Geen watjes! r] 5 Rutte: 'Tocht zonder publiek' 1985 en 1986 plaats. ,,Als het weerkundig lukt, moeten we er alles aan doen.'' Hij beklemtoont dat het bestuur van De Frie- sche Elfsteden altijd flexibel is geweest. ,,Met zulke veelbelovende weerkaarten kunnen we er enkele dagen over naden ken hoe een eventuele Elfstedentocht door kan gaan.'' Gedwee Schaatslegende Ard Schenk valt Wiegel bij. ,,We zijn toch een schaatsvolk. Verzin een manier om de wedstrijd tóch te hou den. Een Elfstedentocht zonder publiek is óók al fantastisch." De drievoudig Olym pisch kampioen van Sapporo 1972 stelt voor om het kabinet een oproep te laten doen om niet naar Friesland te gaan. ,,Ondanks de avondklokrellen zijn we over het algemeen een redelijk gedwee volkje, we houden ons best goed aan de coronaregels.'' Niet iedereen is echter optimistisch. Henk Angenent, in 1997 de laatste win naar, ziet geen Elfstedentocht plaatsvin den. ,,De Friesche Elf Steden is een ver eniging van 30.000 leden. Dan kun je het niet maken alleen de wedstrijd door te laten gaan.'' Zelf zou dat van Angenent overigens best mogen, alleen ziet hij te veel beren. ,,Mijn schaatshart zegt 'ja, rij den!', maar mijn verstand zegt 'nee'. Als de Elfstedentocht doorgaat komen er honderdduizenden mensen naar Fries land. Hoe moet je dat managen.'' Het is exact waarom Ed Nijpels, oud commissaris van de koningin (1999 2008), een Elfstedentocht nu ondenkbaar acht. ,,Het brengt enorme problemen met openbare orde en inzet van politie met zich mee. Het is een illusie te denken dat je dat in de hand kunt houden.'' Henk Kroes, oud-voorzitter van De Friesche Elfsteden, vindt de huidige dis cussie over de Elfstedentocht niet vreemd. ,,Nu de kans op een Elfsteden tocht steeds kleiner wordt, is het logisch dat de druk toeneemt.'' Eerder werd aan de koppeling tussen wedstrijd en toer tocht vastgehouden. ,,In de Elfstedenloze periode tussen 1963 en 1985 was er ook grote druk vanuit de wedstrijdrijders. Maar nu is de situatie anders en vind ik de vraag gerechtvaardigd.'' Zelf is hij niet tegen enkel een wed- strijdtocht. Wel maakt dat de glorie van zo'n Elfstedentocht een stuk minder groot, stelt hij. ,,De wedstrijdrijders zijn om half 1 's middags al binnen. Maar de toertocht duurt van zes uur 's ochtends tot middernacht. Juist dat maakt het zo'n enorm feest.'' Slechte start We kunnen wel speculeren, maar een Elf stedentocht begint bij goed ijs, stelt Kroes, die ook ijsmeester van De Friesche Elfsteden was. ,,IJstechnisch heb ik grote reserveringen. We maken een slechte start met de sneeuw en de harde wind. Elke keer sinds 1970 dat een strenge vorst periode met veel sneeuw begon, kregen we het niet rond.'' Mocht het ijs dik genoeg groeien, dan laten echte schaatsers zich niet tegenhou den, beklemtoont Angenent. ,,Ik ver wacht dan dat een groot deel van de 30.000 leden de Elfstedentocht gaat rij den. Alleen verspreid over meerdere da gen.'' Dat geldt ook voor hem zelf. ,,In dat geval ga ik eind volgende week met wat sportvrienden naar Friesland. Ik fiets nog twee keer per week en schaats ook nog een uur. Fysiek ben ik er klaar voor.'' IJsdikte POLITIEK Frank Poorthuis IN QUARANTAINE DAG 328 Zo, de winter van 2021: die staat toch maar mooi in hun geheu gens gegrift. Weet je nog, zullen ze later tegen elkaar zeggen. Toen had den we eerst acht weken thuis les vanwege corona