Lijst van Baudet weer onder vuur 2-1 JOL Enige goal PSV komt van Ajax Artsen signaleren angstaanvallen en hartklachten Walcheren Opnieuw duiken er racistische appjes op van trouwe volgelingen. P13 Haller de held bij Ajax, Timber de schlemiel in kwartfinale beker P20 Esmeralda Simoskie uit Vlissingen kan niet wachten tot ze kan verhuizen naar haar nieuwe en vooral ruimere appartement. 's Heeren Loo wil af van de vele kleinschalige, verouderde woonruimten voor verstandelijk beperkten en bouwt nieuwe, centrale complexen. „Straks hoeft mijn bed niet meer in mijn kamer te staan en hoef ik de keuken niet meer te delen."» zeeland 2 Zij kunnen vaak amper meer wer ken en worden sterk gehinderd in hun sociale leven. Hun klachten va riëren van hevige hoofdpijn, kort ademigheid en concentratieproble men tot spierpijn, angstaanvallen en hartklachten. Bij C-support, een stichting die patiënten met langdu rige klachten bijstaat, zien ze dat sommigen die in maart vorig jaar besmet raakten nog steeds niet her steld zijn. Driekwart is vrouw De mensen die getroffen worden, zijn gemiddeld een jaar of 40 oud, blijkt uit een inventarisatie van C- support. Driekwart is vrouw. ,,Het zijn mensen die volop in het werk zame leven zitten'', zegt Bram van den Borst, longarts bij het Radbou- dumc in Nijmegen. ,,Vaak met een gezin, vaak hoogopgeleid, maar het lukt ze allemaal niet meer.'' Veel mensen denken dat corona vooral ouderen treft Branchevereniging KNGF schat op basis van onderzoek onder haar leden dat er minimaal 28.000 ex-co ronapatiënten onder behandeling zijn bij een fysiotherapeut. Daarvan is ruim de helft (54 procent) jonger dan 55 jaar. Zij krijgen hulp bij het verbeteren van hun longfunctie, het versterken van de spiermassa en om weer vertrouwen te krijgen in hun eigen lichaam. Veertigduizend mensen Jako Burgers van het Nederlands Huisartsen Genootschap denkt ook dat het aantal mensen met langdu rige klachten in de tienduizenden loopt. ,,In mijn praktijk heb ik tot nu toe tien mensen met zo'n lange nasleep. Er zijn vijfduizend huis artsenpraktijken, stel dat die er al lemaal acht hebben. Dan zit je op veertigduizend mensen. Ik denk dat dat een reële inschatting is, die ook wordt ondersteund door inter nationaal onderzoek.'' Ter vergelijking: in Nederland werden tot nu toe achtduizend mensen op de ic opgenomen. Het risico op langetermijnschade is dus vele malen groter, zeker voor jonge ren. ,,Dat mag best wel eens gezegd worden'', zegt Burgers. ,,Veel men sen denken dat corona vooral oude ren treft. Dat ze zelf dit risico lopen, beseffen ze helemaal niet.'' ,,Er is veel aandacht voor de in tensive cares en dodelijke slachtof fers'', zegt Alfons Olde Loohuis, medisch adviseur van C-support. ,,Maar aandacht voor de postinfec- tieuze groep, die echt groot aan het worden is in Nederland, is er am per.'' P7 donderdag 11 februari 2021 Nieuwsmedia p* Na corona volgt vaak lijdensweg Artsen slaan alarm over gezond heidsschade op de lange termijn door corona. Tienduizenden Ne derlanders kampen maanden na hun besmetting nog met zware klachten. Het gaat om mensen tussen de 20 en 60 jaar, die de ziekte veelal thuis doormaakten. Annemieke van Dongen Nijmegen —Jako Burgers, huisarts Prachtig winterweer 0°C pzc.nl Ook voor het laatste cfk regionale nieuws Jaargang 263 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,85 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging g 711688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 1