Onzekere toekomst voor Ajax-doelman Onana na schorsing 24 De lijdensweg van André Onana is begonnen. De topkeeper van Ajax mag tot eind 2021 - vrijwel - niets op De Toekomst. De kans dat de club zijn contract open zal breken, is best groot. Hoe moet het nu verder met de doelman van Ajax? Spartak hoopt nog op Promes Els Vader (61) overleden Brady wil nu achtste titel Gemakkelijke zege Djokovic André Onana slingerde de afgelo pen dagen een paar posts de wereld in via sociale media. Zijn eigen ver klaring, waarin de strijdvaardige sluitpost sprak van een 'menselijke fout', liet hij volgen door een foto met zijn zwangere partner. Het waren volgens Ajax en de Afri kaanse doelman haar tabletten die hij slikte toen hij zich op 30 okto ber niet lekker voelde. Bij een Out Of Competition-test diezelfde dag werd Onana vervolgens positief bevonden op het verboden middel furosemide. De UEFA sprak vol gens Ajax wel van een onbedoelde overtreding. Toch moet de keeper die bekopen met een jaar uitslui ting van wedstrijden en trainingen voor club en land. Ondertussen, zo bleek uit een kort filmpje van de keeper, gaat Onana alvast aan de slag met een personal trainer. Om zo fit moge lijk te blijven blijft het krachthonk de komende tien maanden zijn de cor. Wat hij wel mag? Een voorlich ting bijwonen of geven op de club, maar daar houdt het wel mee op. De dopingautoriteit in Nederland wil nog wel een oogje dichtknijpen als Onana tijdens een duel van Ajax plaatsneemt op een volle tri bune. Veel verder mag hij niet gaan. De kleedkamer is verboden terrein. Uitwijken naar het Olympisch Sta dion? Dat kan, maar zich daar on der handen laten nemen door een fysiektrainer of een ander perso neelslid van Ajax is weer uit den boze. Wat de Dopingautoriteit nog niet met zekerheid kan zeggen, is of Onana voor een behandeling plaats mag nemen op de massage- bank van de club. Dat hangt weer af van de Nederlandse medische wetgeving en de interpretatie daar- TRANSFER van. ,,Alles wordt hem ontnomen om voetbal te beoefenen. Dat is hard en jammer, want dat kan en gaat op de één of andere manier zijn carrière beschadigen", stelt Evgeni Levchenko, voorzitter van spelers vakbond VVCS, die gelooft in de onschuld van de speler. ,,Dit is zwaar, voor Ajax, voor de fans en voornamelijk voor Onana zelf. Voor hem is dit een trap in het gezicht.'' De richtlijnen gelden voor een jaar. Onana zal, als de gang naar het CAS niets uitricht twaalf maanden geen wedstrijden voor Ajax of Ka meroen afwerken. De groepstrai ning mag hij twee maanden eerder weer oppakken, hetgeen inhoudt dat Onana zich in december 2021 zal herenigen met zijn teamgeno ten. Tenminste, ervan uitgaande dat hij dan nog speler van Ajax is. De clubleiding broedt de komende weken op de kaders van de schor sing en de salariëring en contract- duur van Onana. Wat de toekomst van de keeper complex maakt, is dat de schorsing haast parallel loopt aan zijn laatste contractjaar. Aangezien Onana vorige week nog de hoogste marktwaarde verte genwoordigde van alle selectiespe lers, is Ajax er veel aan gelegen de samenwerking te verlengen om een transfervrij vertrek en het in rook opgaan van een transfersom van tientallen miljoenen te vermijden. ,,Hij vertegenwoordigt een aardige waarde in bedrijfsvoering van de club'', zei algemeen directeur Ed win van der Sar vrijdag over een mogelijk nieuw contract. Een vechtscheiding, zoals toen Chelsea spits Adrian Mutu in 2004 met een claim van