7 CORONA AVO ND KLOK Iedereen op het Binnenhof en in het land wilde er snel van af, maar toch moet de avondklok nog weken blijven. Het aantal infecties daalt niet hard genoeg. Hard Nederlands bewijs ontbreekt nog dat het straat verbod werkt, maar de voortekenen zijn wel gunstig, zei minister Ferd Grapperhaus (Justitie en Veilig heid, CDA) gisteravond na crisis overleg op het ministerie van Alge mene Zaken. Internationaal onderzoek duidt op een afname van 10 procent van het aantal infecties. ,,En we zien duidelijk dat er veel minder con tactmomenten en bezoeken in de avond zijn, er is ook veel minder mobiliteit. Het OMT adviseert ons dus de maatregel te handhaven. Als er aanleiding is om er eerder mee te stoppen, dan zullen we dat ook doen'' zei Grapperhaus. De verlenging loopt in principe ge lijk met de rest van de de harde Als er aanleiding is om eerder met de maatregel te stoppen, dan doen we dat lockdown, maar 23 februari maakt het kabinet dus opnieuw de balans op. De Tweede Kamer debatteert deze week waarschijnlijk nog over de heikele kwestie, al lijkt onder druk van de Britse mutant - die 35 tot 40 procent meer besmettelijk is - een meerderheid voor, zo bleek vorige week na een rondgang. Eerder beloofde Rutte nog dat de avondklok 'zo snel mogelijk' in de prullenbak zou gaan, de nieuwe mutant rukt echter op onder de op pervlakte, experts verwachten on danks de dalende coronagrafieken van nu de komende maand alsnog een forse toename, een derde golf. Daarom zijn behalve de herope ning van het fysieke basisonderwijs geen mogelijkheden voor meer vrijheden. En zelfs na 2 maart zijn versoepelingen hoogst onzeker, schetste minister Hugo de Jonge (Volksgezondheid, CDA) gisteren: ,,Het is heel onzeker. In potentie komt er een derde golf. We zijn be zig met vaccineren, maar de meest kwetsbare groep voor eind maart helemaal beschermen, lukt nog lang niet. Ik ga het woord versoepe lingen niet eens in de mond ne men.'' onze bussen schoon en die tempera tuur is prima.'' Bij vervoer van het coronavaccin naar het Medisch Spectrum Twente (MST) ging het wél mis met de vac cins. Daar zijn vorige week tientallen vaccins in de prullenbak beland, na vervoer op een amateuristische ma nier. De vaccins waren meer dan drie uur onderweg, waarbij ze door elkaar zijn geschud en op hun zijkant of op de kop terecht zijn gekomen. Woordvoerster Ida Gerda Emmens meldt dat aan de entstofin de flesjes te zien was dat ze niet vast hadden ge staan, maar door elkaar waren ge schud. Volgens haar heeft het op z'n zijkant of op de kop gelegen. Dat was reden voor MST om contact op te ne men met het RIVM. Dat adviseerde de vaccins te vernietigen, omdat die niet meer betrouwbaar zouden zijn. Gespecialiseerd De vaccins werden volgens het zie kenhuis door een gespecialiseerd ver voerder van geneesmiddelen ge bracht, maar het ziekenhuis wil niet zeggen door welk bedrijf. Op vragen over hoe het kan dat die vaccins zo lang onderweg waren, wat er in die uren is gebeurd en voor wie het was bestemd, wil het ziekenhuis evenmin ingaan. Volgens de brancheorganisatie heb ben zij al sinds maart vorig jaar her haaldelijk hulp aangeboden aan het ministerie van VWS en RIVM bij vac- cintransport. Toch is in de coronacrisis besloten dat iedere zorginstellingen zélf het vervoer tussen locaties moet regelen. Er ligt wel een werkinstructie van het RIVM, maar daarin staat niet dat be drijven ervaring met vervoer van ge neesmiddelen moeten hebben. Zo kon het gebeuren dat een cateraar hielp bij de verspreiding van coronavaccins om uit de ergste crisis sinds de Tweede Wereldoorlog te komen. Richtlijnen De Utrechtse zorginstelling Zorg- Spectrum laat weten dat met dat ver voer 'aan alle richtlijnen van het RIVM is voldaan'. ,,Wij zijn er trots op dat wij, net als veel andere organisaties, op zeer korte termijn het vaccin veilig hebben kunnen vervoeren. Dankzij de snelle beschikbaarheid van de Nieu- wegeinse Catering Company konden wij op de ochtend nS levering van het vaccin al starten met de vaccinatie van alle 550 cliënten'', verklaart woord voerder Lisette Oudhof. Eigenares Natasja de Gooijer van het cateringbedrijf: ,,Wij vonden het heel fijn dat wij ZorgSpectrum konden helpen. Ik zou het heel jammer vinden als van iets positiefs iets negatiefs wordt gemaakt. Met onze vaccins is al les goed gegaan. Wij maken dagelijks Voor farmaceutische groothandels is het dagelijkse kost: medicijnen ver voeren naar ziekenhuizen, apotheken en instellingen. ,,Dat doen wij elke dag volgens hele strikte kwaliteitseisen'', vertelt voorzitter Léon Tinke. Hij was met stomheid geslagen toen hij zag hoe een plaatselijke cateraar een zorg instelling hielp bij het vervoer van het Pfizer-BioNTech-vaccin. ,,Die man doet zijn best. Maar het vervoer van een delicaat vaccin is iets anders dan een broodje kroket.'' De voorzitter van de brancheorga nisatie is 'verbaasd' dat instellingen 'voor het vervoer geen gebruik maken van bestaande faciliteiten'. ,,Dat hoort bijvoorbeeld in op temperatuur ge controleerde koelkasten. Als wij het vervoer zo zouden aanpakken als die cateraar, zouden we een groot pro bleem hebben met de Inspectie Ge zondheidszorg en dat is dan terecht.'' dinsdag 9 februari 2021 GO Versoepeling in maart onzeker Met de Britse coronamutant op de hielen handhaaft het kabinet de avondklok tot 3 maart. Als de Kamer akkoord gaat, duurt de harde lockdown dus nog drie weken, versoepelingen zijn daarna hoogst onzeker. ,,Die derde golf komt.'' Niels Klaassen Tobias den Hartog Den Haag —Minister Ferd Grapperhaus 'Vervoer van teer vaccin iets anders dan dat van kroketten' In een speciale koel wagen arriveert de eerste partij corona- vaccins van fabrikant Moderna bij het be drijf Movianto in Oss. FOTO ANP Nieuwegein/Enschede De ogen van voorzitter van de brancheorganisatie van farmaceu tische groothandels rolden bijna uit hun kassen, toen hij een filmpje zag van hoe een plaatselijke cate raar hielp bij het vervoer van het kwetsbare coronavaccin. ,,Het is natuurlijk welwillend bedoeld, maar zo ga je niet met een kost baar vaccin om.'' Marcia Nieuwenhuis Frank Timmers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7