Vier op de tien Zeeuwen geven de voorkeur aan stemmen per post 'Onze angst is nog niet verdwenen' Minister moet schadeclaim van pulsvissers alsnog beoordelen Minder Zeeuwse coronapatiënten in ziekenhuizen 4 TIJDELIJKE STOP OP PROCEDURES De kinderwens van ouders heeft bij adoptie uit het buitenland te lang voorop gestaan. Dat had het belang van het kind moeten zijn, vinden Maya Kik uit Yerseke en Marleen Paardekooper uit Oostkapelle. Maya is geadopteerd, Marleen is adoptiemoeder. Een tijdelijke stop op adopties uit het buitenland om beter toezicht te regelen op een zorgvuldige gang van zaken, dat kan. Maar omwille van de kinderen moet adoptie uit het buitenland wel mogelijk blijven, vindt zij. Vanwege de coronarisico's zijn er extra maatregelen rond de verkie zingen van 17 maart. Een ervan is dat zeventigplussers per brief hun stem kunnen uitbrengen, zodat zij niet naar het stembureau hoeven. Niet alleen ouderen zien deze manier van stemmen wel zitten. Ruim 38 procent van de Zeeuwen zou graag per brief hun keuze ken baar maken. Bijna evenveel mensen gaat liever naar een stemlokaal. De De zaak in Den Haag was aange spannen door de leden van de Ne derlandse Vissersbond op Urk. De minister van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij had een verzoek tot schadevergoeding afgewezen. Ten onrechte, aldus de Haagse rechtbank. De minister zal op nieuw het verzoek moeten beoor delen. Dat geldt overigens alleen voor de vissers die toestemming hadden gekregen om voor onbe paalde tijd met de elektrische puls- rest heeft geen voorkeur. Dat blijkt uit een enquête die datadienst Lo- calFocus heeft uitgevoerd in sa- Alle zeventigplussers mogen thuis hun stembiljet invullen en dit per post versturen menwerking met Kieskompas. Landelijk geeft 34 procent de voor keur aan briefstemmen. Er zijn mensen van zowel boven als onder de zeventig ondervraagd. Alle zeventigplussers ontvangen uiterlijk 11 maart een envelop met een stembiljet. Zij kunnen deze thuis invullen en samen met de kor te vissen. In Zeeland waren dat zo'n twaalf kotters. Bijna de helft van de voormalige Nederlandse pulskotters (42 schepen) komen wat de Haagse rechtbank betreft niet in aanmerking voor schadever goeding. Zij hadden geen toestem ming voor onbepaalde tijd. Er lopen meerdere procedures rond het pulsverbod, in Nederland en bij Europese instanties. Vrijdag behandelt de rechtbank in Rotter dam het bezwaar dat belangenorga nisatie VisNed namens veertig vis sers heeft aangespannen tegen de intrekking van toestemming voor het elektrisch vissen. Europese Hof De Nederlandse regering moest de toestemmingen wel intrekken na dat de Europese Unie gebruik van stempas per post versturen of inle veren bij een afgiftepunt van de ge meente. Kort geding Dat alleen ouderen per brief mogen stemmen, heeft links en rechts tot kritiek geleid. De politieke partij BIJ1 en de actiegroep #geendorhout hebben een petitie opgezet. Deze week dient ook een kort geding dat de Partij voor de Dieren tegen de Staat heeft aangespannen. De partij vindt dat er sprake is van 'ongeoor loofde discriminatie'. Wie toch naar een stembureau wil komen, kan ook eerder dan 17 maart zijn stem uitbrengen. Een deel van de stembureaus is al op maandag 15 en dinsdag 16 maart ge opend. Deze extra openstelling is bedoeld voor kwetsbare groepen. elektriciteit bij het vangen van vis had verboden. Tegen dat EU-besluit heeft de Nederlandse regering op haar beurt weer beroep aangete kend bij het Europese Hof. Volgens de minister van LNV is er geen we tenschappelijke onderbouwing die het pulsverbod rechtvaardigt. Tenslotte spreekt het Europees Parlement tegen de zomer op nieuw