IJm V, Veere slaat modderfiguur voor rechter 7 WOONWERKGEMEENSCHAP SEROOSKERKE Voorjaar 2022 krijgt Nadia Berkelder de sleutel van een van de 25 woningen van De Woongaard. De Rotterdamse (51) verhuist vol verwachting naar haar stek aan de rand van Seroos. f ^b ontdekken M KI ^Vhier in Rot- ■■■M terdam dat H hV we het leuk ^K ^K vinden om veel contact te hebben met buren en met andere mensen in de wijk. Daar in Serooskerke kan dat ze ker'', zegt Berkelder over zichzelf en haar partner Arie. Veel leden van deze groep heeft ze nog niet in levenden lijve ge zien. ,,Een paar. Maar we vergade ren momenteel heel veel digitaal. Zo leer je elkaar ook goed kennen." Ze overleggen nu over de manier waarop ze de gemeenschap juri disch vorm willen geven. ,,Wordt het een Vereniging van Eigenaren of toch iets anders?" Maar ze moe ten ook nu besluiten nemen over allerlei andere zaken. ,,Hoe richten we de gemeenschappelijke ruimte in? Gaan we auto's delen? Hoe vangen we water op? Dat zijn soms best pittige discussies." Het idee voor de woonwerkge- meenschap ontstond vele jaren ge leden bij enkele inwoners van Walcheren. Ze wilden iets samen opzetten, een plek voor jong en oud waar het delen van spullen heel gewoon is, waar je elkaar VK SjL: £*77^ mém helpt en het milieu zo min moge lijk belast. Maar ook een plek waar individuele vrijheid belangrijk is. Na vele jaren van het maken van plannen, zoeken van locaties, van deelnemers die erbij komen en af vallen is de Woongaard nu bijna realiteit. Ambtelijke hobbels Het dagelijks bestuur van de ge meente Veere kan zich vinden in de plannen. En er zijn inmiddels voldoende deelnemers om van start te gaan met de bouw van de 25 woningen als de laatste ambte lijke hobbels zijn genomen. Ber- kelder: ,,We verwachten dat het perceel dit voorjaar nog bouwrijp We moeten besluiten nemen over tal van zaken. Dat zijn soms best pittige discussies wordt gemaakt zodat later dit jaar begonnen kan worden met de bouw." Nadia Berkelder, opgegroeid in Vrouwenpolder, is niet de enige die de Randstad verlaat om zich te settelen in Serooskerke. Volgens haar komt de helft van de toekom stige bewoners van buiten Zee land. ,,Uit Zuid-Holland, Noord Brabant, Utrecht en zelfs één gezin uit Antwerpen." Volgens haar zijn het vooral mensen die kiezen voor het wonen buiten de stad en val len voor het ecologische en duur zame karakter van het project. ,,En het leuk vinden om veel samen te doen." Dat laatste is volgens haar belangrijk. ,,Je moet openstaan voor elkaar en bereid zijn elkaar te helpen." Van de 25 woningen in het pro ject zijn er negentien verkocht. Drie gezinnen overwegen om zich bij de Woongaard aan te sluiten. ,,De overige drie woningen wor den ook gebouwd. De aannemer heeft er vertrouwen in dat die ook wel worden verkocht." Centraal in het ecowijkje komt een gemeenschappelijke ruimte waar alle bewoners gebruik van kunnen maken. ,,Daar komen werkplekken, een kluswerkplaats, een grote keuken zodat we ook sa men kunnen koken en eten en een ruimte waar de centrale wasma chine komt te staan." Ook is er een gezamenlijke tuin van ruim 14.000 vierkante meter. De leeftijd van de deelnemers loopt heel erg uiteen. ,,Een paar dagen geleden is het jongste lid geboren en het oudste is ruim zeventig." De bestuursrechter sprak gisteren zijn verbazing uit over het ontbre ken van al die documenten tijdens een rechtszaak, aangespannen door de Stichting Leefbaarheid Kom Domburg tegen het bestuur van de gemeente. De stichting diende be- gin 2019 een aantal klachten in te gen burgemeester Rob van der Zwaag. Ze werden vervolgens niet in behandeling genomen, omdat het geen echte klachten waren vol gens het college. Uit een brief die de stichting kreeg, blijkt dat de ge meenteraad het daar volledig mee eens is. Geen documenten Secretaris Pieter Meilof van die stichting vindt dat heel vreemd. Want hij kan nergens terugvinden dat de gemeenteraad inderdaad zoiets besloten heeft. Hij diende via de Wet Openbaarheid Bestuur een verzoek in om alle stukken te mo gen inzien. Tot zijn verbazing kreeg hij niets zodat hij via de bestuurs rechter alsnog hoopt inzage te krij- gen. Maar die documenten zijn er gewoon niet, zei gemeentelijke ju rist J. Hofs tegen de rechter. Volgens Ook als iets mondeling wordt afgehandeld, is het gebruikelijk dat er documenten van zijn hem is het allemaal mondeling be sproken en besloten. De rechter liet duidelijk merken dat hij dat vreemd vindt. Hij riep in herinnering dat hij zelf jarenlang voor een gemeente werkte en dat hij heel goed weet dat elk raadsbe- sluit goed gedocumenteerd wordt. ,,Ook als iets mondeling wordt af gehandeld, is het gebruikelijk dat er papieren documenten zijn waarop een besluit gebaseerd is." De gemeentelijke jurist wees erop dat de raad in april 2019 het be sluit nog eens heeft bekrachtigd. Voor Bram van Leeuwen, de jurist van de stichting, is dat een vreemde gang van zaken. ,,Als er een rechts geldig besluit is, dan is het toch niet nodig dat de gemeenteraad later nog eens zo'n besluit bekrachtigt?" Tijdens de zitting van de be stuursrechter bleek dat de ge meente Veere op het gebied van het opslaan van documenten niet altijd even zorgvuldig te werk gaat. Zo kon Hofs geen documenten laten zien uit 2014 waaruit blijkt welke nevenfuncties raadsleden en wet houders hebben. ,,We blijven zoe ken." En ook is er volgens hem geen Waarom bekrachtigt de gemeente een besluit als er al een rechtsgeldig besluit is? getekende opdracht te vinden waaruit blijkt dat de burgemeester in 2018 opdracht gaf voor integri- teitsonderzoeken. Meilof: ,,Dat is heel vreemd, het gaat daar wel om een opdracht van 48.000 euro." Uitspraak over zes weken. donderdag 11 februari 2021 WA In vrijheid, maar toch samen wonen Emile Calon Serooskerke ■■i!É «-a y -Ut''-1 Min ji .V" Een sfeerimpressie van de woonwijk. In de inzet de plattegrond van de wijk. illustratie de woongaard -Nadia Berkelder, toekomstige bewoonster Rechter E. Govaers vindt het maar moeilijk te geloven dat de Veerse gemeenteraad een be sluit neemt en dat daar nauwe lijks iets van is terug te vinden in documenten. Geen besluiten lijst, geen lijst met wie voor was en wie tegen, geen uitnodiging voor de vergadering, zelfs geen agenda, alleen een brief. Emile Calon Middelburg -E. Govaers, bestuursrechter -Bram van Leeuwen, adviseur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 35