s? De splinter en de balk Ga je af en toe met de bus? Dan heb je pech Digitale zoen Afgelopen week minder besmettingen en tests 2 Nog twee jaar, hoopt Esmeralda (27). Dan kan ze eindelijk verhuizen. ,,Dan staat mijn bed niet meer in de woonkamer en hoef ik de keuken niet meer te delen met anderen." 'S HEEREN LOO CLIËNTE WACHT MET Commentaar Iog maar kort geleden schudden we in Europa meewarig het hoofd over de Amerikaanse aanpak van de corona crisis. Die malle president die het maar een griepje vond en veel te laat ingreep, met een schrikbarend aantal doden als gevolg. In een aan de Bijbel ontleend spreekwoord heet dit dat we wel de splinter zagen in het oog van de ander, maar niet de balk in ons eigen oog. Want wat is de stand van zaken? Met ruim 785.000 corona- doden is Europa, inclusief landen die geen lid zijn van de EU, de zwaarst getroffen regio ter wereld, gevolgd door Latijns-Ame- rika met het Caribisch gebied en de Verenigde Staten met Ca nada. Met de vaccinatiecijfers slaat Europa ook geen goed fi guur. Per 100 inwoners hebben de Verenigde Staten er inmid dels 12,4 gevaccineerd, in Europa zijn dat er 3,8. De regering Trump, waarover wij zo laatdunkend deden, investeerde miljar den dollars in de ontwikkeling van coronavaccins, veel meer dan de Europese Unie. Landen als Israël en het Verenigd Ko ninkrijk waren veel alerter in het goedkeuren van ontwikkelde vaccins en konden dus eerder beginnen met prikken. De Europese Commissie heeft onderschat wat er allemaal komt kijken bij het vaccineren, moest voorzitter Ursula von der Leyen gisteren in het Europarlement toegeven. Het is makkelijk om achteraf te zeggen hoe het beter had gemoeten. Toch moet dit wel een les zijn. In normale gevallen is het fijn dat Eu ropa zorgvuldig volgens het boekje werkt, maar we missen kennelijk het scenario nood breekt wet. De Europese Commissie heeft onderschat wat er allemaal komt kijken bij het vaccineren De provincie wil Zeeland Voordeel invoeren. Wie veel reist, is straks goedkoper uit. Scholieren betalen straks maximaal 117 euro per maand. Reizigersorganisatie Rover kraakte het plan. Twee op de drie busreizi gers betaalt letterlijk de prijs van Zeeland Voordeel. Dat kan oplopen tot een maar liefst 48 procent duur der kaartje. De PvdA stelde daarop kritische vragen aan bus-gedepu teerde Harry van der Maas. ALMANAK Die erkent dat mensen die maar af en toe de bus pakken, duurder uit zijn. Maar, zegt hij, die reizigers wor den juist verleid om vaker met de bus te gaan. Als je vaker reist, bouw je korting op. ,,Wij accepteren dat het busvervoer voor reizigers die en kele malen per jaar reizen, duurder wordt." Volgens hem is dat geen Provincie accepteert dat het busvervoer duurder wordt voor reizigers die enkele malen per jaar reizen probleem. Ervaringen elders in het land hebben aangetoond dat men sen de bus door een duurder kaartje niet links laten liggen. We whatsappen wat af met el kaar nu we veel vanuit huis werken. We sturen veel duimpjes, lache bekjes en gezichtjes met een mondmasker om onze ge moedstoestand te laten blijken. Soms gaat het ook fout. Goed fout. Onze collega stuurt zijn vrouw met regelmaat een digi tale zoen. Gisteren stuurde hij via whatsapp per abuis een lief desbetuiging aan zijn manne lijke collega. Oeps. Voor hij zijn bericht kon verwijderen, kreeg hij al ant woord. 'Ik hou ook van jou, hoor'. CDA ontvangt staatssecretaris Knops digitaal Nog geen ijs, maar wel schaatskoorts KRUININGEN Drie overwegen mogelijk dicht Net als elke jonge vrouw wil ze haar eigen leven opbouwen. Helaas heeft ze de wind niet erg mee. Esmeralda Simoskie is verstandelijk beperkt en afhankelijk van de hulp van ande ren. Toch slaat ze zich er doorheen. Nu woont ze aan het Stadhuisplein in het hartje van Vlissingen. In wat ooit een bejaardenhuis was. Samen met 47 anderen die hulp krij gen van 's Heeren Loo, het voormalige Ar duin. De instelling wil afvan kleine, vaak verouderde woonplekken en wil een aantal meer centrale woon complexen bouwen. Esmeralda ziet het helemaal zitten. ,,Kijk", zegt ze als ze haar laptop verschuift en via de webcam haar kamer laat zien. ,,Ze noemen het een studio. Dit is mijn woonkamer, maar hier slaap ik ook. Daar staat mijn bed. Verder is er een keuken, zonder kookplaat en een kleine bad kamer. Dat is het." Keuken Als ze wil koken moet ze een tij d- stip reserveren, want ze deelt de keuken met anderen. ,,Ik erger me er rot aan. Ik ben van op het gemakje koken. Soms moet ik een recept een paar keer lezen voordat ik