over het pulsverbod naar aanleiding van een wetenschappe lijk rapport van ICES (Internatio nale raad voor de exploitatie van de zee). De uitkomsten van het ICES- onderzoek moet de EU er toe bren gen nog eens goed na te denken over het pulsverbod. Op 30 juni loopt de overgangsperiode voor de allerlaatste groep van 22 Neder landse pulsvissers af. Hieronder valt één Zeeuwse kotter uit Tholen. En toen was daar vrijdag ineens het nieuws over de commissie Joustra die zou adviseren om alle lopende adoptieprocedures stil te leggen. Zou er nu een streep gaan door de adoptie van het jongetje dat onder normale omstandighe den al een jaar bij hen in huis zou zijn? Dat lijkt niet het geval maar, zegt Joan van Burg: ,,Ik ben er nog steeds niet gerust op." Weliswaar heeft demissionair minister Sander Dekker (Rechts bescherming) maandag na publi catie van het rapport de adoptie van kinderen uit het buitenland inderdaad opgeschort, maar hij heeft een uitzondering gemaakt voor ouders die al beginseltoe stemming hebben. Marleen en Het aantal Zeeuwen dat bij de zie kenhuizen ZorgSaam en Adrz voor corona wordt behandeld is de afgelopen week sterk afgenomen, van 34 naar 23. In Zeeland worden daarnaast nog 6 covidpatiënten uit andere provincies behandeld. Op de beide intensive care-af- delingen is het wat rustiger met coronapatiënten. Er worden nu 5 mensen op de intensive care be handeld. Dat zijn 3 patiënten min der dan vorige week maandag. Bij ziekenhuis Adrz bleef het Joan van Burg hebben die al acht jaar. ,,Onze angst is nog niet hele maal weg", zegt Van Burg deson danks. ,,Er is nog wel sprake van een extra toets. Ik weet niet wat dat in houdt. En er zit een grens aan een leeftijd dat je een kind nog kunt adopteren. Als het allemaal langer duurt, past het op een gegeven moment misschien niet meer. Is er dan nog een match?" ,,Daarbij moet je niet kijken We moeten wachten op duidelijkheid naar ons belang, maar naar het be lang van het kind. De coronabe smettingen in Zuid-Afrika lopen op dit moment snel terug. Dat geeft ons weer enige hoop. Maar nu is er weer een onzekerheid bij gekomen. We moeten even wach ten op duidelijkheid. Meer kun nen we niet doen. Ik hoop snel iets te horen." aantal patiënten op de verpleegaf- deling gelijk. Er liggen daar 19 pa tiënten. Op de intensive care van het Goese ziekenhuis worden 4 patiënten behandeld, één minder dan vorige week. Van de in totaal 23 patiënten in Goes komen er 19 uit Zeeland, 3 uit Noord-Brabant en 1 uit Zuid-Holland. ZorgSaam in Terneuzen heeft 5 coronapatiënten op de verpleegaf- deling, een afname van 3. Op de intensive care wordt nog 1 patiënt met corona verpleegd, een afname van 2. Van de in totaal 6 covidpa- tiënten in Terneuzen komen er 4 uit eigen provincie. dinsdag 9 februari 2021 Toezicht op Ernst Jan Rozendaal en Claudia Sondervan Vier op de tien Zeeuwen zouden bij de komende Tweede Kamer verkiezingen liever per brief stemmen. Alleen in Friesland en Flevoland is de animo daarvoor nog groter. Rolf Bosboom Vlissingen De eerste stap naar schadever goeding voor een deel van de in middels ex-pulsvissers is gezet met een uitspraak van de recht bank in Den Haag. Theo Giele Vlissingen Marleen en Joan van Burg uit Terneuzen hebben een zenuw slopend weekend achter de rug. Al tien jaar proberen zij een kind te adopteren. Precies een jaar geleden was het rond, maar vanwege de coronacrisis konden ze de inmiddels bijna vier jaar oude Elijah niet uit Zuid-Afrika ophalen. Theo Giele Goes/Terneuzen -Joan van Burg Met een pulskor uitgeruste kotter in de haven van Vlissingen begin 2019. foto theo giele

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36