Drie drugslaboratoria in korte tijd opgerold in Zeeuws-Vlaanderen In een tijdmachine naar de Zwinhavens V.' k - „Waarschijnlijk toch wel", zegt politiewoordvoerder Willem-Jan Uytdehage. ,,Een verband tussen de drie meest recente lijkt er voor alsnog niet te bestaan. Of ja, toe valWe hadden deze locaties al langer in beeld. Er is natuurlijk re cherchewerk aan vooraf gegaan. Ik sluit niet uit dat deze acties ook het gevolg zijn van de EncroChat- hack." EncroChat was het communica tienetwerk waar veel criminelen gebruik van maakten om zaken te bespreken. Het kraken van het netwerk door de Europese politie, medio vorig jaar, heeft een schat aan informatie opgeleverd. In Westdorpe werden drugs ge produceerd in een boerderij aan een doodlopende weg, in Osse- nisse in een loods buiten het dorp en in Waterlandkerkje op een erf in het buitengebied. Volgens Mar- tine Pilaar, woordvoerder van het Openbaar Ministerie, is dit niet uniek voor Zeeland. ,,Dat zien we landelijk terug. Denk maar aan de drugsboot in de Moerdijk." Zoek je op 'drugslab opgerold' dan vind je steevast achteraf gele gen locaties: een boerenschuur in Drempt in de Achterhoek, een voormalige restaurant in Emst, een vervallen en verlaten varkens boerderij in Wuustwezel. Burgemeester Jan Lonink kan er uit eigen ervaring over meepraten. In 2019 werd er een drugslab aan getroffen aan de Dijckmeesterweg in Philippine. Op een steenworp van zijn huis. ,,We wisten al dat het buitengebied zich buitenge woon goed leent voor dit soort praktijken. Oude bedrijfsterrei nen, leegstaande landbouwschu- ren, die hebben we genoeg hier. Een boer die deze bewust of onbe wust verhuurt aan dit soort lui. Soms ook onder druk gezet. Er is kennelijk interesse in ons buiten gebied. Ze zeggen dat de sociale controle op het platteland groot is, maar toch valt het de mensen niet op. Wat we zien is de Brabantse infiltratie door het hele land. Zuid-Nederland is hierin toch wel een voorloper dus zien we dat ook hier." Volgens OM-woordvoerder Pilaar worden overal in het land wel Bra banders aangehouden die zich ook ver buiten hun eigen provincie met drugsfabricage bezighouden. Ook politiewoordvoerder Uytede- hage heeft die indruk. Volgens hem een ontwikkeling die ver te rug gaat. Brabanders die in het verleden smokkelden en later drank gingen stoken, wierpen zich op het produceren van drugs. ,,Het productieproces lijkt ook wel een beetje op stoken. Zuid-Nederland, Brabant in het bijzonder, is voor- Denk aan een verlaten boerderij die hermetisch dichtgetimmerd is loper op wereldschaal. Ik schat dat 80, 90 procent bedoeld is voor de export. ,,Neem bijvoorbeeld xtc. Voor een pilletje betaal je in Ne derland een paar euro. In Australië kost dat zo'n 16 euro." Niet alleen de kennis van het maken, ook de marketing hebben de Brabanders beter in de vingers. ,,Het poeder maken, dat lukt ze in het buitenland ook wel. Maar er mooie pilletjes van persen in leuke kleurtjes en vormpjes, daar zijn we in Nederland veel beter in. Denk maar aan de Trumpjes; de oranje xtc-pilletjes in de vorm van het ge zicht van Trump." Steeds vaker worden drugslabs op gerold waar met name Mexicanen zich bezighouden met de produc tie van crystal meth. Zo ook in Westdorpe, waar behalve Mexica nen ook Dominicanen werden aangehouden. Volgens Uytdehage is die productie een ingewikkeld chemisch proces dat de Mexicanen beter beheersen. Hetzelfde geldt voor de zogenaamde cokewasse rijen waar cocaïne uit bijvoorbeeld kleding wordt gewassen. Een complex proces waar de Mexica nen en Columbianen in gespecia liseerd zijn. Hoe afgelegener hoe beter, is de stelregel. Leegstaande boerenbe drijven, ver van iedereen. Het is Uytdehage een lief ding waard als er meer tips zouden binnenko men. ,,Denk aan een verlaten boer derij die hermetisch dichtgetim merd is, dat zegt wel wat. Soms wordt er zelfs dichtgepurd om te voorkomen dat er chemische luch ten ontsnappen. Chemische luchtjes die je niet in het buiten gebied hoort te ruiken. Auto's op vreemde tijdstippen, bestelbusjes die dicht tegen een gevel gepar keerd staan, zodat je niet kunt zien wat er ingeladen wordt, een lampje dat steeds brandt. Vreemde dingen, hoe klein ook. Liever dat we voor niks gaan kijken, dan dat iets niet gemeld wordt." It I donderdag 11 februari 2021 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND 4 Ossenisse. foto camile schelstraete 'Er is kennelijk interesse in ons buitengebied' Eind november in Westdorpe en begin februari twee kort achter elkaar in Ossenisse en Water landkerkje: drie Zeeuws- Vlaamse druglaboratoria op gerold in korte tijd. Wordt Zeeuws-Vlaanderen overgeno men door drugscriminelen? Krij gen we hier ook Brabantse toe standen? Guido van der Heijden Terneuzen Drie in twee maanden tijd, dat kan geen toeval zijn. Altijd weer in het buitengebied. Waterlandkerkje. foto peter nicolai Westdorpe. foto harmen van der werf Altijd weer die Brabanders. - Willem-Jan Uytdehage, politie En nu dus ook al Mexicanen? 30 november, Westdorpe. In een loods op een voormalig boerenbedrijf aan de Kreek- dreef wordt een crystal- methlab gevonden. Vijf ver dachten van 30, 39, 48, 53 en 56 jaar, afkomstig uit Mexico en de Dominicaanse Repu bliek, worden aangehouden en naar Torentijd in Middel burg gebracht. 4 februari, Waterland kerkje. In een schuur aan de Nozemansweg in het buiten gebied tussen Schoondijke en Waterlandkerkje wordt een drugslab gevonden. Wat er gemaakt werd, is nog in on derzoek. Drie verdachten wor den aangehouden. Over hen zijn nog geen gegevens be schikbaar. 5 februari, Ossenisse. In een loods aan de Langeweg wordt een drugslab aangetroffen waar mogelijk MDMA wordt gefabriceerd. Drie personen worden aangehouden: twee Hulstenaars van 37 en 53 en een 38-jarige Tilburger. De drie zijn overgebracht naar Torentijd. Hoe herken je een drugslab?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 29