zeventien mil joen Stamford Bridge uitjoeg van wege cocaiïnegebruik, ligt niet in de lijn der verwachting. Zijn kwalitei- ten en daaraan gekoppelde waarde, zijn voor Onana een troef. Zaak waarnemers wijzen er echter op dat Ajax contractueel sterk staat en de doelman met de rug tegen de muur kan zetten. In vrijwel elk spelers contract is een passage over do- pinggebruik opgenomen. In een Dit is zwaar, voor Ajax, voor de fans en voornamelijk voor Onana zelf bijlage met extra bepalingen staat naast bijvoorbeeld het schuldig ma ken aan voetbalweddenschappen dat de speler zich ook moet ont houden van het gebruik van verbo den middelen. Waar het ene con tract eventuele consequenties in het midden laat, zijn er ook verbin tenissen die schorsing, non-actief stelling en stopzetten van loonbe- taling tot mogelijkheden noemen voor de werkgever. Nog los van de juridische mogelijk heden schaart Ajax zich vierkant achter de speler. Uit moreel oog punt liggen verdere disciplinaire en financiële sancties dan ook minder voor de hand dan een contractver lenging, waar beide partijen baat bij hebben. dinsdag 9 februari 2021 De kleedkamer is verboden terrein Johan Inan Amsterdam André Onana op het veld, het krachthonk wordt nu zijn domein. foto pro shots AMSTERDAM Spartak Mos kou mikt nog altijd op een hereniging met Quincy Pro mes. Ajax onderhandelt al weken met de Russische topclub. Een akkoord over een trans fersom werd al bereikt, maar vorige week liet de clubleiding van Spartak al doorscheme ren dat het niet de volledige verantwoordelijkheid wil dra gen als Promes, die nog ver dacht wordt van betrokken heid bij een steekincident, als nog veroordeeld wordt. Desalniettemin heeft Spartak nog altijd goede hoop op een terugkeer van de voormalige speler van het jaar in Rusland, die de voorbije week gewoon nog meetrainde bij Ajax. - Evgeni Levchenko ATLETIEK Voormalig topat lete Els Vader is op 61- jarige leeftijd overleden aan de gevolgen van kan ker. Vader blonk in de jaren 80 uit op de sprintnum mers en concurreerde vooral met Nelli Cooman. Ze deed drie keer mee aan de Spelen: in 1980, 1984 en 1988. Vader had jarenlang de Nederlandse records op de 100, 200 en 400 meter in handen. Ze raakte on langs haar laatste record kwijt, op de 200 meter in door aan Lieke Klaver. Met 23,34 had Vader 33 jaar de recordtijd in handen. AMERICAN FOOTBALL Tom Brady (43, foto) zei na de winst van zijn zevende Super Bowl-titel dat hij te rugkomt voor zijn achtste. De 43-jarige Brady werd voor de vijfde keer verko zen tot meest waardevolle speler. ,,Het was een ge weldig jaar'', zei Brady na de 31-9-zege op Kansas City Chiefs. Brady wordt gezien als de beste quar terback aller tijden, hij won al zeven keer de Super Bowl. Hij verruilde afgelo pen seizoen na twintig jaar de New England Patriots voor Tampa Bay Bucca neers. TENNIS Novak Djokovic heeft zich met groot machtsvertoon verzekerd van een plek in de tweede ronde van de Australian Open. De achtvoudig kam pioen stond tegen de Fransman Jérémy Chardy slechts zes games af: 6-3 6-1 6-2. Djokovic (33) had zijn vijftiende zege op een rij op de Australian Open al na 91 minuten binnen. Eer der op de dag bereikten Dominic Thiem en Alexan der Zverev met meer moeite de tweede ronde. Thiem was Michail Koe- koesjkin uit Kazachstan met 7-6 6-2 6-3 de baas, Zverev had vier sets nodig om de Amerikaan Marcos Giron te verslaan: 6-7 7-6 6-3 6-2.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 24