en toen begon de school zomaar ineens, maar overal lag vastgestampte sneeuw en alle prut op straat was tot ijs gevroren. Andere scholen hadden toch weer vrij. Maar wij niet en papa en mama zeiden: natuurlijk gaan jullie, we zijn toch geen watjes! We moesten extra vroeg opstaan, snel snel ontbijten en toen gingen we met de slee. En papa ging ons dat hele stuk trekken. Wel drie kwartier lang. En we hadden dubbele leggings aan en een muts over onze ogen en een sjaal over de jas heen, maar geen sneeuwlaarzen, omdat papa en mama nooit op skivakantie gaan, dus toen waren onze tenen toch nog bijna bevroren. Enfin, dat. We waren niet de enigen die tot alternatief vervoer hadden besloten. Ik zag legio ouders die zich opzichtig niet lieten kisten. Er straalde een ingehouden trots van de gezich ten van de sleetrekkers en zeer, zeer voorzichtige fietsers. Een held had de slee achter zijn fiets geknoopt. We za ten met zijn allen stevig in de can-do- mentaliteit die ons ook al bijna een jaar door corona had gesleept, knikten elkaar toe met een vage glimlach: als dit alles is, dan redden we het wel! We hadden ze acht weken achter elkaar thuisonderwijs gegeven. Als die school opengaat dan zijn wij d'r. Wie weet hoe snel de poorten weer dicht gaan. Er straalde een ingehouden trots van de gezichten van de sleetrekkers En het was natuurlijk allemaal heel goed te doen. De stoep voelde als een spekgladde krakende ijsvloer, kouwe wind in de ogen, maar het was Siberië niet (ik was daar ooit, maakte een prachtige reis, wandelingen bij -30). Ik vertelde de kleintjes, die zich kranig gedroegen en prima vermaakten, on derweg het verhaal dat ik me herinner uit een Drs. P-liedje, van de arrenslee met negen kinderen en de roedel wol ven die er achteraan joeg. Dat er steeds een kindje geofferd moest worden. Ze begrepen de logica, maar vreesden niet voor kopieergedrag. Op de terugweg voelde ik me nog het meest bekeken. Daar liep een 64-jarige man met een lege slee achter zich aan. Maar misschien kon je aan mijn gezicht aflezen dat ik met gepaste trots mijn twee kinderen naar school had gebracht, in de winter van dinsdag 9 februari 2021 FOTO ANTON KAPPERS De Bonkevaart in Leeuwarden is nog lang niet klaar om als finish van de Elfste dentocht te dienen. IJspret op een ijsbaan in Doorn, die gisteren al openging. fotos anp Verwachting voor Midden Nederland, in open water, 2 meter diep 0 cm 2 4 6 8 10 12 14 16 18 20 22 24 16 cm: Elfstedentocht mogelijk i 4 cm: 1 persoon 5-8 cm: groep personen Harlingen Dokkum Leeuwar- Franeker Bolsward Sneek Workum Hinde- loopen IJlst i Stavoren Sloten 12 cm: toertocht Mocht het tot een Elfste dentocht komen, dan zal dat zonder publiek zijn, zei premier Mark Rutte gister avond. „Geniet van dit prachtige weer! Van het ijs! Maar helaas zijn we nog steeds aan coronamaatre gelen gebonden.'' Het ka binet gaat wel in gesprek met schaatsbond KNSB om te kijken of er toer- tochten op natuurijs moge lijk zijn als er in beperkte groepen wordt gereden bij rijders die 'in een bubbel' zitten. Een meerderheid in de Tweede Kamer pleit voor een Elfstedentocht, al is de aanwezigheid van publiek of amateurrijders ook voor hen waarschijnlijk een brug te ver. di 9 wo 10 do 11 vr 12 za 13 zo 14 ma 15 di 16 wo 17 Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. 2021. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5