10 ZEELAND INTERVIEW MARKO DOES De mens nog meer centraal stellen, die kant wil oud- Zierikzeeënaar Marko Does op in het West-Brabantse sociaal domein. ,,Van andermans spullen blijf je af. Punt.'' Koffie?" vraagt hij, waarna hij zich meteen excuseert: ,,Mijn handen zien er niet uit, sorry. Purschuim. We zijn aan het verbouwen en ik krijg dat spul er niet meer af." Marko Does (56) maakt zich op voor een gesprek over zijn werk, maar ook over de mens échter de directeur van Werkplein Hart van West-Brabant. Does is de jongste uit een gezin van vier. Zijn broer, tegen wie hij voor zijn gevoel altijd moest opboksen vanwege diens talenten, overleed op 50-jarige leeftijd. Hartstilstand. Een gendefect, vertelt Does. Ook zijn moeder (75) overleed eraan en twee van zijn drie dochters zijn dragers. Does' eigen hart hield er tien jaar ge leden mee op. Tijdens een tennis wedstrijd. Na twaalf dagen in een kunstmatige coma kwam hij bij. ,,Daar heb je lang over gedaan'', zei de dokter. „Ambtenaar he'', verklaarde Does luchtig. Hij wil er niet te lang bij stilstaan. ,,Nee, het beheerst mijn leven absoluut niet." ,,Ik ben een redelijk nuchtere Zeeuw. Als het je tijd is, is het je tijd." Twee jaar geleden, hij was net ge meentesecretaris in Strijen, maakte hij de overstap naar het 'sociaal do mein', het Werkplein dus. Omdat daar zijn hart ligt. hij. Does trof een goed opende organisatie, met en thousiaste goedwillende medewer kers, maar de nadruk lag te veel op processen, vat hij kort samen. Zijn missie: met het hele team een nieuwe weg inslaan, waar de mens weer centraal staat. Een visie waaruit vertrouwen in mensen spreekt, zon der naïef te zijn. Begripvol, maar hard waar nodig, geeft hij aan. ,,Ik ben ervan overtuigd dat er maar heel weinig mensen in de basis onwelwillend zijn. Als mensen dwars zijn of het opgeven zit er vrij wel altijd iets achter. Dat kan psy chisch zijn, een verslaving, schul den." mmrn - ,,Dat heb ik van huis uit heel sterk meegekregen. Je moet het alleen willen zien of er iets mee willen doen. Ik ga graag uit van het goede van de mens. Zeker, als mensen wil lens en wetens de kluit belazeren, moet je streng zijn. Dat is óók mens gericht werken. We gaan niet uit van wantrouwen. Een gezond evenwicht moet je zoeken en dat is nadrukkelijk niet naïef." ,,Geenszins. Het is een andere manier van naar de wereld kijken." ,,Dat is al begonnen en nogmaals, het gaat niet om mij. We doen het met z'n allen. We zullen meer zichtbaar zijn. We hebben nu twee loketten in Etten-Leur en Roosendaal, maar we gaan meer naar de mensen toe. Pra ten aan de keukentafel, maar ook in het dorpshuis. Ik wil mijn neus meer laten zien in het bedrijfsleven. Dat kan nu even niet, maar dat gebeurt. En we zullen veel nadrukkelijker nog de samenwerking aangaan met aller lei partijen op gebied van jeugd, Wmo en participatie. Ik heb een hei lig geloof in de kracht van de samen leving. Ons hele team heeft dat in middels." Ik ben een nuchtere Zeeuw. Als het je tijd is, is het je tijd WIE? ,,Soms hebben onze klanten wel 5, 6 of 7 klantmanagers. Mijn streven is dat terug te brengen naar een.'' En hij benadrukt: ,,Het barst hier van de ge passioneerde medewerkers. We doen het goed, we willen alleen nog beter." Daar moet Does even over nadenken. ,,Geen idee. Dat moet je haar vragen.'' ,,Mijn drive, mijn passie voor dingen, denk ik.'' Die vraag blijkt eenvoudiger te be antwoorden. ,,Mijn dominantie wel een beetje. Ja, ik ben een redelijk do minant typetje. Dat zeggen ze hier op kantoor ook. Daar probeer ik al mijn hele leven aan te werken. Maar ik ge loof wel dat ik open sta voor een an dere mening hoor." ,,En om nog even terug te komen op de kinderen, ik denk dat ze me echt een mensenmens vinden. Die altijd het goede van mensen ziet." Does wil genuanceerd blijven: ,,Dan hoor ik iemand zeggen dat een ver klaring te vinden is in de sociale ach tergrond van zo'n relschopper en dan denk ik, prima hoor, het zal, maar van andermans spullen blijf je af. Punt." ,,Nee, maar ik doe wel een hoop din gen zelf. De vloer eruit halen. Muurt jes zetten. Met van die gipsen blok ken. En die staan recht ja. Zó erg is het niet." Kijkt naar het aangekoekte purschuim op zijn handen: ,,Maar ik moet ik niet te veel klussen. Daar heb ik geen talent voor." dinsdag 9 februari 2021 ZV 'Als mensen het opgeven, zit er bijna altijd iets achter' Hélène Schenk Etten-Leur Heeft het uw kijk op het leven niet veranderd? Angst dat het nog eens gebeurt? mum Ieder mens heeft een talent en kwaliteiten, zegt u. Soft? Wat gaan de klanten van het Werk- plein over vijf jaar merken van het tijdperk Does? - Marko Does We gaan niet uit van wantrou wen, zegt Werkpleindirecteur Marko Does. foto ron magelse/pix4profs Marko Does is directeur van het Werkplein Hart voor West-Brabant. Dat zorgt voor een uitkering en biedt ondersteuning aan mensen bij het zoeken van een baan. Het Werkplein heeft als werkgebied de gemeenten Etten-Leur, Moerdijk, Oudenbosch, Rucphen, Roosendaal en Zundert. Getrouwd, vader van drie dochters (29, 28 en 23). Geboren in Scharendijke, na vier weken verhuisd naar Zierikzee, waar hij de eerste dertig jaar van zijn leven woonde. Opleiding: onder meer bestuurs kunde en veranderkunde Woont nu in Lekkerkerk Hobby's: Vooral gitaar, spelen en luisteren. Nog meer veranderingen? Een heel andere vraag: wat vindt uw vrouw uw leukste eigenschap? En de kinderen? Uw meest storende eigenschap? Dat viel vast niet mee laatst, bij het zien van al die beelden van rel schoppers. Doet u dat zelf thuis, die verbou wing?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 55