Zon maakt snel einde aan ijsclubprimeur in Sluiskil 12 ZEELAND Werkgevers 'horendol' Werknemers die door de vorst hun werk niet kunnen uitvoeren, moe ten voor de vorstverletregeling wor den aangemeld bij uitvoeringsin stantie UWV. Maandag leidde dat tot chaos op het werkgeversportaal van UWV, omdat vorstverlet voor 10.00 uur moest worden gemeld. Het gevolg: bedrijven logden alle maal op hetzelfde moment in, waar door de website tijdelijk plat ging. UWV greep later die dag in. Vorst verlet kan nu de hele dag worden aangemeld. We maken elkaar alleen maar gek Twee jaar terug kwam er een nieuwe regeling voor onwerkbaar weer. Het eigen risico voor werkge vers werd teruggebracht van vijf naar twee vorstdagen. Dat betekent dat personeel in een strenge winter eerder in de verletregeling komt. Door twee achtereenvolgende zachte winters bleef onduidelijk hoe de regeling uitpakt. Volgens direc teur De Ruijsscher van H4A is dat gewoonweg slecht. ,,Het is een enorme administratieve ballast. Er zijn nu continu twee werknemers mee bezig." Het zint hem niet dat vorstverlet elke dag opnieuw moet worden gemeld, ook al betreft het hetzelfde werk op dezelfde plek. ,,In ons geval moeten we elke dag voor 250 werknemers nagaan of ze in aanmerking komen voor vorstverlet. Wat heeft dat nou voor zin? We ma ken elkaar alleen maar gek met deze administratieve draak." Weerstation Als voorbeeld schetst hij wat bij ex treem winterweer van een werkge ver wordt gevraagd. Per werklocatie moet een bedrijf een postcode in voeren, waarna wordt gekeken naar de temperaturen van het dichtstbij zijnde weerstation. De Ruijsscher: ,,In ons geval was dat deze week Vlissingen, omdat we bezig met zijn met rioleringswerk, kabels en lei dingen in Oost-Souburg. Vervol gens moet je als werkgever nagaan of de temperaturen aanleiding ge ven voor het aanvragen van vorst verlet. Van middernacht tot 07.00 uur moet het minstens min 3 graden zijn geweest. Of om 09.00 uur min 1,5 graad. Of tussen zeven en negen uur minimaal min 0,5 graad. En als laatste kom je als bedrijf in aanmer king als de gevoelstemperatuur om negen uur min 6 graden is." Het aantal parameters om te bepa len of werknemers mogen worden aangemeld voor de onwerkbaar weer-regeling is bizar groot, vindt De Ruijsscher. Hij hoopt dat Bou wend Nederland, de vereniging van bouw- en infrabedrijven, er iets aan gaat doen. ,,Ik snap dat je verlet moet aanmelden, maar maak de regeling veel simpeler." Sophie Schelfaut (14) en haar vriendin Maricia van Doorn (13) zijn tegen drie uur 's middags zo'n beetje de laatsten die de ijs baan verlaten. Flesjes limonade steken uit hun tas. Ze hadden duidelijk op langer schaatsple zier gerekend. Nog maar één flesje is aangebroken. Ze zijn er toch vrolijk onder. ,,We waren er gelukkig al vroeg bij. Hebben we nog wat kunnen schaatsen." Vrijwilligers van ijsclub De Scheve Schaats laten zich ook niet uit het veld slaan. De multi functionele baan naast dorps huis 't Meulengat is prachtig te gebruiken als ijsvloer. Een laagje van vier a acht centimeter water erop en een nacht flinke vorst Asfalt en dan weet je, als de zon gaat schijnen, dat het snel afgelopen kan zijn kan al voldoende zijn. ,,Maar ja", wijst vicevoorzitter Louis Schout naar de zwarte ondergrond, ,,dat is asfalt en dan weet je, als de zon gaat schijnen, dat het snel afgelo pen kan zijn." De ijsbaan is aan de kanten zelfs helemaal weggesmolten, voor de rest is die compleet ver brokkeld. Volgens Schout is dat niet zo erg. ,,We brengen er zo weer genoeg water op en dan maar hopen op zeker vijf, zes gra den vorst vannacht. Dan komt het goed." Druk met jeugd Druk was het gisteren, dat éne uurtje, alvast wel. Vanwege co rona is de toegang beperkt voor mensen tot en met zeventien jaar, en mogen maximaal veertig mensen tegelijkertijd de baan op. Dat aantal werd bijna gehaald. Ook begrijpelijk. Begin maart 2018 was de ijsbaan voor het laatst open, twee dagen achter elkaar. BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Edisonweg 37e 4382 NV Vlissingen 08801-30210 Rutte-doctrine (2) In de kindertoeslagenaffaire bij de Belastingdienst stelde Pieter Omt- zigt (krant 16 januari) de rol van de premier Mark Rutte aan de kaak. Hij deed dit met een beroep op ar