ZEELAND GEBOEKT Dat ik een Zeeuw wil zijn 10 ZEELAND Nieuwe energie. Dat is typisch een onderwerp waar we het eens goed over kunnen hebben na de sloop van de kolencentrale in het Sloegebied. Want afscheid nemen van kolen, van fossiel, dat is één ding. Maar wat dan? Zon, wind, getij en aardwarmte? Of toch maar nieuwe kolencentrales bouwen? SCENARIO Het Centrum Beeldende Kunst Zeeland (CBK) zwengelt de dis cussie aan. Met achttien ingeni eurs, bestuurders, sociologen, ontwerpers en kunstenaars werd een ruime gedachtewisseling opgezet over waar we staan en waar we naartoe gaan. Maar al te vaak eindigt dit soort goedbedoelde 'brainstormsessies' in drie keer niks: te veel uiteenlopende meningen, te veel luchtfietse rij, te weinig concrete uitwerkingen. Vooral wat dat laatste betreft laat het CBK onder leiding van projectcoördinatoren Ka- thrin Ginsberg en Christiaan Weiler deze keer zien hoe de uitkomst van zo'n sessie ook voor buitenstaanders leesbaar en tastbaar materiaal kan opleveren. Pak het pas verschenen boek werk Pop down melt up er maar eens bij. Wat opvalt zijn de vijf uitklapkaarten waarop Zee land in vogelvlucht is te zien: één van Zeeland nu en vier van Zeeland in de toekomst, om precies te zijn in 2134, honderd jaar na de ge plande sluiting van de kerncentrale Borssele. In die toekomstkaarten zijn vier scenario's verwerkt met denkwijzen over toekomstig le ven in Zeeland. Over die scenario's straks meer. Familie van Remmerswaal Wat verder in het boek in het oog springt is een grootse familiesaga. We lezen hoe drie ge neraties van de fictieve familie Van Remmers waal zich in het heden en in de toekomst handhaven. De beginsituatie is als volgt. Jozef (1924) en Bernadette (1928) in Krabbendijke zijn de stamouders. Ze krijgen in de jaren 50 en 60 vier kinderen: Jos, Sarah, Agnes en Pau- lus. Jos runt een garage en trouwt met de Rwandese vluchtelinge Vana. Sarah krijgt met haar vriend Guus een tweeling in een woon groep in Den Haag, ze betrekken een huisje in de Molstraat in Middelburg. Agnes ontmoet tijdens de Mosseldag in Yer- seke Peter van Loeven, muzikant en fliereflui ter. Hun zoontje Pjotr blijft bij haar als ze als vrienden uit elkaar gaan. Peter vertrekt in 2013 met een aantal bandleden op een oud werk- bootje naar Noorwegen op zoek naar het Noorderlicht. Daar komen ze nooit aan. Pau- lus tenslotte wordt na wat omzwervingen ju rist bij de NAM, de Nederlandse Aardolie Maatschappij. Hij trouwt met Carmen, een tien jaar oudere galeriehoudster in Middel burg. In Valkenisse begint hij een vakantie parkje. Warnow Al met al een echte Zeeuwse familie. Je ziet ze uitvliegen en verschillende opvattingen ont wikkelen over hoe we met de wereld moeten en kunnen omgaan. Het aardige is dat ze on danks die verschillende ideeën toch familie blijven. En dat we in wat hen overkomt aan de werkelijkheid ontleende gebeurtenissen her kennen. Zoals het verhaal van Agnes en Peter, waar de geschiedenis van de van de radar ver dwenen Warnow om de hoek komt kijken. De hele familie wordt in het jaar 2134 neer gezet. En daar moeten we het even hebben over de eerder genoemde scenario's. In het boek wordt ervan uitgegaan dat we momen teel leven in het Antropoceen, het tijdperk waarin de mens de meest invloedrijke factor is in de veranderingen van de atmosfeer en na tuurlijke systemen. Klimaatopwarming, stij ging van de zeespiegel, het uitputten van fos siele brandstoffen, milieuvervuiling, als mensheid hebben we er invloed op. Naar de toekomst doorgeredeneerd maakt het uit welke beslissingen we nu - in 2021 en ko mende jaren - nemen, welke richting we kie zen. De vier scenario's die het leven in 2134 weergeven, zijn de uitkomst van eerdere keu zes. Scenario's Scenario 1: we steken onze kop in het zand en gaan vrolijk door met het bouwen van nieuwe kolencentrales. Ontpolderen is taboe. De in secten zijn verdwenen en wereldwijd dienen zich miljoenen klimaatvluchtelingen aan. Het wordt warmer, gemiddeld 3,5 graad, de zee spiegel stijgt 2,50 meter. Scenario 2: het geloof in de techniek over wint, Borssele wordt door windenergie het stopcontact van Zuidwest-Nederland, de kerncentrale is uitgebreid, de landbouw is high-tech, de Zeeuwse eilanden zijn de