'Het gaat niet om ouders, het gaat om de kinderen' 'Mensen moeten zich bewust zijn van het trauma van adoptie' Provincie wil subsidie getijdencentrale terug 5 HET BELANG VAN HET KIND MOET BOVENAAN STAAN OOSTKAPELLE Allereerst: „Mensen hebben geen recht op ouderschap. Een kind heeft recht op ouders", vindt Marleen Paar dekooper. In oktober vorig jaar konden zij en man Ko eindelijk hun jongste dochter (2) ophalen in Lesotho, waar ook hun oudste dochter (4) vandaan komt. Het gaat heel goed, vertelt Marleen. ,,Ze gaat zingend slapen en ze staat zingend op." Haar familie-achtergrond is be kend, uit politie-onderzoek en onderzoek door het kindertehuis waar het meisje verbleef. De adoptieregels in Lesotho zijn streng, daarom kozen Marleen en Ko voor dat land. ,,Ik vroeg aan de social worker van het tehuis hoe veel kinderen er in aanmerking komen voor adoptie. Het waren er acht van de zeventig. Ook bij vondelingen moet gedegen on derzoek zijn naar biologische fa milie. Er wordt hard gewerkt aan gezinshereniging. Dat lukt helaas maar zelden. Dan blijft het kind daar tot ongeveer het twaalfde jaar en daarna staat het er alleen voor." Doorgaans zijn adoptie-ouders goed voorbereid en superkritisch, vindt Marleen. ,,De procedure is ellenlang. Het onderzoek van de commissie Joustra naar misstan den loopt voor zover ik weet maar tot zaken uit 1997. Van de jaren daarna zijn er wel vermoedens maar geen bewijzen. Sinds het Haags Adoptieverdrag uit 1993 zijn regels en toezicht heel erg verscherpt. Bij het geringste ver moeden van onduidelijke adop tiepraktijken wordt een land ge sloten voor adoptie. Maar centraal toezicht vanuit onze overheid kan echter beter dan het nu is. Trauma Elk adoptiekind heeft een trauma, weet Marleen. ,,Het trauma van het afgestaan zijn. Het afgesneden zijn van je oor sprong. Adopties helemaal stop zetten voorkomt dit trauma niet. Het heeft alleen maar negatieve gevolgen voor kinderen die nu zonder familie in een uitzichtloze situatie blijven verkeren.Het gaat niet om ons. Het gaat niet om wensouders. Het gaat om deze kinderen." YERSEKE We ten waar je van daan komt is heel belangrijk. Maar als je ge adopteerd bent met vervalste documenten is de weg naar die wetenschap af gesneden. Dat maakt Maya Kik (40) uit Yerseke mee. De gege vens in de pa pieren die haar Twentse ouders meekregen, blij ken voor 99 pro cent niet waar. Haar zoektocht leidde naar mo gelijke familie in Indonesië en Nederland, maar contact wordt afgehou den. Accepteren ,,Ik accepteer dat ik misschien wel nooit antwoord zal krijgen op mijn vragen. Ik accepteer dat ik mij soms ver drietig voel. Ik weet nu dat ik zelf dat ontbrekende stukje in mijn leven kan vullen." ,,Ja, ik ben gekocht. ja, mijn papie ren zijn vervalst. Neem ik dit mijn ouders kwalijk? Absoluut niet! Hun bedoelingen waren goed. Dat kon ik als kind merken, met de liefde waarin ze geprobeerd hebben mij en mijn broer op te voeden. Ik heb fijne herinneringen. Zij hoeven zich nergens schuldig over te voe len. Neem ik het de overheid kwa lijk? Ja!" Dubbel gevoel Maya heeft een dubbel gevoel bij de adoptiestop uit het buitenland. ,,Het heeft twee kanten. Het is triest dat er zo veel gesjoemeld is met kinderle vens. Wat dat betreft is het goed dat dat niet meer kan. Het is echt noodzake lijk dat je achter grond bekend is. Aan de andere kant heeft ieder kind een goed thuis nodig. Wanneer ik mij afvraag ofik ooit de reden zal we ten waarom ik ben afgestaan en of ik mijn biolo gische familie ooit gerust kan stellen dat het goed met mij gaat, betekent dat zeer zeker niet dat ik het gevoel heb dat ik het niet goed heb in Neder land!" Nazorg Er komt een on afhankelijk lan delijk expertise centrum voor adoptie, dat kennis over identiteitsvorming en nazorg bundelt. ,,Dat zou heel mooi zijn. Ik ken meer