Parkeertarieven Veere zijn VVD Noord-Beveland doorn in het oog Claverveld begint in mei aan deel twee 7 'Dorpshuis is noodzakelijk' ONDERZOEKSCENTRUM OP 94 PALEN Sportclubs, de koersballers, de dorpsvereniging, gymlessen voor ouderen, er wordt zelfs bloed ge prikt, vertelt voorzitter Krina de Visser van de Dorpsvereniging Nieuw- en Sint Joosland. Ze durft het best hardop te zeggen: ,,Durps'uus op d'n oek is absoluut onmisbaar." Terwijl het toch echt het grootste deel van de tijd leeg staat. De ge meente heeft de bezetting van de gemeentelijke panden bekeken en het Durps'uus op d'n oek wordt voor 13,7 procent van de beschik bare tijd gehuurd. In andere dorps huizen en wijkcentra is het niet veel drukker, soms zelfs veel stiller. Dat geldt niet voor de grand cafés waar iedereen de hele dag kan bin nenlopen voor koffie, eten en ont moeting, maar wel voor de ver huurbare ruimtes die daarnaast zitten. Niet interessant Wijkcentrum Het Palet is voor 14,5 procent bezet, Hof van Buren voor 9,7 procent, Het Getij voor 9 pro cent en het dorpshuis van Sint Laurens voor slecht 3,3 procent. Die cijfers zeggen op zich niet zo veel, beseft wethouder Chris Simons. Ze geven alleen aan hoeveel uren ze worden gehuurd ten opzichte van het aantal beschikbare uren. ,,Som- mige dagdelen zijn niet interessant voor huurders. En het zegt ook niks over over de maatschappelijke waarde van het gebruik." Precies, reageert Krina de Visser. ,,Wij hebben ook geen café meer in het dorp. Maar wij houden wel onze dorpstafels. Waar moeten we dat doen als ook het dorpshuis er niet meer zou zijn? Dan hebben we helemaal niks meer." Het is echt niet zo dat de dorps huizen en wijkcentra nu ineens in gevaar zijn. Maar het onderzoek naar het gebruik is ook niet voor niets uitgevoerd. De gemeenteraad krijgt regelmatig verzoeken van maatschappelijke organisaties die te weinig ruimte hebben, of hun We hebben ook geen café meer in het dorp huidige ruimte dreigen kwijt te ra ken. Steeds een aparte oplossing zoeken is lastig en dus wil de raad weten: hoeveel ruimtes hebben we eigenlijk, hoe worden die gebruikt en kunnen we slimme, blijvende oplossingen vinden? Daar dient dit onderzoek naar het gebruik van ge meentelijke panden voor. ,,Het is dus een aan de gemeenteraad om hier conclusies aan te verbinden", stelt Simons. Krina de Visser zet daarbij wel een kanttekening: de manier waarop de verhuur is geregeld, be valt niet. ,,Vroeger konden we ge woon iemand bellen. Nu moet alles digitaal via Makelpunt Walcheren. En we moeten het acht dagen van tevoren aanvragen. Het is allemaal veel te omslachtig." Aanleiding tot de zorgen vormt de recentelijke verhoging van de par keertarieven door de gemeente Veere. Nou en, zou je denken, wat Veere doet moet Veere zelf weten. Maar in het geval van Noord-Beve land zit dat net even iets anders. Want de gemeente Noord-Be veland heeft in het verleden af spraken gemaakt met Veere over het heffen én innen van de par keertarieven in het Banjaardge- bied. ,,Een verhoging van de parkeer tarieven van 6,50 euro naar maxi maal 10 euro voor een dagkaart is wat de VVD betreft een te forse De VVD'ers vinden dat Noord-Beveland zich niet gastvrij toont stijging'', stellen Stephan van Bel- zen en Dirk Hage in een brief aan het college. Om daar aan toe te voegen: ,,De tarieven voor een sei zoenskaart lagen afgelopen jaar op 67,50 euro en zouden met een voorgenomen verhoging zelfs naar 150 euro gaan. Dat is een ruime verdubbeling.'' De VVD'ers vinden dat Noord- Beveland zich met dergelijke tarie ven niet van zijn meest gastvrije kant laat zien. ,,We zijn geen Bloe- mendaal aan Zee of Scheveningen en zodoende moeten we ook niet willen dat er dergelijke tarieven worden geheven op ons grondge bied. Noord-Beveland is een ei land met een groot aantal prach tige toeristische voorzieningen waarvan het Banjaardgebied een belangrijke onderdeel vormt.'' ,,Wij willen nu uiterlijk 1 april van de wethouder een terugkop peling van de gesprekken met de gemeente Veere'', aldus Van Bel- zen en Hage. ,,Want er is onrust en ongenoegen. Dat blijkt wel uit het feit dat er al een