Visumkwestie zet voorbereiding Sifan Hassan op Tokio al maanden op zijn kop 25 Sifan Hassan (28) is al maanden niet waar ze wil zijn. Door het coronavirus lukte het niet haar visum voor de Verenigde Staten te verlengen en is haar voorbereiding op de Spelen verre van ideaal. ,,Ik weet niet waar ik aan toe ben."" Met de auto reed Sifan Hassan gis teren vanuit Nijmegen naar het Franse Liévin, waar ze vanavond haar seizoen opent met een 3000 meter indoor. Donderdag hoopt ze naar Tenerife te vliegen. Na veel wikken en wegen lijkt dat de nieuwe tijdelijke trainingslocatie te worden voor de atlete die maar niet kan trainen op de plek waar ze het liefst wil trainen. Door een slepende visumkwes tie mag ze de Verenigde Staten niet in. ,,Het is echt bizar", vindt Hassan, die op de Olympische Spelen in Tokio voor de dubbel wil gaan met goud op de 5000 en 10.000 meter. ,,Het voelt alsof ik heel de tijd onderweg ben. Nooit thuis." Omdat ze onder contract staat bij Nike komt ze in aanmerking voor een werkvisum. Maar toen ze haar aflopende visum vorig jaar wilde verlengen in haar geboorte land Ethiopië, werd de ambassade gesloten door de uitbraak van het coronavirus. Sindsdien zijn lange wachtlijsten ontstaan. Geboren Amerikanen en 'noodgevallen', zoals nabestaanden van een over leden persoon in het land, krijgen voorrang boven de wereldster in de atletiek. Het visum is nodig om weer te kunnen trainen op haar droomlo- catie: de Nike-campus in Oregon, waar ze eind 2016 naartoe ging en ook toewerkte naar haar twee wereldtitels op de 10.000 meter en 1500 meter op de WK in Doha in 2019. Zwaar Het moest haar basis zijn onder een goudgekleurde Olympische Spelen. ,,Er was geen reden iets te veranderen. Het is daar fantas tisch. Het weer is daar ook nu goed, ik heb mijn huis daar, weet waar alles is en dat ik daar goed kan trainen. Maar nu ik daar niet kan zijn, moet ik steeds wennen aan een nieuwe plek. Dat is men selijk, maar kost energie. De focus op de Olympische Spelen is weg, omdat ik niet weet waar ik aan toe ben. Ik heb nog niet geaccepteerd dat ik niet naar Amerika kan. Mijn gedachten schieten alle kanten op. Het is zwaar." Op 22 maart heeft ze een af spraak staan bij het Amerikaanse consulaat in Amsterdam. Als die doorgaat, is haar aanvraag volgens haar management 'een formali teit'. Alle benodigde papieren lig gen al bijna een jaar klaar. Hassan baalt ondertussen stevig van de si tuatie. ,,Ik vind het moeilijk te be grijpen waarom het nog steeds niet gelukt is. Het antwoord is al tijd: corona, corona, corona. Hoe lang gaat dat nog een excuus zijn? Ik ben er klaar mee." De tijd tikt, op weg naar de Olympische Spelen. De 28-jarige atlete wil in de kracht van haar le ven voor tweemaal goud gaan. Na een noodgedwongen periode in Nederland, zonder coach Tim Rowberry, hoopt ze in Tenerife op een beter klimaat én heeft ze ge lukkig wel weer haar coach aan haar zijde. ,,Het voelt niet als een ideale voorbereiding", zegt ze. ,,De Spelen zijn al over vijf maanden. Ik doe mijn best, maar het is moei lijk. Maar ik wil écht heel hard werken. Ik ben iemand die soms makkelijk met trainingen omgaat. Want als ze zwaar zijn, moet ik bijna huilen. Ik wil dit jaar soms van tevoren denken: oh, deze trai ning kan ik helemaal niet aan. Maar dat ik 'm toch doe en denk: yes, ik heb het gedaan. Zo haal ik in Tokio het beste in mezelf naar boven." Want daar gaat het haar om. Ze zegt, ook nu niet, bezig te zijn met haar concurrentes voor het goud. Gedachten dat die het misschien wel allemaal goed voor elkaar heb ben, kwellen haar niet. ,,Nee, ik ben alleen met mezelf bezig. Op anderen heb ik geen invloed. Het gaat om mij." Ze lacht. ,,Weet je, misschien is dit uiteindelijk wel goed voor de Spelen. Ik heb zoveel meegemaakt. Hier ga ik mentaal sterker van worden. Ja, misschien zijn de Spelen straks wel makke lijk." Records Vorig jaar, toen door corona vrij wel alle wedstrijden van de kalen der verdwenen, bleek Hassan ook na een door de war gegooide voor bereiding te kunnen presteren. Ze deed aan slechts vier wedstrijden mee, maar liep in Brussel wel naar het werelduurrecord (18,93 kilo meter) en onder barre omstandig heden in Hengelo naar het Euro pees record op de 10.000 meter (29.36). Hoewel ze af en toe nog knarsetandend de fijne tempera turen 'thuis' in Oregon checkt en ook in Tenerife niet de gewenste ligging op hoogte vindt, gaat ze er nog altijd vanuit dat '2021 een mooi jaar wordt'. Ze twijfelt aan van alles, maar niet aan de Spelen in Tokio. ,,Nee, daar heb ik nog geen se conde aan getwijfeld. We zijn een jaar verder. Misschien hebben we de komende vier jaar ook nog last van het coronavirus, gaan we dan ook vier jaar niet sporten? Nee, we moeten doorgaan. Alles goed rege len, voorzichtig zijn, maar wel doorgaan." dinsdag 9 februari 2021 GO Pim Bijl Rotterdam Sifan Hassan: ,,Hoe lang gaat corona nog een excuus zijn om mijn visum maar niet te verlen gen?" FOTOGLOBAL SPORTS COMMUNICATION Sifan Hassan liep in 2020 maar vier wedstrijden. Toch schitterde ze in Hengelo onder barre omstandigheden met een Europees record op de 10.000 meter in 29.36. foto epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 25