M ZEELAND 11 VASTENAVEND FOTOGRAFIE Een Krab in z'n natuurlijke habitat vastleggen op de gevoelige plaat, fotografe Jildiz Kaptein heeft er haar nieuwe missie van gemaakt. Haar doel is er uiteindelijk een boek van te maken. Tot die tijd stelt ze haar foto's online ten toon. van een boek. Een boek waarin ik de unieke verkleedtraditie van Vastenavend kan vastleggen. Hoe mooi is het als een krab na 50 jaar nog eens door het boek bla dert en ziet dat Krabben zich door de jaren heen anders zijn gaan kleden? Of: hoe bij zonder is het als de inmiddels 2-jarige Os car, die ooit misschien wel de nieuwe prins van het Krabbegat wordt, zijn por tret terugziet in het boek?" De fotografe vindt het belangrijk dat haar werk echt iets vertelt. ,,Ik merk dat er vaak een mooi verhaal achter een foto zit. In samenwerking met een tekstschrijver wil ik deze in het boek gaan bundelen." Mirjam Drenth gaat het boek vormgeven. Deze geboren en getogen Bergse weet na genoeg alles van de Vastenavend en is daarmee van toegevoegde waarde op dit bijzondere project. Kaptein beseft dat het dit jaar lastig is om te doen waar ze zo blij van wordt: re portages maken bij mensen thuis. ,,Dit is voor mij niet het jaar om bij mensen thuis langs te gaan, mensen leven in hun eigen 'familiebubbel' en dat is simpelweg van wege de richtlijnen niet handig." Laten zien Wel is dit voor Kaptein het moment om wat meer van haar werk te laten zien. Ze kiest ervoor om online meer zichtbaar te worden. Zo heeft ze onlangs een Insta- gramprofiel en Facebookpagina opgericht. Een online omgeving waar ze onder an dere haar beelden tentoonstelt. ,,Hier kun nen nieuwsgierigen een blik werpen op de foto's die ik al gemaakt heb. Ook de foto's die uiteindelijk geen plekje in het boek krijgen, krijgen op deze manier toch een podium. Door achtergrondfilmpjes wil ik mensen laten zien wat er bij een groot project als dit allemaal komt kijken. In een making ofgeef ik mensen een kijkje achter de schermen." Dat dit alles veel werk vergt, blijkt wel uit de tijd die Kaptein er tot nu toe in ge stoken heeft. ,,Zo'n project is één grote zoektocht. Het is een experiment op zich waarin ik mezelf als fotograaf uitdaag om telkens weer iets nieuws te leren. Daar ben ik zeker een aantal jaar aan bezig." Maar die tijd trekt ze er graag voor uit. ,,Als het boek straks bij Krabben thuis ligt, dan ben ik trots op wat ik heb neergezet." Tot die tijd kunnen mensen Jildiz Kaptein volgen via haar Facebook- en Instagram- account waar ze regelmatig een inkijkje geeft in haar werk. Drie jaar geleden besloot Jildiz Kaptein terug te gaan naar haar roots om de unieke Vas- tenavendtradities vast te leg gen. Inmiddels maakt ze naast portretten reportages aan huis en is haar werk sinds kort online te bewonde ren. Kaptein is hard op weg om haar foto project in boekvorm te publiceren. Kaptein fotografeerde de Krabben (Ber gen op Zoom heet het Krabbengat in car- navalstijd) drie jaar geleden in een studio ach terin bij café 't Slik en in de kleedkamers van De Stoele- mat. Een jaar later richtte ze zich op een re portage over de Vastenavend, om de portret- Welke outfit trekt een Krab met Vastenavend uit de kast? ten te versterken. Kaptein: ,,Maar ik kwam tot het besef dat ik op deze manier de Vastenavend heel breed in beeld bracht. Terugkijkend naar het oorspronkelijke idee wil ik juist puur de verkleedtradities vastleggen. Welke outfit trekt een Krab met Vastenavend uit de kast?" Naast portretfotograaf is Kaptein ook gespecialiseerd in het maken van fotore portages. In dit geval met de focus op de inkijkjes bij iemand thuis; van de kleding op zolder, opgestapeld op de grond, tot het moment dat een Krab zich opmaakt voor een avondje dweilen in de stad. Details ,,Ik wil Krabben van dichtbij bekijken. Wat hebben ze aan? Wat staat er op een jasje geschreven? Hoe is een speld op een hoedje vastgemaakt? Het lijkt me mooi om juist die details te fotograferen. Dat geeft een intiem stukje Vastenavend weer." Kaptein heeft grootste plannen met haar fotoproject. ,,Mijn droom is het uitbrengen dinsdag 9 februari 2021 De Krab in z'n natuurlijke habitat Facebook: Kledingtraditie van de Krab Instagram: kledingtraditie_van_de_krab Natascha Droste Bergen op Zoom - Jildiz Kaptein, fotografe Boven: de zussen Nienke en Yfke maken zich klaar voor een avond dweilen, mid den; de 1-jarige Oscar krijgt al een lampenkapje op zijn hoofd, onder: Frans trekt zijn naar bier ruikende kleding uit in de garage. fotos jildiz kaptein

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 56