het snap. Dan ben ik zo een half uur verder en raak ik snel in de knoop met ande ren die de keuken ook willen ge bruiken." Over een jaar of twee verhuist ze - als het meezit - naar een nieuw complex aan de Nieuwe Zuidbeek- seweg. Een van de nieuwe, meer centrale, wooncomplexen in Zee- land. Ze houdt een plattegrond om hoog. ,,Zie j e, zo wordt het ongeveer. Dan heb ik een aparte slaapkamer. Hoef ik niet meer in mijn woonka mer te slapen. En heb ik mijn eigen keuken. Zo fijn om dan echt een ei gen plek te hebben." Esmeralda heeft het geluk dat ze voor zichzelf kan opkomen. Maar dat kan lang niet iedereen, zegt Jo sephine van Belzen, voorzitter van de cliëntenraad van 's Heeren Loo Mensen willen een eigen ruime kamer, een eigen badkamer en keuken Zeeland. ,,Mijn twee zussen wonen in 's Heeren Loo en die kunnen dat niet. Ik ben voor hen het aanspreek punt." Ook de minder mondige cliënt wil de badkamer niet delen, benadrukt Van Belzen. ,,Mensen willen een eigen ruime kamer, een eigen badkamer en keuken." Het plan van 's Heeren Loo om mensen onder te brengen in grotere complexen, heeft de steun van de cliëntenraad. ,,We worden overal bij betrokken. We zijn mee geweest naar Druten en hebben de nieuwe woningen bekeken die volgens een zelfde concept worden gebouwd. Echt een vooruitgang." Nee, ook de cliëntenraad wil niet terug naar vroeger. Naar de tijd van Vijvervreugd: een complex aan de dat spreekt ze van een lichte af name in het daadwerkelijke aantal besmettingen. Ondanks de daling zijn er wel zorgen: ,,Nieuwe varianten van het coronavirus winnen snel terrein in Nederland. Dat is zorgelijk, want die varianten zijn besmettelijker en kunnen leiden tot een nieuwe golf van besmettingen." De meeste besmettingen werden gevonden in de gemeente Vlissin- gen 93 (vorige week 98). Daarna volgen de gemeenten Middelburg 77 (99), Terneuzen 56 (109), Goes 33 (55) Hulst 27 (49), Tholen 39 (45), Schouwen-Duiveland 37 (41), Sluis 11 (38), Reimerswaal 27 (38), Noord- Beveland 19 (34), Borsele 15 (26), Kapelle 12 (15) en Veere 22 (13). Bij 468 Zeeuwen is afgelopen week het coronavirus vastgesteld. Vorige week was dat nog 660. Dat is een daling van 29 procent. Het aantal testen in de teststraten van de GGD Zeeland nam met 24 procent af tot Sluiten Dat meldt de GGD Zeeland. De da ling in de periode van 1 februari tot en met 7 februari in Zeeland past in het landelijke beeld. Het aandeel positieve testresultaten is gedaald. Volgens de GGD kan dat groten deels verklaard worden door het sluiten van de testlocaties. Ondanks donderdag 11 februari 2021 Mensen die maar af en toe met de bus gaan, hebben straks pech. Zij gaan meer betalen voor hun kaartje. De provincie vindt dat geen probleem. Want Zeeuwen die juist heel vaak met de bus gaan, zijn tientallen euro's minder kwijt. Ab van der Sluis Middelburg Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN Het CDA Zeeland gaat vandaag online in ge sprek met staatssecreta ris Raymond Knops van Binnenlandse Zaken. Ie dereen kan het gesprek volgen via Facebook. Thema is 'kracht van de regio'. Gastsprekers zijn Eric de Ruijsscher (H4A en Economic Board Zee land), Guust van Liere (Unitron) en John Dane (HZ). De bijeenkomst wordt geleid door burge meester Marga Vermue van de gemeente Sluis. Aanvang is 19.00 uur. De bijeenkomst is te volgen via de Facebookpagina CDAZLD. HULST Op de Vest ligt (nog) geen ijs, maar de schaatskoorts slaat al vast toe in Hulst. Groot Hontenisse en CDA heb ben daar vragen over ge steld aan het college: of er al initiatieven bekend zijn of activiteiten aange vraagd zijn bij de ge meente Hulst. Ook rijst de vraag of het multi functionele sportveld van Invictus in Hulst kan wor den opgespoten tot schaatsbaan. Voor ieder een boven de achttien, gelden tijdens schaatsen de coronaregels: maxi maal twee personen en anderhalve meter afstand houden. Onder het motto 'de meest veilige overweg is geen overweg' staan drie van de zes spoor wegovergangen tussen Kruiningen-Yerseke en Krabbendijke op de no minatie om gesloten te worden. Het gaat om met slagbomen bevei ligde overwegen in de Noordpoolweg, 1e Vliet- weg en Lapdijk. Tellin gen wijzen uit dat hier heel weinig verkeer rijdt, met name boeren en ander bestemmingsver keer maken er gebruik van. Voor het definitieve besluit valt, worden de alternatieve routes in kaart gebracht. Esmeralda Jeffrey Kutterink Vlissingen - Josephine van Belzen, voorzitter cliëntenraad Wendy de Jong Middelburg 3625.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 30