Of zijn we echt watjes geworden? Strooizout is niet aan te slepen NIEUWS 3 CODE ROOD OVERLAS VOORRAAD SLINKT 'Historisch', 'uitzonderlijk' en 'ongekend'. De termen over de koude winterweek die we beleven zijn groots en de maatregelen ook: geen kranten, geen treinen, blijf thuis, verroer je niet. Hoe uitzonderlijk is deze kou? Of zijn we gewoon niks meer gewend? Weermannen en -vrouwen in Ne derland zijn in rep en roer dezer da gen. Hoe vaak in hun carrière mogen ze strooien met termen als sneeuw jacht, sneeuwduinen, koudegolf en zéér strenge vorst? Zelden toch? Dat is effe lekker. Na jaar in, jaar uit over warmterecords en hittegolven te spreken, slaat de thermometer einde lijk weer eens fijn de andere kant uit. Maar zó lang geleden was dat nou ook weer niet, zo'n weekje ijskou. Negen jaar geleden en een paar dagen om precies te zijn: van 30 januari tot en met 8 februari 2012 was de enige 'koudegolf van deze eeuw tot nu toe: tien dagen vroor het en vijf nachten was het onder de min 10 graden. Ruim voldoende om van een echte koudegolf (minstens drie nachten min 10 en vijf dagen achter elkaar overdag onder nul) te spreken. In ja nuari 2013 trouwens, beleefde Neder land eigenlijk meteen wéér een kou degolf. Nagenoeg alle weerstations voldeden toen opnieuw tien dagen aan de vereiste dag- en nachttempe- raturen, behalve het belangrijkste: station De Bilt bleef één nacht steken op min 9,7. Wordt het nu ook een koudegolf? Haast zeker wel. Al moeten de eerste nachten met minstens tien graden vorst nog komen, maar die komen zeker, weet Leon Saris van Weer- plaza. Of de koudegolf dit jaar qua temperaturen nog 'erger' wordt dan in 2012? ,,Het gaat spannend worden", zegt Saris. ,,Het weekend lijken de temperaturen weer omhoog te gaan, maar daarna gaan we mogelijk weer de kou in. Maar of het een aaneenge sloten periode wordt, is nog de vraag.'' Toch is 2021 inderdaad al 'best wel' historisch. Een 'kou-inval' zoals afge lopen weekend komt namelijk zel den voor: zo veel sneeuw (weliswaar geen records, maar toch), samen met zulke harde wind en daarna die kou. Het is wel eens heel koud, maar dit maak je maar een paar keer in je leven mee ,,Het is wel eens heel koud, het sneeuwt of waait wel eens hard, maar dit totaalpakket maakt een gemid deld mens maar een paar keer in zijn leven mee'', aldus Alfred Snoek van Weerplaza. 2010 Dat Koning Winter het land lam legt, is echter niet nieuw. Bijna legenda risch is december 2010, het jaar dat zelfs de kerst wit was. De sneeuwter- reur begon op 16 en 17 december. Zondag 20 december kwamen trein- W*?- reizigers overal vast te zitten. Aan het eind van die dag reden er vrijwel geen treinen meer en was haast ner gens informatie te krijgen. Chaos was het gevolg. Pas op 24 december kwam het treinverkeer weer op gang. Ook automobilisten kwamen in met name de Randstad en Zeeland letter lijk niet meer vooruit en sommigen moesten zelfs uit hun auto's worden gered. Op Schiphol brachten vijftien honderd gestrande reizigers de nacht door op veldbedden. Chaos Ddt was pas chaos. Daarbij vergele ken is er nu weinig aan de hand. De meeste scholen zijn gisteren gewoon opengegaan, de kranten hebben een digitaal alternatief dus kunnen mak kelijker dan vroeger besluiten hun bezorgers bij de kachel te laten en Thuisbezorgd.nl kende in 2012 ook al be- zorgproblemen. Net als PostNL. „We hebben va ker vertragingen gehad vanwege extreem winter weer. Wat het nu bijzon der maakt is dat het toch al extra druk was door de lockdown", zegt een woordvoerder. En verder? Die ene treinloze dag van eergis teren is al vier keer beter dan toen. En 'zo'n 50 kilometer file' gistermorgen, dat waren er in 2010 bijna 800. Niet omdat we niet durven, maar we mó gen nergens heen. Waar wil je naar toe met dichte winkels, gesloten kan toren, nergens horeca, een groeiende thuiswerkcultuur, een avondklok en nog net iets te dun natuurijs? Dat laatste, let maar op, dat zul je zien, is de adder onder het gras: eind van de week gaat iederéén ergens heen: schaatsen! De KNSB heeft dat al door en adviseert: blijf in je eigen woonplaats, dan is er niks aan de hand. Maar verder: dankzij corona kunnen we dit weekje strenge winter prima opvangen, beter dan ooit. dinsdag 9 februari 2021 Historische kou? Victor Schildkamp -Alfred Snoek, Weerplaza -*// v A S? Een fietser in Utrecht, een be sneeuwde weg bij Ommen en werk aan een ijsbaan in Hengelo. foto's anp, pro NEWS, ROBIN HILBERINK DEN HAAG Strooizout vliegt de winkels uit. Zouthandela ren, maar ook bouwmarkten en webwinkels hebben het er druk mee door het win terse weer. ,,Het gaat best hard. We hebben op dit mo ment in twee derde van de winkels nog voorraad'', meldt Intergamma, het moederbe drijf van Gamma en Karwei. Rivaal Hornbach ziet de onli- nevraag naar winterartikelen zoals strooizout en strooiwa- gentjes door het winterse weer eveneens toenemen, maar zegt in de winkels altijd voor enkele weken aan voor raad te hebben. „Daarmee kunnen we dit soort toenames opvangen'', aldus een woord voerder. Branchegenoot Praxis laat ook weten dat strooizout en andere weerge- relateerde materialen zoals sneeuwschuivers 'enorm po pulair zijn'. Bij webwinkel Bol.com zijn sommige zakken strooizout niet meer leverbaar, andere strooizoutproducten hebben een langere levertijd. En Jozo Zout Nederland, een van de grootste producenten van keukenzout, geeft aan dat het heel erg druk is bij de klanten service vanwege het winter weer. Ook Roeland van der Drift, ei genaar van de Nederlandse Zouthandel in Vlaardingen, merkt de grote vraag naar strooizout. Zijn bedrijf levert voornamelijk aan gemeenten en een klein deel verkoopt hij aan particulieren en bedrijven. ,,We hebben een paar hon derd bestellingen gekregen, we zijn helemaal door onze voorraad heen'', vertelt hij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3