Oermens Ron Vlaar beëindigt per direct zijn voetbalcarrière in 'woonkamer Melbourne' 21 Nik Kok Alkmaar Op het allerhoogste podium denkbaar was Ron Vlaar die dag in 2014 op zijn best. Op dat WK perste hij er nog één keer alles uit. Hij leefde er maniakaal naartoe, zei hij later. Met sportpsycholo- gieboeken en al. Van veel hoogte punten uit zijn carrière heeft hij geen foto's, maar van die ge slaagde tackle op Messi hangt er thuis in Weesp een aan de muur. ,,Op een papiertje gewoon, hoor, maar toch.'' Dat hij er in Brazilië ook echt al les uitperste, bleek in de jaren daarna wel. Twee keer ging hij op het WK door zijn knie. Velen za gen hem wel een transfer maken naar een grotere club dan Aston Villa, maar hij keerde even later terug in de eredivisie bij de club waar het voor hem allemaal was begonnen: AZ. Nog altijd groot en sterk, en een van de weinige écht populaire spelers bij het Alk- maarse publiek. Zoals hij ook bij Feyenoord, de club waar hij vol wassen werd, populair was. Scherp tot in het kwadraat. Aan de overkant miste PSV die echte scherpte toen Donyell Malen vrij op Maarten Stekelenburg afging en voorlangs schoot. Onana Maar toch zie je het vaker, dat twee helften nooit hetzelfde zijn. Na rust beet PSV dan eindelijk van zich af. Met dezelfde spelers. Van 2-0 werd het 2-1 toen Denzel Dumfries voor het eerst eens doorkwam op de rechterflank. Uit zijn voorzet ronde. Kyrgios is de nummer 47 van de wereld en een tennisser die met zijn opvallende gedrag zowel en thousiasme als afkeer oproept. In Melbourne stond het publiek als een man achter hem. Zeker ook op het moment dat de 22-jarige Hum bert bij een 5-4-voorsprong in de vierde set twee wedstrijdpunten kreeg en onbenut liet. ,,Hij is een geweldige speler, hij speelde onge looflijk'', sprak Kyrgios die na 3 uur en 25 minuten toch als winnaar de baan verliet: 5-7 6-4 3-6 7-6 6-4. Voor Stan Wawrinka is de Aus tralian Open al weer voorbij. De 35- jarige Zwitser, drie keer winnaar van een grand slam, ging in de tweede ronde in vijf sets onderuit tegen de Hongaar Marton Fucso- schoot Ajax-verdediger Jurriën Timber in eigen doel. Vooraf was een vraag geweest hoe beide teams de bekerkraker zouden aanvliegen. Bij Ajax verving Maarten Stekelenburg de geschor ste Andre Onana, die het duel nu op de tribune bekeek. PSV stond voor een keuze in zijn tactiek. Volle bak drukzetten zoals een maand gele den in de competitie? Of meer van uit een compacte organisatie spelen op de snelle tegenstoot? Misschien wilde PSV aanvanke lijk best meer doen, maar Ajax liet het toen simpelweg niet toe. De uit blinkende Klaassen was al twee keer diep gesprint en bijna bereikt vics: 7-5 6-1 4-6 2-6 7-6. Matwé Middelkoop heeft met zijn dubbelpartner Marcelo Arevalo de tweede ronde bereikt van de Australian Open. Middelkoop en zijn partner uit El Salvador versloe gen in drie sets de Braziliaan Mar- celo Demoliner en de Mexicaan Santiago Gonzalez: 6-7 7-6 6-3. Vrouwen De als derde geplaatste Naomi Osaka won in de tweede ronde van het vrouwentoernooi met 6-2 6-3 van Caroline Garcia uit Frankrijk. Osaka won vorig seizoen de US Open. Ook Iga Swiatek zit nog in het toernooi. De Poolse winnares van de Franse kampioenschappen op in de zestien meter van PSV, toen hij na 19 minuten zelf de 1-0 aan bracht. Hij werd vrijgespeeld tus sen een paar PSV'ers in. Meteen draaide hij open en stak de bal door op Haller die raak pegelde: 1-0. Doellijn De spits van 22,5 miljoen maakte ook de 2-0, waarmee het treffen al gespeeld leek. Maar Ajax moest toch nog aan de bak. Tagliafico en Rensch flirtten daarbij nog met een rode kaart. Pas in het slot