tuin van West-Nederland. Het wordt 2,5 graad warmer, de zee stijgt 2 meter. Scenario 3: natuur krijgt de hoofdrol. Door sober te leven gebruiken we in 2134 zo'n dertig procent minder energie dan in 2020. Fossiele brandstoffen en kernenergie zijn verleden tijd, we zijn overgestapt op zon, wind, aard warmte en getijden. Biologisch-dynamische landbouw heeft de oude plattelandsnatuur hersteld. Steden zijn terpdorpen in het land- schap. Het klimaat warmt anderhalve graad op, de zeespiegel stijgt 1,65 meter. Scenario 4: de mens neemt een actieve rol in het herstel. De Oosterschelde wordt her opend, de Westerschelde wordt niet meer uit gediept. Superdijken met een kruinbreedte van tweehonderd meter zorgen voor veilig heid, bodemdaling wordt tegengegaan door minder diepe ontwatering, er zijn wisselpol ders. Waterstof is de brandstof voor het zware werk. Het wordt 1,7 graad warmer, de zeespie gel stijgt 1,75 meter. Verschillende werelden De familie Van Remmerswaal komt in die vier scenario's, in die vier verschillende werelden terecht. Bijvoorbeeld als het over Krabbendijke gaat, de plaats van de stamouders: in scenario 2 is Krabbendijke aan de natuur teruggegeven, de inwoners zijn ondergebracht in een centraal ge legen koepel; in scenario 3 is het een dorp ge bleven waar de mensen elkaar kennen. Lees het familieverhaal, bekijk de Zeeuwse kaarten. Er zit stof in voor gesprek. Over wat we willen, over wat we kunnen. Bij het boek hoort een filmdocumentaire. Het kan een startpunt zijn voor discussie in bedrijven, kantoren en klaslokalen. Seinpost Zeeuwse schrijvers De wereld lijkt op te houden in dit uitsteekseltje van Zuid-Beveland. Ellewouts- dijk, het laatste dorp waar je alleen kunt zijn met je gedachten. Zeker op zo'n dag als de Aardenburgse stadsdichter Rogier de Jong uit koos voor een bezoek, beschreven in Ellewoutsdijk, storm en regen. Juist hier kwam hij, in 1952 te Gro ningen geboren en pas op latere leeftijd naar Zeeland gekomen, tot het besef: Dat ik een Zeeuw wil zijn die/ een meeuw en een/ zeeleeuw wil zijn en alles tegelijk. Het inzicht en het gedicht vin den we in de nieuwe bundel Sein post, de opvolger van zijn een paar jaar geleden verschenen debuut Memento. Om precies te zijn in een afdeling Negen Zeeuwse gedichten waarin hij va ker zijn ver huizing ver klaart: dit is mijn erf dit/ is mijn deel nu dit is mijn thuis. In de bundel gaat het ook over andere kusten en over kustlichten die ooit over zijn leven hebben ge straald, maar hij levert vooral lof liederen op zijn nieuwe omgeving. Zelfs het wisselvallige weer prijst hij: In Zeeland duurt een/ depressie nooit lang. Iets wat deze dichter met opgewekt humeur goed uit komt. Hij verwijst uitgerekend naar de Zeeuwse dichter Hans Verhagen als zijn voorbeeld. Maar in verge lijking met diens woelige werk maken De Jongs gedichten een be daarde indruk. Ik neem de dingen/ zoals ze zijn. Dat/ wil zeggen: zoals ze/ zich aan mij voordoen, zegt hij zelf. Hij doet in zijn werk net zoiets als de door hem beschreven bermtoerist: veilig langs de kant 'naar het langsrazend verkeer' kij ken. Dan krijg je geen poëzie die buldert, maar poëzie die bericht. Vooral over het ongewone van het alledaagse bericht, en op de beste momenten dat alledaagse pootje licht. Zie het prachtige openingsge dicht van Seinpost, Sirene. Het gaat dan niet over een lawaaiapparaat, maar over het mythologische we zen, half vrouw half vogel, dat met haar zang zeevaarders verleidt en vermoordt: Dank u dank u/ prevelde ik terwijl ik mijn pluimen/ streek en mijn mezzosopraan schraapte. Bind je vast aan de mast als de stilte van Ellewoutsdijk ineens door lieflijke liederen wordt door broken. donderdag 11 februari 2021 GO Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Zeeland in het jaar 2134 Jan van Damme S F? to Zeeland in 2134, vier scenario's. foto illustraties cbk zeeland CBK Zeeland: Pop down/melt up, diepe adaptatie voor een verre toekomst- Uit gave CBK Zeeland, 64 pagina's, 35,- euro, te bestellen via de webshop van CBK Zee land. gedichten Rogier de Jong Mario Molegraaf Rogier de Jong: Seinpost. Ge dichten - Uitgeverij Liverse, 92 pagina's, gebonden, 19,95 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 38