De zestien gewone appartemen ten (voor inkomens mét en net bo ven de huurtoeslag) krijgen twee slaapkamers en zijn levensloopbe- stendig. Het complex wordt in drie blokken opgetrokken en voorzien van een lift. De schaatsers op zijn dorp waren er als de kippen bij om de schaats baan in te wijden. Die baan gaat dit jaar officieel niet open, tot groot verdriet van het bestuur van IJs club Winterleven. Het is niet te doen voor de club om toezicht te houden op alle coronaregels die op en om de ijsbaan gelden. Schaatsen op zich mag wel. En dat werd in Oosterland dan ook meteen gedaan. Johannis, die op de praktijkschool zit van het Cal- vijn College in Krabbendijke en de staalbouw in wil, greep meteen zijn kans. Hij maakt sinds een half jaar dronefoto's als hobby en die Het geeft een heel ander beeld van al die plekken als alles wit is deelt hij onder meer via instagram. ,,Ik fotografeer van alles. Maar vooral landbouw en scheepvaart vind ik leuk." Anders dan anders En bijzonderheden als die mooie anders-dan-anderswereld die nu met sneeuw en ijs valt te ontdek ken. ,,Het geeft een heel ander beeld van al die plekken als alles wit is. Het is mooi om te zien." Dat constateert bureau Juust, dat een verkeersonderzoek uitvoert als onderdeel van de dorpsvisie Burgh-Haamstede. Er is werk zat aan de winkel als het om aanpak van het verkeer in en om het dorp gaat. Maar dat poldertracé, waar nu nog onderzoek naar loopt, is van uit verkeerskundig oogpunt en vanuit intensiteit niet noodzake lijk. Twee keer zo hoog ,,De N57 fungeert prima als ont- sluitingsweg buitenom, blijkt uit tellingen en analyses", meldde J oep Steij aert van J uust tij dens een druk bezochte digitale bijeen komst over de dorpsvisie. Even ter vergelijking: de N59 elders op het eiland heeft te maken met structu rele drukte, het hele jaar door. ,,Waarbij de intensiteit twee keer zo hoog ligt als op de N57 bij Burgh-Haamstede. Uit de gege vens blijkt dat er nog voldoende ruimte is om de N57 die er nu ligt verder te gebruiken." Vanaf de Kraaijensteinweg zijn er verschillende 'inprikkers' naar het dorp. Daarvan vraagt de De N57 fungeert prima als ontsluitingsweg buitenom (smalle) Weeldeweg/Leliëndale- weg in het bijzonder aandacht. Daar móet iets gebeuren, gezien de drukte die de in Burgh gevestigde supermarkt met zich mee brengt. Ofwel het parkeerterrein moet an ders ontsloten worden, bijvoor- beeld via een parallelweg vanaf de Roterij. Ofwel de supermarkt moet verplaatsen. Dat laatste heeft vanuit verkeerskundig oogpunt de voorkeur. Er wordt ook al langere tijd over gepraat. Entree Gemeente Schouwen-Duiveland en de exploitant van Market Plaza zijn op dit moment in overleg over het sluiten van een intentieover eenkomst. Deze houdt in dat de exploitant de financiële en ruim telijke haalbaarheid van een ver plaatsing gaat onderzoeken. Het idee is dat de nieuwe supermarkt ergens bij de entree van Haam stede gebouwd gaat worden, maar het duurt nog wel even voor het zover is. Een verplaatsing van deze omvang en complexiteit neemt al snel een jaar of drie tot vijf in be slag, meldt de gemeente. Ratjetoe Cruciaal in alle verkeersplannen wordt de aanpak van de dorpsas, die zo'n beetje van Westenschou- wen tot aan de Noordstraat in Haamstede loopt. Die weg is ratje toe van inrichtingsstijlen en geeft veel te weinig ruimte aan de vele fietsers die er zomers rondtrap- pen. Er wordt in verschillende werk groepen verder nagedacht over de toekomst van Burgh-Haamstede. Daar moet voor de zomer duide lijkheid over komen. In april staat weer een bijpraat sessie gepland. donderdag 11 februari 2021 Nieuwbouw op terrein wijk Malta Op de locatie van het gesloopte multifunctionele centrum (mfc) aan de Huijbertstraat in Zierik- zee komt een gebouw met 43 appartementen. Daarvan zijn er negen bedoeld voor tijdelijke huisvesting van mensen die door bepaalde omstandigheden snel een ander huis zoeken. Di recteur Marco van der Wel van Zeeuwland verwacht dat vol gend jaar met de bouw wordt begonnen en het complex in 2023 kan worden opgeleverd. Schaatsers in Oosterland. fotos johannes de boed Johannis de Boed (16) uit Oos- terland maakt het allerliefste dronefoto's van de landbouw en scheepvaart, maar die witte bevroren wereld kan hij even min weerstaan. Hij legde dins dag al de eerste schaatsers in Oosterland met zijn drone vast. Esme Soesman Oosterland - Johannis de Boed Het is een wens die bij veel mensen leeft, maar de aanleg van een poldertracé naast de Kraaijensteinweg (N57) bij Burgh-Haamstede is wat ver keersdrukte betreft absoluut geen moetje. Met de huidige weg kan het meest uitgestrekte dorp van Schouwen-Duiveland prima vooruit. Esme Soesman Burgh-Haamstede - Joep Steijaart, Juust

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 49