tikel 68 van de Grondwet waarin de informatieplicht van de rege ring naar het parlement toe is ge regeld. Hierin koos hij snoeiharde bewoordingen die gelet op het fa len van de regering in het alge meen en de premier in het bijzon der zeer terecht waren. Dit meer dere keren niet verstrekken van gevraagde informatie werd door hem als de Rutte-doctrine beti teld. In deze toeslagenaffaire laat hij zien, net als Renske Leijten, een parlementariër te zijn die uit het goede hout is gesneden. Na melijk controleur van de regering en geen mandataris daarvan. Pre cies zoals Thorbecke de grond legger van de Grondwet van 1848 het heeft bedoeld. Dick J. van der Zaag, Goes Pensioenstelsel De minister en werkgevers zijn verheugd, maar de bonden zijn in crisis over het pensioenakkoord (krant 20 januari). Het meest ze kere 'gegarandeerde' bedrijfspen- sioensysteem wordt vervangen door een onzeker pensioenstelsel met veel kleinere buffers en onze kere pensioenen die met de vrije markt meebewegen. Voor toe komstige pensioengeneraties was in de pensioenbuffers juist ver- plicht 1,7 biljoen euro gespaard, ruim voldoende voor 55 jaar pen sioengeld en inflatiecorrectie. Deze buffers worden nu afge bouwd. Wat gaat de minister met al dit geld doen als er bijvoorbeeld één biljoen vrijvalt? Vele anderen waarschuwden al dat de huidige achterhaalde rekenregels het echte probleem zijn. Waardoor bere kende virtuele dekkingsgraden niet meer aansluiten op de werke lijkheid. Wie begrijpt of ver trouwt dit nog? Net als bij de Be lastingdienst-affaire wordt er weer bewust met verkeerde uit- voeringsregels gewerkt. Over een paar jaar een pensioen-enquête commissie en bestuurders met een slecht geheugen? H. Steehouwer, Middelburg Vaccinatie Ik ben op 3 februari in de Zeeland hallen Goes gevaccineerd.Dat was perfect geregeld: heel snel en erg vriendelijk. Ik stond binnen een half uur weer buiten. Fantastisch! In de Brabanthallen in Den Bosch moesten mensen buiten in de re gen en kou wachten. Frits Lutgenau, Renesse Coronavirus (59) Arman Girbes, hoofd intensive care in het UMC Amsterdam, maakt zich boos dat corona steeds voorrang krijgt (krant 5 februari). Ik ben het eens met de opvatting 'oneerlijk' die al een jaar duurt. Vorig jaar stond ik op de wachtlijst voor een nieuwe knie in maart. Door corona werd mijn operatie tot december uitgesteld, dat be greep ik. Een paar weken geleden viel ik voor een artsenpraktijk. Ge lukkig werd ik opgelapt met een steunverband. Nu is dit niet le vensbedreigend maar heel lastig. En dan als je hoort kanker te heb ben of wacht j e op een andere operatie? Hoe lang gaat dat duren voor we corona er onder hebben? Irene Vijfvinkel, Middelburg Coronavirus (60) Stel een e-jaar in voor het hele on derwijs. E-jaar staat voor 'extra jaar'. Alle leerlingen blijven in de groep waar ze nu zijn en het is bindend. Voordelen: iedereen is dan gevaccineerd. Examens/tenta mens worden uitgesteld dus be tere voorbereiding. De werkdruk bij leerkrachten, leerlingen en ou ders vermindert aanzienlijk. Geen inhaallessen in vakantietijd door toch al overbelaste leerkrachten. Extra bewegingsonderwijs en creatieve vakken. Geen etiket 'co rona-examen'. Kwaliteit van het onderwijs wordt veel beter. De geestelijke en sociale ontwikke ling komt weer op peil. Beatrix Meindersma, Middelburg donderdag 11 februari 2021 Regels van vorstverlet zijn lastig GO Maricia van Doorn (links) en Sophie Schelfaut (tweede van links) op de al verbrokkelende ijsbaan van ijsclub De Scheve Schaats. foto camile schelstraete Werkgevers die voor hun perso neel vorstverlet aanmelden, komen van een koude kermis thuis. ,,Het is een idiote regeling met onnodig veel administra tieve rompslomp", zegt directeur Eric de Ruijsscher van bouwbe drijf H4A in Sas van Gent. Frank Balkenende Sas van Gent - Eric de Ruijsscher, H4A Klokslag twee uur opende ijs club De Scheve Schaats in Sluiskil als eerste in Zeeland haar ijsbaan, drie kwartier later was het al weer afgelopen. De ijsvloer smolt weg en verbrok kelde in het zonlicht. „Jammer, maar we hebben toch mooi even kunnen schaatsen." Harmen van der Werf Sluiskil - Louis Schout, vicevoorzitter van De Scheve Schaats

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 40