geadopteerden. Helaas zijn er die in hun zoektocht blijven steken. Dat gun je niemand. Vandaar dat ik niet gelijk een voorstander ben van adopteren. Ik vind het zonde van mijn leven om stil te blijven staan. Daar word ik niet gelukkig van. Kinderen hebben recht op een goed leven. Maar mensen moeten zich bewust zijn van het trauma van adoptie. Dat zie je misschien niet in de kinderjaren, maar later wel. J e af komst moet helder zijn." Gedeputeerde Jo-Annes de Bat ver klaart desgevraagd dat onlangs een beschikking de deur uit is gegaan waarmee de subsidie wordt terug gevorderd. De provincie wilde 4,1 miljoen euro investeren in het Tidal Technology Center (TTC) Greve lingendam, in de Flakkeese Spui- sluis bij Bruinisse. Op 4 ton na was dat al uitgekeerd aan BT Projects. Dat begon in 2018 aan de bouw van het centrum, dat was begroot op 22 miljoen euro. Toen vorig jaar zomer bleek dat BT Projects nog 9 miljoen euro tekort kwam, trok Rijkswater staat (RWS) de waterwetvergun- ning in. Voor de provincie was dat aanlei ding het subsidietraject af te ron den. Omdat BT Projects niet aan de voorwaarden heeft voldaan - het centrum afbouwen, voldoende fi nanciering door het bedrijfsleven en goedkeuring van een accountant over de ingeleverde facturen - is de subsidie op nul gezet. Het voor schot moet dus worden terugbe- taald. ,,Ik kan niet zomaar 3,7 mil joen euro op tafel leggen", reageert Broers. ,,Het is niet zo dat het geld verdwenen is. Er staat iets waar enorm veel werk in is gestoken." Het is zonde om dat te slopen, al dus Broers. Dat scenario dreigt, Het is in ieders belang een faillisement af te wenden want RWS wil nog dit jaar de Flak- keese Spuisluis weer in gebruik ne men, om het water van de Greve- lingen te verversen. Sloop kan al- leen worden voorkomen als uiter lijk 1 maart overeenstemming is be reikt met een partij die het centrum wil afbouwen. Als die een nieuwe vergunning moet aanvragen en het werk opnieuw moet aanbesteden, kan er op zijn vroegst in 2023 weer worden gespuid, rekent Broers voor. De enige manier om nog dit jaar te spuien én het centrum af te bouwen, is volgens hem als RWS de oude vergunning aan BT Pro jects herstelt. Het bedrijf is dan be reid die vergunning over te dragen aan bijvoorbeeld een stichting, die zorgt voor de afbouw. Er staat een consortium klaar om dat te doen, met daarin onder meer een aantal vroegere partners van BT Projects, zoals aannemingsmaatschappij Van der Straaten uit Hansweert. Zo wordt voorkomen dat in totaal 8,2 miljoen euro subsidie, waaron der die van de provincie, in het wa ter wordt gegooid. Broers: ,,Als de provincie haar claim doorzet, kun nen ze het faillissement van BT Projects aanvragen. Daar krijgen ze het geld niet mee terug. Het is in ie ders belang dat af te wenden." De Bat heeft van RWS begrepen dat het intrekken van een vergun ning niet kan worden hersteld. Hij zet zich in voor een doorstart waar voor hoe dan ook een nieuwe ver gunning nodig is. RWS-woord- voerder Edwin de Feijter laat weten dat voor 1 maart nog valt te praten over een 'realistisch scenario van spuien en afbouwen'. ,,Daarna treedt het scenario sloop in wer king." dinsdag 9 februari 2021 Marleen en Ko Paardekooper en hun twee geadopteerde dochters. foto dirkjan gjeltema adoptie moet beter Het adoptiedossier van Maya Kik (bovenste foto) is voor 99 procent vals, weet ze inmiddels. PRIVÉOTO'S BT Projects, het bedrijf dat een testcentrum voor getijdenener- gie in de Grevelingendam wilde bouwen, moet 3,7 miljoen euro subsidie terugbetalen aan de provincie. Dat gaat niet, zegt di recteur Menno Broers. ,,We zijn keurig netjes begonnen met bouwen, we hebben kosten ge maakt, en daar hebben we die subsidie voor gebruikt." Ernst Jan Rozendaal Middelburg -Menno Broers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37