Erfenis Escobar bedreigt natuur Baudet en discipelen onder vuur NIEUWS 13 Ook Gideon van Meijeren en Andreas Bakir stuurden omstreden appjes NIJLPAARDEN COLOMBIA PUERTO TRIUNFO Bijna dertig jaar na zijn dood zadelt drugsba ron Pablo Escobar Colombia op met een onverwachte erfenis. Nijlpaarden uit zijn pri- védierentuin planten zich in het wild in rap tempo voort. Deskundi gen willen de dieren doden, omdat ze mens en natuur bedreigen. De dieren leven in het moerasgebied tussen Medellm en Bogota, rond de Rio Magdalena. Het vergaat de populatie zo goed, dat die de laatste jaren ruim twee keer zo groot is geworden: van 35 naar 65 a 80 nijlpaarden. De bewoners hebben de dieren omarmd, groten deels omdat ze dollars in het laatje brengen. Maar wetenschappers zien hen als een grote bedreiging. In Afrika doden nijlpaar den meer mensen dan welke diersoort ook. Bo vendien zijn ze een be dreiging voor de biodi versiteit. Onderzoekers in San Diego ontdekten dat de kwaliteit van het water afneemt, doordat de nijlpaarden erin poe pen. Ook dreigen ze inheemse diersoorten te verdrin- gen, zoals de Caribische zeekoeien (lamantijnen). ,,Dit is waarschijnlijk een van de grootste bedrei gingen van invasieve exo- ten ter wereld'', zegt eco loog Nataly Castelblanco- Martmez tegen persbu reau AP. Deskundigen schatten dat het aantal nijlpaar den de komende jaren kan groeien tot 1500. De overheid heeft een stuk of tien nijlpaarden geste riliseerd. Vier jonge exemplaren zijn naar dierentuinen verhuisd. Dit jaar hopen artsen te beginnen met chemische sterilisatie. Steriliseren is niet ge noeg, zegt Castelblanco- Martmez. ,,Stel je een stad voor met vijftig mensen, en je steriliseert eerst één man en twee jaar later een andere man. Dat zal de voort planting van de hele be volking niet beperken.'' Volgens wetenschappers moeten de Afrikaanse dieren dood. Maar de jacht op nijlpaarden is in Columbia verboden. Castelblanco: ,,Over het ruimen van nijlpaarden mag je niet eens praten. Ik word een moordenaar genoemd.'' Forum-leider Thierry Baudet lachte dinsdagmiddag als een boer met kiespijn en zei: ,,Dit is een hek senjacht!'' En tegen journalisten: ,,Kijk naar j ezelf, echt. Wat een nep- ophef.'' Toch moet Baudet vooral het ge voel hebben dat hij een déja vu be leeft. Weer een affaire. Weer opge doken appjes. Weer aantijgingen van racisme. Uit gelekte whatsappjes, die bij Elsevier Weekblad belandden, blijkt dat Baudet vorig jaar intelligentie toeschreef aan ras. In juli appte hij partijgenoten dat blanken gemid deld een IQscoren van 110, terwijl dat voor hispanics 90 is en voor Afro-Amerikanen 75. De herkomst van die getallen is niet duidelijk. Toen een partijgenoot in 2018 ras aan intelligentie koppelde, zei Baudet nog dat die bedoelde dat be- paalde mensen minder toegang hebben tot onderwij s. Maar volgens Elsevier appte Baudet in juli zelf: 'Bovendien: african americans wo nen al 150 jaar in Amerika. Scoren nog steeds 40 IQpunten lager.' De vraag is of Baudet hiermee bedoelt dat ras wel degelijk een rol speelt, wat volgens de wetenschap een fa beltje is. Hij ontkent niet de berichtjes te hebben geschreven, maar wilde ze ook niet toelichten. 