II door strenge coronaregels De eerste ijsdag sinds 1074 dagen in Vlissingen 3 zijn baas, die vervolgens berger Ku- zee waarschuwt. ,,Op mijn jas en vest na had ik niets extra's bij me. Maar ik kon me goed opwarmen aan een bak koffie die vrienden kwamen brengen. Ze wonen iets verderop." Als Kuzee de bus uit de berm heeft getrokken, kan Ravi weer ver der. ,,Yes", roept hij enthousiast. ,,Ik ben blij dat ik gewoon weer mijn pakketjes kan rondbrengen." Schade Ravi is niet de enige die maandag ochtend in de problemen komt. Hij is slechts een van de vele tientallen die door Kuzee wordt geholpen. Velen komen er minder goed vanaf en moeten hun auto met schade la ten bergen. ,,Ja, het is druk", vertelt Bas Kuzee. ,,Al is het minder erg dan we vreesden. We zien ook dat mensen het advies opvolgen om zoveel mogelijk thuis te blijven. Niettemin hebben we veel auto's uit greppels gehaald en vrachtwa- gens weer op weg geholpen." Negen bergers van Kuzee rijden de hele dag van melding naar mel ding. ,,Op de A58 en N57 is het goed geregeld, maar verder in het achter land is het nog een ijsbaan." Op de A58 en N57 is het goed geregeld, maar verder in het achterland is het nog een ijsbaan Bij Ravi is het goed afgelopen. Maar veel auto's komen er niet zon der schrammen en deuken vanaf. ,,Het is 25 tot 30 procent drukker dan normaal", vertelt Peter Sinke van Van Mossel Autoschade Baa- rends in Goes. „Normaal hebben we er twintig per dag. De auto's die we binnen hebben gekregen, heb ben vooral kleine schades. Zo tus sen de 600 en 1000 euro. De auto's die zwaar beschadigd zijn, moeten nog binnenkomen." Winterbanden Koning winter lijkt mensen nog niet massaal aan te sporen om win- tersloffen onder de auto te leggen, zegt filiaalleider Kees Hagesteijn van Profile Car Tyreservice Zie- rikzee. ,,Ik had het drukker ver wacht. Maar bij de auto's van de meeste klanten die winterbanden hebben, zitten ze er al onder. Er zijn enkelen die vragen of ze vandaag of morgen nog langs kunnen komen." Ook staan auto's steeds vaker op vierseizoenenbanden en die hoefje dus niet te wisselen. ,,Ook rijden nog veel mensen op zomerbanden. Het is ook al jaren niet echt winter geweest. Door deze winterweek kan het zomaar zijn dat mensen na toch andere banden willen." zinga. ,,Nu was het met al die sneeuw sowieso voor ons lastig ge worden om goed ijs te krijgen." En ook in Ouwerkerk blijft de ijs baan leeg. ,,Omdat er nog niet ge noeg water op de ijsbaan staat, is de brandweer ingeseind om deze te vullen. Jammer genoeg mogen zij nu slechts onder strikte voorwaar den uitrukken, verder niet. Dus ze ker geen ijsbaan vullen", laat de plaatselijke ijsclub weten op haar website. Stichting IJsclub 't Zwin maakte gisteren bekend dat ook Sluis-Brugge-Sluis vanwege de co- ronapandemie niet gereden mag worden. ,,Het is zuur, zeker nu dit zo zeldzaam is geworden." IJsmeester Douwe Maar kan er dan helemaal nergens geschaatst worden? Jawel! Ijsmees ter Douwe Wortman van 'Axel schaatst' kwam met goed nieuws. 'Zijn' baan bij de plaatselijke paar densportvereniging ligt er prima bij. ,,Ook wij zagen het eerst niet zitten. Maar we zijn gestopt met doemdenken en zijn gaan kijken wat wel mogelijk is. We gaan ons focussen op de jeugd tot achttien jaar. Die geniet nu al van de sneeuwpret, het zou een gemiste kans zijn om de ijsbaan niet op te spuiten." Er is overleg geweest met de gemeente Terneuzen en de baan kan morgen waarschijnlijk open. Maar iedereen dient zich wel aan de coronaregels te houden en de kantine blijft dicht. ,,Misschien dat er nog een mogelijkheid is voor een choco-to-go, maar we willen geen lange wachtrijen. Maar uiteindelijk is iedereen zelf verantwoordelijk voor de veiligheid, de handhaving kunnen wij niet gaan regelen." Vlissingen Vlissingen beleefde gisteren de eerste ijsdag in bijna drie jaar. De laatste keer dat de temperatuur er de hele dag niet boven het vriespunt kwam, was op 2 maart 2018, ofwel 1074 dagen geleden. Dat is voor Vlissingen nog geen record. Na 1 februari 1972 duurde het tot 27 januari 1976 voordat het opnieuw een hele dag onder nul bleef. Dat komt neer op 1457 dagen. Vorige week zondag kwam het voor het eerst sinds twee jaar tot nachtvorst in Vlissingen. Dat was wel een record. IJsdagen - dagen waarop het de hele dag vriest - zijn de af- gelopen decennia steeds zeld zamer geworden. Vlissingen telde bijvoor beeld in 2014, 2015, 2016, 2019 en 2020 geen enkele ijsdag. De laatste keer dat er in één jaar meer dan tien ijsdagen wer den gemeten, was in 2010: twaalf ijsdagen. Het lokale re cord staat sinds 1963 op veertig ijsdagen. In 1940 waren het er Tot zondag De weerstations in West- dorpe en Wilhelminadorp noteerden zondag al de eerste ijsdagen van het jaar. De ver wachting is dat de tempera tuur in elk geval tot en met zaterdag continu onder nul blijft. dinsdag 9 februari 2021 toch niet voorbij zijn?' Jesse van Toledo van Profile Car Tyreservice Zierikzee legt winterbanden onder een auto. foto katja van noort - Bas Kuzee, berger Deze ijsclubs zijn er klaar voor: Ritthem. Korfbalvereniging Atlas: Co ronaprotocollen liggen ter goedkeu ring bij de gemeente. Axel Schaatst. Gaat sowieso open voor de jeugd. IJsvereniging Nieuwerkerk. Baan wordt coronaproof gemaakt. Sluiskil. IJsclub De Scheve Schaats. Baan staat onder water. Domburg. IJsclub Nooitgedacht. Vooralsnog gaat de baan alleen open voor leden. Kamperland. IJsvereniging ijsver maak ons vermaak. Heeft de intentie om open te gaan. Zierikzee. Gaat waarschijnlijk don derdag open. Moet nog vergaderen/onzeker: Brouwershaven. IJsclub 't Weeltje. IJsclub Wissenkerke. 'Als bestuur hopen we straks op een dikke laag ijs en intussen buigen we ons over de mogelijkheden en doen we ons best om binnen de coronaregels sa men te kunnen genieten op onze mooie schaatsbaan.' Zij organiseren niets: IJs vereniging Ouwerkerk. IJs- en skeelervereniging Krabben- dijke. IJsclub Winterleven Oosterland. IJsclub de Zwarte Weel Kapelle. IJsvereniging Renesse. Stichting IJsclub 't Zwin. Nova Zembla Westkapelle. IJsclub Het Grote Gat Oostburg. Ontbreekt jouw ijsclub of ken jij een leuke schaatsplek? Stuur een e-mail naar web@pzc.nl. Rolf Bosboom 33.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 35