kreeg ook Ajax weer kansen. In de laatste mi nuut haalde Klaassen nog de gelijk maker van de doellijn na een inzet van Dumfries. Roland Garros won van de Itali aanse Camila Giorgi: 6-2 6-4. De als tweede geplaatste Roemeense Si- mone Halep won in drie sets van de Australische Ajla Tomljanovic: 4-6 6-4 7-5. Serena Williams zette haar op mars op de Australian Open op 'ontspannen' wijze voort. De 39-ja- rige Amerikaanse, 23 keer eerder winnaar van een grand slam, had in de tweede ronde geen enkele moeite met de Servische Nina Sto- janovic. In iets meer dan een uur trok de ervaren Amerikaanse de partij naar zich toe: 6-3 6-0. Haar geblesseerde zus Venus Williams ging hard onderuit tegen Sara Errani en verloor kansloos in twee sets: 6-1 6-0. Hij heeft altijd al zo'n mooi lichaam gehad. Heel erg geblokt. Een oermens In de fitnessruimte van het trai ningscomplex van AZ in Wijde- wormer zag voormalig trainer John van den Brom de 32-voudig international dikwijls bezig tij dens zijn tweede periode bij de club. ,,Dat was ook te zien voor alle jeugdspelers, want de gym is bewust omgeven door ramen. Jeugdspelers zien dan wat je er voor moet doen en ook wat je er voor moet laten. Hij paste heel goed bij het team toen. Bij AZ werd een slag gemaakt in de pro- fessionalisering. Ron is daar be langrijk in geweest. Een grote me neer, maar tevens een normale gast.'' Mede daarom vindt Barry van Galen het best zonde dat zijn ploegmakker van weleer stopt. ,,Ik denk dat hij nog een heel belang rijke rol kan hebben in de kleed kamer bij AZ. Die jonkies hebben toch wat sturing nodig. Teun Koopmeiners en Fredrik Midtsj0 hebben de nodige ervaring, maar dat zijn nog niet altijd de leiders types die je nodig hebt.'' Timide Van Galen was zelf zo'n type toen Vlaar debuteerde bij AZ, onder trainer Co Adriaanse. Kort na zijn vuurdoop tegen RKC in 2005 werd Vlaar voor de leeuwen ge gooid tegen Sporting Lissabon in de halve finale van de UEFA Cup. ,,Moest-ie tegen Liédson'', weet Van Galen nog. ,,Braziliaanse spits. Levensgevaarlijk. Maar hij deed het goed.'' Van Galen 'ont groende' Vlaar destijds. ,,Ron was nog een beetje timide. Dan ging ik hem met Kenneth Pérez een beetje sarren. Kon hij wel hebben, hoor." Niet alles ging per se in een stij gende lijn in die jaren. In Vlaars tweede interland was de Itali aanse spits Luca Toni hem in de Arena te slim af. ,,Dat heb je altijd, die wedstrijden'', zegt Van Galen. ,,Het gaat erom hoe je het daarna oppakt.'' Hij heeft de ontwikke ling van Vlaar altijd met grote be langstelling gevolgd. Desondanks speelden blessures Vlaar vrijwel zijn hele carrière parten. ,,Een volledige buiging van de knie gaat niet meer'', zei hij in 2018 aan de vooravond van de bekerfinale die hij met AZ zou verliezen van Feyenoord. Toen waren er al twijfels. „Misschien is het gewoon op. Dat zou ook niet zo gek zijn. Ik ben iemand die veel energie in zijn spel stopt. Dat kost veel kracht. Misschien zegt de knie ook gewoon: het is nu genoeg geweest. En als dat zo zou zijn, dan is dat maar zo.'' Na zijn besluit werd hij gisteren overstelpt met reacties. ,,Veel meer dan ik ooit had kunnen den ken'', aldus Vlaar. ,,Dat raakt me echt.'' poar donderdag 11 februari 2021 AZ-verdediger Ron Vlaar (35) stopt per direct met voetbal len. Hij is voor altijd de man die Lionel Messi in een volle sprint afstopte in de halve finales van het WK van 2014 in Brazilië. Haller brengt Ajax op een 2-0 voorsprong. foto pim ras - Barry van Galen Een veelbesproken moment uit de loopbaan van Vlaar, hij zet Lionel Messi de voet dwars. foto epa HJV£*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21