Generatiegenoot Nelli Cooman: 'Els was een icoon' O) CD O De atlete koos er bewust voor om ook te blijven werken 9 Els Vader 1959-2021 Els Vader, de succesvolste atlete die Zeeland ooit voortbracht, is op 61-jarige leeftijd overleden. De sprintster werd in de jaren 80 liefst 23 keer Nederlands kampioen. Ze was al geruime tijd ziek. Van Poelje Pattinama Driemaal nam de in Vlissingen gebo ren en in Oost-Souburg opgegroeide Els Vader deel aan de Olympische Spe len: in 1980 in Moskou, in 1984 in Los Angeles en in 1988 in Seoel. Dat ze geen enkele keer een finale haalde, ac cepteerde ze vrij eenvoudig. Zij was immers - tussen de professionals uit onder meer Amerika, Rusland en Oost-Duitsland - een pure amateur. ,,Met mijn manier van sport bedrijven loop je wel eens tegen een teleurstel ling aan", zei ze nadat ze in 1984 in de halve finales van de 200 meter strandde. ,,Met twee uur trainen per dag kan ik niet meedraaien met die meiden hier. Je mag gewoon niet meer verwachten. Toch heb ik plezier in mijn sport. Ik heb de limiet gehaald en dat is een teken dat ik het best kan." Vader werkte in die tijd als fysiothe rapeut in Arnemuiden, zes uur per dag. En heen en weer naar Roosendaal, waar ze toen net woonde en trainde, zat ze een uur in de trein. ,,Als ik zui ver voor de sport had gekozen, had ik er misschien nog meer uit weten te halen", zei ze aan de vooravond van de Spelen van Seoel. ,,Maar ik heb altijd de combinatie sport en werk gewild. In dat opzicht denk ik dat ik er het maximale heb uitgehaald." Internationaal was Vader een sub topper, hoewel ze bij het EK indoor van 1985 nog wel brons won op de 200 meter. Nationaal was ze zeer zeker een grootheid. De baanatlete brak door bij het Vlissingse Zeeland Sport, waar Kees van Oosten haar trainer was. La ter ontwikkelde zich verder onder de vleugels van Haico Scharns, met wie ze later trouwde en twee kinderen kreeg. In totaal werd ze 23 keer Neder lands kampioen en zette ze diverse Nederlandse records neer. De laatste die daarvan nog stond, 23,34 seconden op de 200 meter indoor, werd onlangs pas na 33 jaar verbroken. Op verschil lende Zeeuwse ranglijsten prijkt de naam van Els Vader nog wel bovenaan en het is de verwachting dat die pro vinciale records nog lang blijven staan. Bloesembomen In maart 2019 werd bij Vader kanker in de 'papil van Vater' ontdekt. Na een zware operatie, twee maanden later, waren haar artsen nog optimistisch. Maar nadat aan het einde van de zo mer de kanker terugkeerde, kreeg de oud-atlete te horen dat haar kansen gekeerd waren. In het radiopro gramma Langs de Lijn En Omstreken schetste ze in juli 2020 hoe overdonde rend dat moment was. ,,Bij ons in de straat heb je van die mooie bloesem bomen. Ik dacht toen: die zie ik dit jaar voor het laatst bloeien." Ten tijde van dat interview was de kanker ,,even tot stilstand gebracht". Vader stelde dat ze profiteerde van haar topsportersmentaliteit. ,,Ik denk dat je dan van doorzetten weet." Dat zag ook haar man Haico Scharn: ,,Els denkt altijd: de volgende keer zal het heus beter gaan dan de vorige keer. Dat is altijd haar grote kracht ge weest." Vader counterde: ,,Maar echt vechten kun je niet. Als het de ver keerde kant op rolt, dan is dat zo." ,,Het voelt nog als 'te snel'. Vorige week ben ik nog bij haar geweest en toen gaf ze duidelijk aan dat ze nog niet wilde gaan. Er zat - hoe raar dat misschien ook klinkt - nog te veel leven in", ver telt de 58-jarige Olyslager. De voorma lige hordenloopster, die uit Terneuzen afkomstig is, ging nog regelmatig bij Vader op bezoek in Culemborg, waar ze tot voor kort samen wandelingen maakten. ,,Els wilde graag mensen blij ven zien. En ze zei dat ze nog echt leefde als ze wandelde, ondanks de che- mokuren en de pijn." Olyslager en Vader klommen samen vanuit Zeeland op naar de nationale en internatio nale top. „Omdat we allebei niet uit het midden van het land M i kwamen, hadden we wat te bewijzen. Daar Omdat we beiden niet uit het midden van het land kwamen, hadden we wat te bewijzen werden we strijdlustig van." Waar Va der voornamelijk de vlakke nummers tot en met de 200 meter liep, legde Oly- slager zich toe op de hordennummers. Samen kwamen ze tijdens de Spelen van 1988 uit op de 4x100 meter, waarbij ze de halve finales haalden. Na hun car rières bleven ze contact houden. Nelli Cooman, die ook in dat esta fetteteam zat, noemt het nieuws over Els Vader „shocking". De in Nieuwerkerk woonachtige oud sprintster had in de afgelopen jaren enkele keren contact met haar. „We wa ren dan wel concurrentes, maar zonder concurrentie is er geen sport", stelt ze. ,,We waren destijds ook niet elkaars be ste vriendinnen, maar hadden wel veel lol samen." Volgens Cooman (56) maakte Vader deel uit van een „generatie van bikkels". In de jaren 80 kwam je pas bovendrij- ven als je in jezelf investeerde en was er weinig hulp, benadrukt ze. ,,We moes ten in die tijd bij de bond smeken om 200 gulden per maand. En er was toen geen indoorbaan waarop we konden trainen. Bij sneeuw en bij temperatu ren van -12 trainden wij gewoon buiten op de baan. In haar begintijd ging je ook helemaal niet naar het warme buiten land om te trainen. Wilde je iets berei ken, dan moest het echt uit jezelf ko men. Els heeft laten zien dat ze zo'n doorzetter was. Zij was echt een icoon." Wilde je iets bereiken, dan moest het echt uit jezelf komen dinsdag 9 februari 2021 GO 6 Trainer Jurri- aan van Poelje heeft zijn con tract bij hoofd klasser Baro nie verlengd. Na de zomer begint de 44- jarige Middel burger aan zijn zesde seizoen in Breda. Hij heeft zijn zin nen gezet op promotie. ,,We willen, nee kun nen én moeten, met deze se lectie naar de derde divisie", aldus Van Poelje, die voorheen ook bij VC Vlissin- gen werkte. 1 Tennisster Les ley Pattinama- Kerkhove be gint vandaag als nummer één van de plaatsingslijst aan het ITF- toernooi van Potchefstroom. In de Zuid-Afri kaanse stad treft de 29-ja- rige Zierik- zeese in de eerste ronde de Tsjechische Miriam Kolod- ziejova. Later in de week zal Patti- nama-Kerk- hove ook dub belen met Bibi- ane Schoofs. Els Vader haalde als amateur het maximale uit haar carrière Roeland van Vliet Vlissingen Twee generatiegenoten van de gis teren overleden Els Vader, Marjan Olyslager en Nelli Cooman, herin neren haar als een „volhouder" en een „harde werker". Hoewel beiden wisten dat zij niet lang meer te leven had, kwam het nieuws nog onverwachts. Roeland van Vliet Vlissingen - Marjan Olyslager - Nelli Cooman Els Vader in de starthouding bij de Olympische Spelen van 1984. foto paul stolk o a

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 41