Zeeuws Veilinghuis Zeeland Auctioneers Natuur dreigt dupe te worden van uitbreiding park Marina Beach Schilderijen en Aziatica 8 ZEELAND Justitie ziet opgepakte Steenbergenaar als brein De eind vorig jaar aangehouden hoofdverdachte zou mogelijk in beeld zijn voor nog meer cokewas serijen in Nederland. Uit gegevens van de Spaanse justitie zou blijken dat achter de labs in Lepelstraat en Sint Willebrord, waar ook Colom- bianen zijn opgepakt, dezelfde or ganisatie in Zuid-Amerika betrok ken is. T. is in de ogen van de onder zoekers de grote organisator in Ne derland. Hij zou hebben gezorgd voor locaties, personeel en chemi caliën voor de wasserijen en zelf ook cocaïne hebben verhandeld. Zure Beertjes De Steenbergenaar stond gister ochtend terecht op een tussentijdse zitting in de rechtbank van Breda, samen met twee medeverdachten. Dit tweetal zou vanuit een loods in Breda 54 kilogram cocaïne naar het buitenland hebben willen smokke len, verstopt tussen een lading afge keurde snoepjes: Zure Beertjes die al over de datum waren. Justitie denkt dat het gaat om drugs uit een lab van T. Hij werd enkele dagen voor het transport nog gezien bij de loods, die toen al in de gaten werd gehouden door de recherche. De politie heeft de drugsvangst en aanhouding van chauffeur V. uit Etten-Leur en medeverdachte S. L. (49) uit Halsteren op 2 december vorig jaar bewust niet openbaar ge maakt, vermoedelijk om het grote onderzoek naar de criminele orga nisatie niet te verstoren. In de zaak heeft de recherche zeker nog twee verdachten op het oog die (nog) niet zijn aangehouden, liet de offi cier van justitie weten. In cocaïnewasserijen winnen cri minelen, vaak geholpen door Co lombiaanse of Mexicaanse specia listen, de cocaïne terug uit het dra germateriaal waarin die voor de smokkel is opgelost, zoals kleding, steenkool of shampoo. De afgelo pen jaren werden in Nederland tal- rijke kleine en (zeer) grote cokelabs ontdekt, bijvoorbeeld nadat ze in brand waren gevlogen zoals in Poortvliet. Het is voor zover bekend de eerste keer dat politie en het De coke zit nu niet in karton maar in kolen Openbaar Ministerie op deze ma nier het grotere verband denken te kunnen leggen tussen een aantal wasserijen en een crimineel net werk daar achter. De politie kwam de hoofdver- dachte op het spoor na de inval vo rig jaar in het cokelab in Lepelstraat. Ze ging hem volgen, plakte een zendbaken onder zijn auto en luis terde zijn (auto)gesprekken af. Het onderzoek kwam in een stroom versnelling doordat de recherche de geheime communicatie van T. te le zen kreeg via de gekraakte berich- tenserver van Encrochat. Blokken De officier vertelde gisteren dat uit die communicatie blijkt dat de man tot over zijn oren in de coke zit. In een afgeluisterd gesprek dat hij met iemand voert op een bankje gaat het volgens haar over chemicaliën. En ook dat hij 'een goed plekje heeft gevonden' en dat er 'dertig blokken kwijt zijn'. Een blok is crimineel jargon voor een kilo samengeperste cocaïne. Ook vertelde T. volgens justitie dat 'de coke nu niet in kar ton zit maar in kolen' en zou hij 'een goede kok kennen die fucking mooie blokken maakt'. De hoofdverdachte heeft een be perkt, oud strafblad. Hij woonde de zitting bij via een videoverbinding en beriep zich volgens zijn advocaat Mark Broere op zijn zwijgrecht. De raadsman kondigde aan dat hij in elk geval de rechtmatigheid van het bewijs van Encrochat zal betwis ten. De rechtszaak gaat in april ver der. Verdachten T. en L. blijven tot die tijd nog vastzitten. De hechte nis van chauffeur V. is eerder ge schorst. De drie partijen zijn gealarmeerd door tekeningen van Braakmanei land Projectontwikkeling BV, de beoogd overnamekandidaat van Marina Beach. Dat in Axel geves tigde bedrijf wil het vakantiepark fors uitbreiden. Honderden bun galows zouden erbij moeten ko men. Marina Beach zou dé recrea- tief-sportieve hotspot van de Zeeuws-Vlaanderen moeten wor den. Vinger aan de pols De Statenfracties van PvdA, CU en GroenLinks nemen dit zo serieus dat zij het dagelijks provinciebe stuur schriftelijk hebben gevraagd de vinger stevig aan de pols te hou- den. De laatste jaren is in het Braakmangebied veel geïnvesteerd in natuur. Zo is er onder meer een faunapassage onder de ver nieuwde N61 gelegd. De drie par tijen zijn bang dat die investerin gen deels te niet worden gedaan, als Marina Beach veel groter wordt. Braakmaneiland Projectontwik keling is overigens nog altijd geen eigenaar van Marina Beach. Het bedrijf, met Catharina van Alten als bestuurder, sloot al 5 december 2019 een koopovereenkomst met Oostappen Vakantieparken voor Marina Beach. De verkoopsom was vastgelegd op 61,25 miljoen euro, terwijl Oostappen het park in 2013 uit faillissement voor 5,5 miljoen euro kocht. Braakmanei land Projectontwikkeling zou ook nog eens tientallen miljoenen eu ro's in het park willen steken. Begin dit jaar maakte de bv be kend dat 'meer tijd nodig is voor de overdracht'. Een datum waarop de transactie wel zou kunnen plaats vinden, werd niet genoemd. Gevraagd voor onze komende veilingen Specialisaties: Chinees porselein Indonesische Schilderijen M.C. Escher Middelburg tel. 0118-650680 Amsterdam Foto's via Whatsapp: 088-60555 dinsdag 9 februari 2021 Netwerk cokelabs opgespoord De cokewasserij in een boerenloods in Poortvliet ontplofte in april vorig jaar, daarbij kwamen 28 schapen om. foto venema media Politie en justitie denken op het spoor te zijn van een netwerk achter cocaïnewasserijen, waar onder het ontplofte lab in Poort vliet, het opgerolde lab met Co- lombianen in Lepelstraat en een productieplek in Berkel en Ro denrijs. De spin in het web van deze criminele bende is volgens justitie J. T. (36) uit Steenber gen. Hessel de Ree Breda - Afgeluisterd bericht op Encrochat WWW.ZEEUWSVEILINGHUIS.nl INFO@ZEEUWSVEILINGHUIS.NL Natuurgebieden in de Braak man dreigen de dupe te worden van uitbreidingsplannen voor vakantiepark Marina Beach bij Hoek. Dat vrezen de Staten fracties van PvdA, Christen Unie en GroenLinks. Harmen van der Werf Hoek M Marina Beach aan de Braak mankreek bij Hoek. ar chieffoto CAMILE SCHELSTRAETE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 40