Pas op: filter voor de Silhouette Challenge op TikTok is te kraken Net vrijgelaten tbs'er verdacht van aanranding 4 Met dit winterweer neemt de druk toe om de Elfstedentocht niet bij voorbaat te blokkeren vanwege corona. Organiseer desnoods alleen de wedstrijd, stellen prominenten. WITTE WERELD E De filmpjes zien er in principe on schuldig uit. Eerst schuifelen de deelnemers in loszittende kleding door het beeld op de onschuldige tonen van Put Your Hands On My Shoulder van Paul Anka. Daarna start Streets van R&B-ster Doja Cat en volgt het grote contrast: in linge rie - of soms zelfs naakt - pronken ze met hun silhouet tegen een rode achtergrond. Om dat effect te bereiken, gebrui ken de deelneemsters de Vin Rouge-filter van Snapchat. Door te spelen met helderheid en kleuren zijn kwaadwillenden echter in staat om de beelden naar hun originele staat te herleiden. Dat lukt niet vol ledig, maar de contouren van de li chamen worden wel veel duidelij ker zichtbaar. Op YouTube staan inmiddels ver schillende tutorials met tips om dat voor elkaar te krijgen. Enkele pro fielen op Twitter boden spontaan 'hulp' aan om slachtoffers te kijk te zetten. En een post op Reddit met zulke bewerkte filmpjes werd of fline gehaald. Fotografe Kai Lee was een van de eersten die voor het dreigende ge vaar waarschuwde. „Jullie zijn cre atief bezig en zien er fantastisch uit, maar let op je kledij als je hieraan meedoet. De beelden kunnen heel makkelijk naar hun oorspronkelijke staat herleid worden'', klinkt het in een TikTok-video. Sommige man nen noemden haar daarop een 'pretbederver'. Op sociale media is intussen een discussie losgebarsten over de vraag in hoeverre de deelnemers zelf ver antwoordelijk zijn voor de moge lijke gevolgen. ,,Wie zulke beelden zelf online zet, moet niet rekenen t Beelden kunnen naar oorspronkelijke staat worden herleid op enige privacy'', klinkt het uit de ene hoek. Een pittig standpunt dat anderen doet steigeren. ,,De vrou wen gaan enkel akkoord met wat ze zelf gepost hebben. Aan eikels die hier doelbewust misbruik van ma ken hebben ze geen boodschap'', luidt de repliek. Gelukkig mag er ook nog gela chen worden en dus blijven de leuke parodieën niet uit. Een van de meest gelikete filmpjes op het soci ale medium toont een Silhouette Challenge, maar dan met een hond. in Utrecht probeerde R. op de avond van 9 september 2020 op het Sabapad in Amersfoort-Zuid een 18-jarige fietsster tot twee keer toe te wurgen. Het gebeurde op 50 me ter van haar ouderlijk huis. Hij trok zijn slachtoffer van de fiets en sprong bovenop haar. De verdachte drukte zijn handen op de keel van de jonge vrouw totdat ze het bewustzijn verloor. Op het mo ment dat ze bij kennis kwam, deed hij een tweede poging haar te ver stikken. Toen ze opnieuw bijkwam, stompte de man haar in de maag. Osmar R. was in tegenstelling tot het slachtoffer, haar vader en haar advocaat niet aanwezig op de tus sentijdse zitting. De advocaat van het slachtoffer hoorde voor het eerst over zijn tbs-achtergrond. Verdachte Osmar R. werd in 2010 veroordeeld tot zeven jaar gevange nisstraf en tbs voor het doodschie ten van een dakloze. Hij kwam vo rig jaar vrij. De tbs-behandeling werd gestaakt, zodat hij zich kon voorbereiden op terugkeer in de sa menleving. Inmiddels is het tbs-re gime hervat. Volgens het Openbaar Ministerie m-: Leeuwarden ls Friezen inder daad stug zijn - zoals wel gezegd wordt - geldt dat zeker voor Wiebe Wieling, voorzit ter van Koninklijke Ver eniging De Friesche Elfsteden. ,,Een Elf stedentocht is geen echte Elfsteden tocht zonder publiek of met slechts een deel van het deelnemersveld", zo sprak de bestuurder in november al zijn veto uit over een tocht der tochten in corona- tijd. Toen de eerste sneeuw Nederland geselde en het begon te vriezen, bleven zijn woorden precies hetzelfde. Wielings resolute weigering oogst Als het weerkundig lukt, moeten we er alles aan doen steeds meer kritiek. Nu de opwarming van het klimaat een Elfstedentocht steeds minder waarschijnlijk maakt, past zo'n keihard veto niet, klinkt het binnen en buiten Friesland. In deze krant hielden Erben Wennemars en Hugo Borst een hartstochtelijk pleidooi voor de tocht. Die is een lichtpunt in deze barre coronatijd. Zij krijgen alom steun van prominenten. ,,Natuurlijk is een Elfstedentocht een soort landelijke feestdag, maar wees creatief', zegt bij voorbeeld oud-marathonrijder Erik Hulzebosch, tweede in 1997. ,,Als het met alleen wedstrijdrijders wél door kan gaan, doe dat dan! De toerrijders, waaronder ikzelf, hebben dan pech!'' Uitgesproken voorstander is ook VVD-coryfee Hans Wiegel. Onder zijn bewind als commissaris van de konin gin in Friesland vonden de edities van dinsdag 9 februari 2021 GO Populair op TikTok: de Sil houette Challenge, een uitda ging waarbij voornamelijk vrou wen schaars gekleed in het don ker voor een deuropening pose ren. Het rode filter dat hiervoor gebruikt wordt, kan door iemand met slechte bedoelingen echter vrij makkelijk gemanipuleerd worden. Van onze redacteur Rotterdam Het rode filter is niet waterdicht. FOTO TIKTOK UTRECHT De man die afgelopen najaar in de Indische Buurt in Amersfoort een jonge vrouw van haar fiets zou hebben getrokken en met veel geweld zou hebben aangerand, is een net vrijgelaten tbs'er. Dat bleek gisteren op een re giezitting van de rechtbank in Utrecht. Het proces tegen de 40-ja- rige Nijmegenaar vindt half maart plaats. 'Elfstedentocht zonder publiek is óók al fantastisch' David Bremmer - Hans Wiegel, oud-commissaris van de koningin in Friesland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4