van krijgt 'Die dertien weken vakantie heb je ook wel nodig' 19 Hoeveel verdien je? Word jij zelden gelukkig van vergaderen? en daardoor iets belangrijks mist? Nijkamp: ,,In de hogere functies binnen bedrijven zijn mensen daar wel vaker bang voor. Ze zitten soms meer dan 80 procent van hun tijd in vergaderingen. Daar wordt niemand gelukkig van, dus durf los te laten. Durf erop te vertrouwen dat je perso neel het aankan zonder jou. Laat het aan hen om je achteraf op de hoogte te stellen als dat nodig is. Aan een mailtje heb je maar een paar minuten leeswerk.'' Wat is de invloed van thuiswerken op hoe we vergaderen? Van Dam: ,,Het grote voordeel van digitaal vergaderen is dat het efficiënt en effectief is, maar dat is eigenlijk ook het grote nadeel. Als je elkaar in het echt ontmoet, druppelt iedereen langzaam binnen. Dan babbel je wat, over de voetbalwedstrijd van gisteren of iemand z'n nieuwe kapsel, en dan pas begin je. Dat sociale aspect is er nu uit. Dat maakt vergaderen ver moeiender en minder leuk.'' Van Dam: ,,Voorlopig zitten we nog wel even vast aan het thuiswerken en digitaal vergaderen. Zorg er daarom voor dat vergaderingen niet achter elkaar gepland kunnen worden: van het ene in het andere gesprek rollen is niet fijn. Houd er tien minuten of een kwartier tussen. Wij raden so wieso een maximale vergaderlengte van 45 minuten aan. Moet het echt langer, pauzeer dan elk uur.'' Nijkamp: ,,Zorg ook voor een goede afronding. Afbreken omdat de tijd om is en snel weer doorgaan naar de volgende afspraak, is doodvermoei end en niet effectief. Houd tien minuten voor de eindtijd een check-up. Heb je alles wat je nodig hebt om verder te kunnen of mis je nog iets? Sluit ook pas af als de actie punten besproken zijn en duidelijk is wie wat moet doen. Daarna kun je met een voldaan gevoel afronden.'' 'Van het ene in het andere digitale gesprek rollen is niet fijn. Houd er tien minuten of een kwartier tussen' 1. Wat is het doel van de bijeenkomst? 2. Wat is mijn rol in dit gesprek? 3. Is deze dagelijkse, wekelijkse of maandelijkse meeting écht nodig? 4. Moet je er de hele vergadering bij zijn? ,,Netto 2460 euro per maand, bruto is dat 3331 euro.'' ,,Met dit salaris ben ik tevreden. Ik zou nog wel een schaal omhoog willen, maar ik zit voor mijn functie helaas al aan de top. Ik heb wel het idee dat ik bovengemiddeld veel verdien. Ik zit nu zestien jaar in dit vak. Hiervoor heb ik 21 jaar bij Philips gewerkt als meewerkend voorman, technicus en procesoperator. Ook heb ik als portier aan de deur gestaan bij clubs. Ik heb dus ervaring met een moeilijke doelgroep. Bij Philips verdiende ik meer, maar ik wilde met jongeren werken.'' ,,Ik heb dertien weken vakantie, een dertiende maand en mijn pensioen is goed geregeld. Daar verdiep ik me eigenlijk niet in, maar ik hoor van ie dereen dat het goed geregeld is. Die dertien weken vakantie is iets waar je naar uitkijkt en je hebt ze ook wel nodig, maar tegelijkertijd voelt het als een enorme luxe.'' ,,Op deze school werk ik nu tweeënhalfjaar. Ik heb onderhandeld, maar zat al aan de top. Als ik naar een andere schaal zou willen, zou ik een hbo-op- leiding moeten afronden. Op mijn leeftijd ben je wel klaar met leren. Ik ben wel begonnen, maar na anderhalf jaar heb ik er de brui aan gegeven. In totaal zou de opleiding vijfjaar duren. Ik had er geen trek in. Ook omdat dit een intensieve baan is en ik de studie ernaast moest doen. Het had me per maand 300 euro bruto gescheeld. Dan zou ik 2850 euro netto verdienen. Maar ik ben tevreden, ik heb er bewust voor gekozen om te stoppen." ,,Dat weet ik, daar praten we wel over. Dat is geen geheim hier. Iedereen zit in schalen, dus je kunt het makkelijk uitrekenen, en er wordt niet onder de tafel gehandeld. Het was wel goed geweest als er bonussen uitgedeeld zouden worden. Ik krijg vaak complimenten over hoe ik het hier neerzet." Verdient Frank genoeg? GO DONDERDAG 11 FEBRUARI 2021 juist leuk Na een leuke vergadering heb je het idee dat je verder bent gekomen met elkaar. foto getty images Wat valt daar aan te doen? Vergader jezelf gelukkig! Zelfhulpboek voor vergaderslachtoffers is versche nen bij De Vrije Uitgevers (€22). Vier vragen die je volgens Ernst van Dam, Rik Nijkamp en Bart Groenewoud moet stellen voor je (digitaal) aanschuift: ,,Het doel van een onderling overleg is niet altijd even duidelijk voor degenen die meedoen. Elke meeting moet daarom een organisator heb ben. Die zorgt dat er van te voren een agenda is, nodigt de juiste mensen uit en houdt in de gaten dat het gesprek niet op een zijspoor belandt. Heb je alles op de lijst besproken? Ga dan niet door om de tijd maar vol te maken.'' ,,Er zijn drie rollen in iedere bespreking: er is iemand die iets komt halen (informatie of advies), iemand die iets komt brengen (degene die informa tie heeft om te delen) en eventueel een helper (zoals een notulist). Val jij niet in een van die drie categorieën, dan kun je de meeting beter overslaan.'' ,,Dit is iets om met je collega's te bespreken voor iedere vaste vergadering: wat zou er gebeuren als ieder van jullie er een keer niet bij is? Als er helemaal geen vergadering zou zijn, wat zou er dan gebeuren? Is het antwoord 'niks', dan heeft deze meeting zijn langste tijd gehad en kun je hem beter schrappen.'' „Zelden is de hele vergade ring nuttig voor alle deel nemers. Kan de meeting echt niet korter, of worden opgedeeld in kleinere tijdslots? Zorg ervoor dat iedereen kan zien en aan geven bij welke onderdelen hun expertise relevant is. Laat ze pas inbellen als dat punt aan de orde komt en weer afmelden als er een nieuw punt besproken wordt.'' Frank (54) werkt als veiligheidsfunctionaris en pedagogische achtervang op een school voor speciaal onderwijs. c Wat verdien je? c Ben je daar blij mee? Wat zijn je secundaire arbeidsvoorwaarden? c Heb je over je salaris onderhandeld? c Weet je wat je collega's verdienen? - Babette Rijkhoff Leeftijd: 54 Aantal jaar werkervaring: 6 Aantal werkzame uren per week: 40 Opleiding: mbo Functie: pedagoog Branche: onderwijs Volgens de Salariswijzer is het gemiddelde salaris voor zijn functie 2781 euro bruto per maand. ,,Daar zit ik ruim boven. Dat geeft een goed gevoel." O Hoe zit het met jouw salaris? nationalevacaturebank.nl/salariswijzer Meedoen met deze rubriek? Stuur een mailtje! werk@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 19