Onthaasten in Burghse polder bij Mon Plaisir SCHOUWEN-DUIVELAND 7 ALZHEIMER BELEVING VAN ZIEKTE ECHTGENOOT VASTGELEGD IN SCHILDERIJEN Daniëlle Orelio (77) had het eigenlijk met kabaal willen vieren. Vorig jaar zat de kunstenaar uit Burgh- Haamstede 'officieel' 50 jaar in het vak. Maar corona en haar man met alzheimer trokken een streep door de plannen. Haar beleving van die ziekte legde ze in een serie schilderijen vast. e leefden samen een prachtig leven. Trok ken met een Groninger tjalk van galerie naar I galerie tot ze zich defi nitief in Burgh-Haamstede vestig den. Orelio, altijd scheppend, en haar man Ton die haar in alles steunde. Tot een jaar of drie gele den de diagnose alzheimer werd gesteld. Orelio is niet van het flauwe, al is het best ingrijpend. ,,We kunnen zielig gaan doen, maar dat heeft geen enkele zin." Dat de man die er altijd voor haar was de ziekte van Alzheimer heeft, zorgde voor een serie schil derijen (gemengde techniek) waar het leven juist vanaf spat. ,,Het hoeft toch niet lelijk te zijn? Mijn man is 84. Hij heeft een goed leven gehad. We hebben geen eeuwig le ven. Er zitten trouwens ook posi tieve kanten aan zo'n ziekte. Je wordt er ook wijzer van." De serie die ze maakte, zal voor velen die in hetzelfde schuitje zit ten herkenbaar zijn. 'Mistig' heet het werk dat ze maakte toen de diagnose nog niet officieel gesteld was en ze het zonder ondersteu ning moest doen. Lege woorden woud is de titel van het schilderij waarin ze de afasie (taalstoornis) waar haar man mee kampt, ver beeldt. Verbroken contact, Versleuteld en Balans: deze drie schilderijen ge ven momentopnames weer in het proces dat Orelio met haar man doormaakt. Ze had ze graag geëx poseerd, toen ze vorig jaar officieel 50 jaar als kunstenaar stond gere gistreerd. ,,Maar wie weet gebeurt dat nog een keer." Ze werkt nog al tijd aan de serie door. Kweekschool Orelio mag dan officieel 50 jaar haar vak uitoefenen, tekenen en schilderen en het recyclen van Het was een succes. Ook financieel want ik verkocht gelijk een groot beeld materiaal doet ze al vanaf haar jongste jeugd. Via de kweekschool (,,Dat was het enige wat ik mocht van mijn ouders") en een baan als docent tekenen, handvaardigheid en textiele werkvormen volgde ze vele omwegen om de veelzijdige technieken die ze in haar werk ge bruikt in de vingers te krijgen. Zo als ze zich ook grondig verdiepte in vakken als kunstgeschiedenis en kunstbeschouwing. Het kwam haar allemaal van pas toen ze met man Ton vanuit thuis haven Rijnsburg met hun Gronin ger tjalk uit 1896 galerievaartoch ten, schilderlessen op de kaai en bijzondere exposities verzorgde. Zo belandde het tweetal ook in Burghsluis op uitnodiging van het bestuur van de Kunstschouw. ,,Dat was meteen een groot succes. Ook financieel, want ik verkocht gelijk een groot beeld." Vijfjaar lang keerden de twee vrijbuiters jaarlijks voor het kunstevenement terug. Waarna ze zich in 2003 defi nitief in Burgh-Haamstede vestig den. Daar aan de Hogeweg 34 is Ore- lio's atelier en beeldentuin (DO- art) nog altijd een begrip. Evenals de zomerlessen, die ze ooit gaf. Orelio is van plan dat laatste dit jaar weer op te pakken. De hele dag kunnen mensen werken met alle mogelijke materialen. ,,Er kan zo veel. Ik ben van alle markten thuis." Mon Plaisir werd in 1908 gebouwd in opdracht van een Brabantse sui kerfabrieksdirecteur. Het mar kante huis had zwaar te lijden on der de watersnoodramp in 1953. Eind jaren negentig werd de he renboerderij en het aangebouwde koetshuis volledig gerestaureerd, waarmee veel oorspronkelijke de tails werden hersteld. Goed twee jaar geleden werd het verkocht. De huidige Belgische ei genaren willen het huis gebruiken als tweede woning. In één van de schuren komt ook een apparte ment voor de beheerder, die dage lijks aanwezig zal zijn. Niks dan lof Het plan krijgt alle medewerking van de gemeente. ,,Niks dan lof", aldus Rutger Punt (CDA) in de raadscommissie, over behoud van de cultuurhistorische waarde van de opstallen binnen de nieuwe be stemming van het complex. ,,Een prachtig initiatief voor die locatie", vinden ook coalitiegenoten Ruud van de Laar (GroenLinks) en Joyce Een retraitecentrum is een prachtig initiatief voor die locatie den Haan (LSD). Petri d'Anjou (PvdA) heeft wel haar bedenkin gen bij de houten uitkijktoren die aan de rand van het erf staat inge tekend. ,,De Meeldijk staat op een paar honderd meter afstand van de Plompe Toren, de mooiste toren van Schouwen-Duiveland. Het zou een beetje gek zijn daar in de buurt nog zoiets neer te zetten." Een beetje overtrokken, vindt Den Haan. In de plannen staat duidelijk dat de toren twaalf tot zestien me ter hoog wordt, bedoeld als voge lobservatiepost. ,,Zeg maar net zoiets als bij de Schelp-hoek staat, dus dat valt wel mee." Zeeuwse stijl Drie van de vier schuren op het terrein zijn te slecht om te behou den. Ze worden gesloopt en in 'Zeeuwse stijl' herbouwd. De grote stenen schuur direct links van de ingang tot het erf, blijft be houden in oorspronkelijke staat vanwege de hoge cultuurhistori sche waarde en wordt gerestau reerd. In de schuren komen ver schillende behandelkamers, kan- toor, lounge, keuken, grote zaal, stilteruimte annex bibliotheek, sauna's en in totaal twintig een persoonskamers. Op het terrein komt plek voor 25 auto's. Het hui dige open agrarische erf wordt omsloten met hagen en krijgt on der meer een zwemvijver, water partij en boomgroepen. Het retraitecentrum is bedoeld voor mensen die de behoefte heb ben zich even terug te trekken uit de dagelijkse drukte. De training is gericht op persoonlijke ontwikke ling, waarbij onthaasten, stilte en een natuurlijke omgeving een be langrijke rol spelen. De locatie van Mon Plaisir is daar volgens de eige naren, die in het Vlaamse Heverlee al een soortgelijk centrum runnen, perfect voor geschikt. woensdag 10 februari 2021 SD Leven spat af van werk Daniëlle Orelio Esme Soesman Burgh-Haamstede MA 1 Kunstenaar Daniëlle Orelio bij één van de werken die ze maakte in de serie over alzheimer. Door de zorg voor haar man staat haar werk op een lager pitje, maar stilzitten.... dat doet ze nooit. foto katja van noort - Daniëlle Orelio De ruim honderd jaar oude hof stede Mon Plaisir in de polder bij Burghsluis wordt retraitecen trum. Het karakteristieke woon huis blijft volledig intact. Maar de vier schuren op het terrein worden her- en verbouwd voor trainingsdoeleinden en over nachting. Marcel Modde Burgh-Haamstede - Ruud van de Laar (Groen Links) en Joyce den Haan (LSD)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 57