II Femke Kok (20) verbaast in haar eerste seniorenjaar iedereen, De Jong rijdt tegen Beune 22 SCHAATSEN WK AFSTANDEN A Ze is geen schaatsdiva, zoals concurrent Jutta Leerdam. Femke Kok reageert vaak bescheiden en verbaasd op haar eigen prestaties. Toch is ze morgen de grote favoriet voor de wereldtitel op de 500 meter. Quintana mist de Giro dit jaar WIELRENNEN De Itali aanse ploegen Bardiani CSF Faizane, Eolo-Kometa en Vini Zabu nemen in mei deel aan de Ronde van Ita lië. Zij kregen van de orga nisatie een wildcard en completeren het veld dat verder bestaat uit de ne gentien ploegen uit de WorldTour en Alpecin- Fenix, dat als beste ploeg in 2020 op het tweede ni veau startrecht kreeg voor alle grote wedstrijden van dit jaar. Het Franse Arkea- Samsic van de Colombiaan Nairo Quintana (31, foto) liep een uitnodiging voor de Giro mis. Overleg over uitspraak Mori SPELEN Yoshido Mori, voorzitter van het organisa tiecomité van de Olympi sche Spelen van Tokio, moet zich binnen zijn orga nisatie verantwoorden voor de vrouwonvriendelijke uit spraken die hij vorige week deed tijdens een online- meeting van het Japans olympisch comité. Er is morgen overleg. Mori, voor malig premier van Japan, zei onder meer dat vrou wen tijdens vergaderingen te lang aan het woord zijn en uitte daarover zijn irrita tie. ,,Als we het aantal vrou welijke bestuursleden ver hogen, moeten we verze keren dat de spreektijd wordt beperkt.'' Klopp niet bij uitvaart moeder VOETBAL De moeder van Jürgen Klopp is overleden, maar de trainer van Liver pool mag haar begrafenis niet bijwonen. Dit heeft te maken met reisrestricties die Duitsland in verband met het coronavirus aan reizigers uit Groot-Brittan- nië heeft opgelegd. ,,Ze be tekende alles voor mij'', zei Klopp in Duitse media. ,,Maar ze is nu op een be tere plek. Dat ik niet bij haar begrafenis kan zijn is verdrietig, maar nu een maal een gevolg van de tijd waarin we leven. We zullen op een later tijdstip een mooie herdenkingsbijeen komst houden.'' PROFIEL LOTING Femke Kok was amper 2 jaar oud toen ze voor het eerst op schaatsen werd gezet. Het was in de winter van 2002. „Gewoon, hupsakee", zei haar vader René later. Niet op dub bele ijzers, maar meteen een stapje moeilijker: op houtjes. Naast haar op het Friese natuurijs stonden andere kinderen te huilen. Het was koud, ze wilden naar huis. Bij Femke niets van dat alles. René: ,,Deze bleef maar gaan." De liefde voor het schaatsen was bij Kok eigenlijk al voor haar ge boorte bepaald. René reed jaren lang marathons in het A-peloton. Pake Henk, de vader van René, schaatst - als de coronabeperkin gen dat toelaten - twee keer in de week in Thialf. Telkens honderd rondjes. in het gezelschap van on der anderen met Lieuwe de Boer, winnaar van olympisch brons in Lake Placid (1980). Met hem be treedt hij ook altijd als eerste het natuurijs, zodra het heeft gevro ren. René: ,,Zij zijn de waaghalzen die baantjes uitzetten als het ijs begint te houden. Degenen die gaan waar nog niemand is ge weest." Moeder Ilja schaatste de Elfste dentocht in 1997. Kortom, van alle kanten in de familie erfde zijn dochter een stukje doorzettings vermogen, denkt René. Maar het is wél opmerkelijk dat de 20-jarige Kok juist uitblinkt op de kortste afstand van het lange baanschaatsen, de 500 meter. Ze is morgen in Thialf de torenhoge fa voriet voor de wereldtitel, terwijl dit pas haar eerste seizoen bij de senioren is. Toen Gerard van Velde, trainer bij Team Reggeborgh, haar in de zomer onder zijn hoede kreeg, had hij 'het potentieel van het meisje' echt wel gezien. ,,Maar kijk, eh, normaal gesproken ga je nog niet meteen meedoen in de top", zei hij een paar weken geleden, na Koks eerste wereldbekeroverwin ning. Ploeggenoot Ronald Mulder: ,,Ze is niet de meest krachtige sprintster van de wereld. Neem Angelina Golikova (haar Russische concurrent, red.), daar kun je Femke misschien wel twee keer in stoppen. Maar Femke heeft ont zettend veel explosiviteit." Dat is bij de start vooral goed zichtbaar vanaf de zijkant. Mulder: ,,Dan zie je hoe absurd veel voorwaartse snelheid ze maakt. Haar bewe gingspatroon, daar zit zoveel schaatstalent in, dat is niet nor maal." Koks eerste sporten waren gym nastiek en turnen. Daarin was ze al zo explosief, herinnert vader René zich. ,,Altijd pit. En ze liep ook al vroeg, met zeven a acht maanden al los.'' Vanaf haar acht ste jaar kreeg ze les in Thialf. Het A-diploma in het schaatsen heeft ze nooit ontvangen. Haar niveau zat bij de eerste diploma-uitrei king al op C. Studie Kok groeide op als enig kind in Nij Beets, een dorp nabij Drachten, waar ze nog steeds met haar ou ders woont. Ze rondde het VWO af en begon in september aan de universitaire studie bedrijfskunde in Groningen. De combinatie met topsport bleek echter te lastig. Nu oriënteert ze zich op de mogelijk heid om diezelfde studie via on line leren voort te zetten. Als ze zich verveelt, gaat ze koken of bak ken. Haar pasta pesto met kip be valt goed, 'die gezonde taarten met allemaal noten en toestanden' wat minder. René: ,,Dan heb ik liever wat anders. Maar ja, vooruit.'' Trainer Van Velde noemt het een privilege met haar te werken. Technische aanwijzingen pakt ze snel op. Ze is leergierig. Een op en top sportvrouw in zijn ogen. Kok Op een gegeven moment hebben we gezegd: als je hier niets aan gaat doen, moet je echt stoppen donderdag 11 februari 2021 'Zoveel schaatstalent, Lisette van der Geest Heerenveen HEERENVEEN De WK af standen beginnen vandaag met de 3000 meter voor vrouwen en de 5000 meter voor mannen. Antoinette de Jong rijdt in de achtste rit tegen Joy Beune, Irene Schouten treft in de tiende en laatste rit de Russin Voronina. Op de 5000 meter komen Jorrit Bergma (rit 6, tegen Pedersen), Patrick Roest (rit 8, tegen Ghiotto) en Sven Kramer (rit 10, tegen Trofi- mov) in actie. Femke Kok was ook in haar vroege jeugd al explosief, volgens haar vader. „Altijd pit.'' foto privébeeld -Vader René Kok

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 22