petitie in omloop is tegen de verhogingen." Een feestelijke aftrap zat er eind ja nuari niet in. Vertegenwoordigers van twee makelaarskantoren gin gen - rekening houdend met coro- naregels - langs bij maar liefst drie honderd belangstellenden, die zich eerder aanmeldden voor een huis in de wijk. ,,Een heel andere manier van mensen ontmoeten, maar heel leuk. We hebben intussen al afspra ken met zo'n tachtig gegadigden gemaakt", meldt makelaar Ben de Weerd van Schinkel De Weerd Ma kelaardij in Oost-Souburg. De Weerd kan overtuigend ver tellen over de aantrekkelijkheden van Claverveld; hij woont er zelf. De huizen in de tweede fase liggen misschien nog wel mooier. De 43 eerst te bouwen huizen - daarna komen er nog twintig - vormen zo mer volgend jaar drie buurtjes: Kershage, Zonnekers en Earlisehof (een earlise is een zoete kers). Ze hebben een eigen karakter, maar liggen alle drie ruim in het groen. En of je nu een rijtjeshuis, een twee-onder-een-kapper of een (vrijstaande) levensloopbestendige woning zoekt, ze staan in alle drie de kersenbuurten. De prijzen van de rijtjeshuizen beginnen bij Een heel andere manier van mensen ontmoeten, maar heel leuk 309.000 euro, de duurste woningen kosten meer dan een half miljoen. Mensen die nog wat meer hebben te besteden, kunnen een vrije kavel van de gemeente kopen. In de eerste fase gaf de gemeente al dertien vrije kavels uit, waarvan er nog een over is. De overige zijn verkocht of in optie. In de tweede fase komen nog zes vrije kavels aan de bosrand op de markt. Ook voor die kavels bestaat grote belangstelling, zegt Jeffrey Beenhouwer. Het bouwrijp maken van de grond voor fase twee is op een oor na gevild, laat de projectlei der van de gemeente Vlissingen weten. ,,We verwachten volgende maand de wegen door het nieuwe deel van de wijk te kunnen asfalte ren en hopen in mei de eerste paal te slaan." Pannenbier Als de bouw volgens planning ver loopt, hebben veel bewoners van de kersenbuurten tegen de zomer vol gend jaar de sleutel van hun huis al gekregen. Als het verkooptempo aanhoudt, is ook het pannenbier voor de bouw van de laatste twintig We zijn tevreden als de wijk in de loop van 2023 is volgebouwd huizen van Claverveld al op. Maar Beenhouwer vindt het te vroeg om daar op te proosten. ,,De bouw en verkoop verlopen voorspoedig, maar we zijn tevreden als de wijk in de loop van 2023 is volgebouwd. Dat is al jaren eerder dan gedacht." dinsdag 9 februari 2021 Wijkcentra vaak weinig verhuurd MIDDELBURG De eerste palen voor het Joint Research Center Zeeland (JRCZ) in Mid delburg zitten in de grond. Vorige week is daarmee begonnen. In twee weken tijd worden 94 palen de grond in geboord. In het nieuwe onderzoeksinstituut aan Het Groene Woud gaan wetenschappers en stu denten van Scalda, HZ en UCR onderzoek doen naar onderwerpen die belangrijk zijn voor een deltagebied als Zeeland, zoals water, energie en voedsel. Het JRCZ moet over anderhalf jaar klaar zijn. Het gaat er van buiten wel wat anders uitzien dan tot nu toe bekend was. De gevelbekleding krijgt een beplating in een vierkant raster. FOTO ROTHUIZEN ARCHITECTEN EN ADVISEURS Het dorpshuis van Nieuw- en Sint Joosland staat vaker leeg dan dat het gebruikt wordt. En dat geldt voor alle dorpshuizen en wijkcentra in de gemeente Middelburg. Maar denk nou niet dat ze 'dus' overbodig zijn. ,,We hebben ook al geen café meer in Nieuwland." Maurits Sep Nieuw- en Sint Joosland -Krina de Visser, dorpsvereniging De verhoging van de Veerse parkeertarieven kan Noord-Be veland toeristen gaan kosten, vreest de VVD op het eiland. ,,In het meest erge geval rijden mensen de Pijlerdam over naar het Noordzeestrand. Daar is parkeren een stuk aantrekkelij ker.' Willem Adriaansens Wissenkerke De verkoop van woningen in het tweede deel van de Vlissingse wijk Claverveld is deze maand begonnen. Gemeente en pro jectontwikkelaars AM Zeeland en Zeeland Wonen gaan er van uit dat de palen voor de eerste woningen in mei de grond in gaan. René Hoonhorst Vlissingen -Ben de Weerd, makelaar -Jeffrey Beenhouwer, projectleider Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 39