'Hooguit' zou er 'ooit' een 'grapje' zijn gemaakt. Achterblijvers Toch raakt de affaire zijn amper op gekrabbelde partij hard. Amper be komen van de totale scheuring na antisemitische berichten in de app- groepen van jongerentak JFVD is er nu wéér ophef. En nu wordt ook zijn opgeschoonde kandidatenlijst bekritiseerd. En dat amper vijf we ken voor de verkiezingen. Die lijst met Tweede Kamerkan didaten was al een verzameling van achterblijvers. Bij de eerste twintig zitten vier JFvD'ers, onder wie Freek Jansen (op 7), om wie de vo rige affaire goeddeels ging. Onder zijn ogen zouden antisemitische berichten zijn gewisseld. Hij had bovendien een hand in de 'boreale' speech van Baudet en werd door zijn vorige werkgever beschuldigd van het relativeren van de Holo caust. Ditmaal liggen ook twee andere kandidaten onder vuur. Zo zou Baudet in een appdiscussie met Gideon van Meijeren (nummer 6) en Yanick Chevalier (nummer 23) hebben geschreven: 'Wil jij dat je zus met een neger thuiskomt?' Het antwoord van Van Meijeren: 'Hell no.' Dit is een heksenjacht. Kijk naar jezelf, echt. Wat een nepophef Oud-militair en jurist Van Meij- eren, ook Statenlid in Zuid-Hol land, is een van de jeugdige fractie medewerkers die Baudet en Jansen trouw bleven na de vorige affaire, en zo zijn weg vond naar de kandi datenlijst. De 32-jarige Van Meij- eren is nu als beleidsmedewerker van de fractie een van de naaste vertrouwelingen van Baudet. Net als Andreas Bakir (nummer 17). Deze 26-jarige Enschedeër van As- syrische komaf, een verdwenen rijk dat ooit lag in het huidige Irak, weet naar eigen zeggen 'hoe het is om in een diaspora te leven'. Hij wil 'Ne derland hiervoor behoeden' door 'migratiestromen aan banden te leggen'. Ook Bakirs appjes liggen nu on der een vergrootglas. Zo liet hij we ten dat hij en FvD-medewerker Yanick Chevalier (23 op de lijst) wegliepen uit een filmvoorstelling in Den Haag, waar ze de gast waren van de Amerikaanse ambassadeur Pete Hoekstra. Daar werd de musi calfilm Hamilton vertoond. Bakir in een app: 'Yanick en ik zijn trouwens na ongeveer een halfuur de voor stelling gezien te hebben vertrok ken. Hamilton werd gespeeld door een arabier, Washington door een Latino, de koning van Engeland werd geportretteerd alsof het iemand met het syndroom van down was. Voor de rest waren het letterlijk alleen maar negers, I kid you not.' Ook appte Bakir: 'Ik haat negers niet ze hoeven niet allemaal dood ofzo. Ik heb wel een voorkeur of mag dat ook niet meer? Ik heb geen last van de negers in Afrika als ze maar daar blijven.' Naar voren Of de anderen op de kandidatenlijst zich nu tegen Bakir en anderen zul len keren, is maar zeer de vraag. Alle kandidaten dienden zich voor Baudets eerdere uitspraken aan. Dat de partijleider zei dat hij wil dat 'Europa dominant blank blijft en cultureel zoals het is' deerde hen niet. Evenmin dat Bau- det vreesde dat Nederland 'home opathisch' zou worden 'verdund' door migratie. Kamerlid Wybren van Haga (nummer 2), Fortuyn-chauffeur Hans Smolders (nummer 4), tolk Simone Kerseboom (5), bedrijfs kundige Pepijn van Houwelingen (8), Statenlid Ralf Dekker (9) en zangeres Joyce Vastenhouw (10) schoven juist naar voren na de vo rige affaire. Bedrijfseconoom en penningmeester Olaf Ephraim (nummer 3) was nota bene aanwe zig bij het diner in november, waar Baudet zou hebben gesproken van 'domme negers'. En zou hebben ge zegd: ,,Bijna iedereen die ik ken is antisemiet.'' Ephraim bleef, net als Van Haga en Smolders. En Jansen steeg zelfs op de lijst. donderdag 11 februari 2021 GO Na de scheuring van zijn partij hoopte Thierry Baudet een frisse doorstart te maken. Met een opgeschoonde lijst kandida ten voor de verkiezingen. Nu lig gen ook die trouwe discipelen onder vuur. Tobias den Hartog Den Haag -Thierry Baudet, leider van Forum voor Democratie Hacienda Napo- les Park, ooit de privédierentuin van Pablo Escobar. FOTO'S AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13