8 NIEUWS Basisscholen zouden gisteren de deuren weer openen. Een deel van de leerlingen zat ook in de klas. Anderen bleven tóch thuis: sneeuw was de spelbreker. Op de open scholen genoten de leraren en kinderen van elkaar en de winter. Goes Vorige week werden er al grapjes over gemaakt: zal je zien, mogen de scholen eindelijk open, krijgen de kinderen ijsvrij. En ja hoor, af gelopen zondag druppelden steeds meer berichten binnen van scho len die dicht bleven. Ze vonden het onverantwoord om met deze weersomstandigheden de leer krachten de weg op te sturen. En dus verliep de eerste school dag nogal wisselend. Er waren scholen die de kinderen ook écht ijsvrij gaven, anderen maakten er een dagje online-onderwijs van. Tegelijkertijd zaten er veel leerlin gen gewoon bij hun juf of meester in de klas. ,,Je ziet dat veel leraren heel blij zijn dat ze de kin deren weer voor hun neus hebben. Het lijkt erop dat de mensen die meer zorgen hebben zich ook meer uitspreken op sociale media, want ons beeld is genuanceerder", vertelt Sharon Martens, voorzitter van het Lerarencollectief. Al waren er de nodige zorgen bij de leraren die wél blij zijn dat ze voor de klas mogen staan. Want hoe gaat het met die leerlingen uit groep 7 en 8 die nu een mondkapje moeten dragen? En hoe kunnen ze met een klas van dertig leerlingen in groepjes werken? Op de eerste lesdag lijkt de prak tijk mee te vallen. 'We hadden vandaag blije kinderen, bomvolle kapstokken en blije collega's', leest Edith van Montfort, bestuurder van Saam Scholen, voor uit de berichtenapp van haar 26 scholen in Brabant. Slechts één bleef volle dig dicht, op enkele scholen ont braken leraren, maar de rest draaide gewoon. ,,We hoorden van een middelbare school die van wege de sneeuwpret dichtging. Daarvan hebben we gezegd: dat gaan we niet doen. We mogen ein delijk open, dus we gaan ook open en hebben iedereen gevraagd zijn best te doen om te komen. Als dat niet lukte, zijn we zoveel mogelijk op online-onderwijs overgegaan.'' Ook ouders roerden zich. Zo kwam er nogal wat kritiek op het late tijdstip waarop ze te horen kregen dat hun kinderen niet naar school mochten, namelijk zondag avond. Bovendien verbaasden ou ders zich erover dat de basisscho len vanwege de sneeuw dichtble- ven. Wat als heel werkend Neder land had gezegd: er ligt sneeuw, we komen niet? Daar volgde weer een tegenreactie op: school is geen opvang, kunnen die ouders niet We hebben iedereen gevraagd zijn best te doen om naar school te komen zelf voor hun kinderen zorgen? Bestuurder Van Montfort hoopt dat ouders en scholen met elkaar blijven praten. ,,Er is veel onzeker heid. We moeten het samen doen. Scholen moeten begrip hebben voor pittige thuissituaties en ou ders moeten begrijpen dat ook onze mensen onderdeel zijn van gezinnen.'' Bij ouderorganisatie Ouders Onderwijs rinkelde de telefoon onophoudelijk. Veel ouders zaten op de eerste schooldag met vragen over de regels die scholen er op nahielden. Kan een school bijvoor beeld wel op halve kracht draaien? En mogen de gymlessen door gaan? Is het wel gezond om met deze temperaturen ramen open te houden voor de ventilatie? Spuitverf Op de Prinses Beatrixschool in Goes kwamen slechts enkele kin deren niet opdagen. En eigenlijk was dat niet vanwege corona, maar door de slechte wegen. Ook direc teur Gerard Verkuil had zijn han den vol aan de sneeuw. ,,We zijn vorige week druk bezig geweest met spuitverf om vakken te ma ken voor het buitenspelen en cir kels voor de ouders. Die kon ik vanochtend om 07.15 uur dus mooi onder de sneeuw zoeken'', vertelt hij. Want als er één ding is dat deze directeur heeft geleerd, is het wel dat duidelijke regels hel pen. ,,Ik heb een filmpje gemaakt voor de ouders en kinderen, zodat ze weten wat er wordt verwacht. Dat gaat prima.'' En die sneeuw zorgde uiteinde lijk juist voor veel plezier. Verkuil: ,,De kinderen hebben heerlijk met sneeuwballen gegooid en op sleet jes gereden. Ik rijd met een gerust hart naar huis.'' ZEELAND 6 Pleidooien via livestream VS terug in raad van VN GENÈVE De Verenigde Staten zullen na ruim twee jaar afwezigheid als waar nemer toetreden tot de Mensenrechtenraad van de VN. De Amerikaanse diplo maat Mark Cassayre zei dat gisteren in Genève, waar het orgaan met 47 lidstaten vergaderde. Voor malig president Trump kon digde in juni 2018 de terug trekking van de VS aan uit de organisatie vanwege veronderstelde vooringe nomenheid tegen Israël en gebrek aan hervormingen. Zijn opvolger Joe Biden ge looft wel in internationale samenwerking. Advies: Reis niet naar Tirol WENEN Een uitbraak van de Zuid-Afrikaanse corona variant in Tirol zorgt in Oostenrijk voor onrust. De regering heeft een reis- waarschuwing afgegeven voor het onder winterspor ters populaire gebied. Va kantiegangers die daar de afgelopen twee weken zijn geweest, krijgen het ver zoek zich te laten testen. De autoriteiten roepen mensen op de deelstaat zoveel mogelijk te mijden. Experts zeggen dat in het gebied bijna driehonderd gevallen van de Zuid-Afri kaanse coronavariant zijn vastgesteld. Die mutatie wordt gezien als besmette lijker en is mogelijk ook beter bestand tegen som mige vaccins. BASISSCHOLEN EERSTE DAG dinsdag 9 februari 2021 GO Juf Yvonne van OBS Het Noorderlicht in Breda had haar groep 8 gisteren eindelijk weer in de klas. fotos pix4profs Volle kapstokken, maar ook wat lege stoeltjes Ellen van Gaalen - Edith van Montfort, bestuurder van Saam Scholen DEN HAAG Het gerechts hof in Den Haag hervat maandag 15 en dinsdag 16 februari het hoger beroep in de civiele zaken over de treinkaping bij De Punt. Op deze zittingsdagen zijn de pleidooien van de advoca ten, kondigtde het hof gis teren aan. Die zijn met een livestream te volgen. Het gaat over de civiele zaken die de nabestaanden van Max Papilaja en Hansina Uktolseja hebben aange spannen tegen de Neder landse staat. Tijdens de beëindiging van de kaping kwamen zij om het leven. Sneeuwpret tijdens de pauze op het schoolplein van basisschool Het Noorderlicht..

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8