Eerste bekerduel afgelast, hoe zit het met de rest? is 'The sky the limit' Noa Lang II 23 natuurijs toch weer iets dichterbij gekomen natuurijs in Nederland is, laat je al les uit je handen vallen en zorg je dat je er staat. Want anders is het weg. Olympische Spelen en WK's vinden we mooi en belangrijk, maar die zijn er iedere twee of vier jaar, voor een handjevol sporters', aldus de teams uit de topdivisie. Een van de mannen achter de open brief is Teun Breedijk, team manager van de afgelopen jaren zeer succesvolle formatie AB Vak werk. ,,Deze situatie in Nederland is uniek, die kunnen we niet zo maar voorbij laten gaan.'' Daarom de oproep aan de KNSB: ,,Een ou derwetse natuurijswedstrijd zou een opbeurend lichtpunt in dit sombere jaar kunnen zijn. Niet al leen een bevestiging van het be staansrecht van de marathon schaatser, maar een positief evene ment voor iedereen in Nederland.'' In de brief gingen de ploegen ver der in op het belang van wedstrij den op Nederlands natuurijs. Het is de slagroom op de taart. ,,Baanma- rathons zijn leuk, buitenlands na tuurijs is mooi, maar de huidige marathonrijders trainen nu al meer dan acht jaar om een wedstrijd op Nederlands natuurijs te rijden. Nooit hebben ze de kans gehad, omdat het ijs er simpelweg niet was. En mogelijk ook niet meer komt.'' De marathonrijders trainen al meer dan acht jaar om een wedstrijd op Nederlands natuurijs te rijden In het huidige marathonpeloton zijn volgens teammanager Breedijk heel wat mannen en vrouwen die nog nooit van hun leven een wed strijd op natuurijs in eigen land hebben geschaatst. ,,Met alle res pect voor de eerste marathon op een ondergespoten baantje, dat is prachtig en goed voor onze sport, maar een wedstrijd op open water is wel van een andere orde.'' Volgens wedstrijdleider Willem Hut van de KNSB is het marathon peloton na gisteren een stap dich ter bij het ijs gekomen. ,,Laten we nu met elkaar een veilig en goed doortimmerd plan uitwerken, zo dat we een wedstrij d kunnen orga niseren wanneer we hiervoor toe stemming krijgen.'' Onvermijdelijk in een land waar het schaatsen op natuurijs tot het cultureel erfgoed wordt gerekend, is de roep om de Elfstedentocht, voor het laatst verreden in 1997. Ondanks mogelijk gunstige weers omstandigheden sloot voorzitter Wiebe Wieling van de Koninklijke Vereniging De Friesche Elf Steden afgelopen weekeinde nog uit dat er tijdens de coronapandemie een Elfstedentocht komt. Ook de woordvoerder van het ministerie gaf gisteren aan dat er niet over de Elfstedentocht gesproken wordt. ,,Dat is een evenement en die zijn verboden.'' Dat was de bond nooit van plan. De KNVB bekijkt de situatie per wedstrijd en hoopt zo veel moge lijk wedstrijden door te laten gaan. De afweging wordt in elke situatie afzonderlijk ge maakt met de be trokken clubs, maar ook bij voorbeeld met de gemeentes en uitzendgerech- tigde ESPN. De KNVB heeft zijn ei gen protocollen, maar als een club zelf constateert dat vanwege bijvoorbeeld de hevige sneeuwval een wedstrijd niet mogelijk is, dan luistert de bond daarnaar. Zo liet stadionmanager Theo van Benthum van NEC gis termiddag al doorschemeren geen heil te zien in de bekerpot vanwege een sneeuwlaag van twintig centimeter op het veld van De Goffert. Dezelfde avond nog werd het duel geschrapt. Ex celsior liet gisteren juist optimis tisch weten dat het veld op de wedstrijddag (vandaag) sneeuw vrij wordt gemaakt om te spelen tegen Vitesse. De beslissingen over alle beker duels vallen op de dagen vóór de wedstrijden of op de wedstrijd dag zelf om geen voorbarige maatregelen te nemen. Wat be- treft het bekerduel tussen SC Heerenveen en Feyenoord, don derdag om 20.00 uur, wordt het besluit dus nog even uitgesteld. In het Rotterdamse Kralingen zal vandaag nog een check worden gedaan voor het bekerduel tussen Excelsior en Vitesse (20.00 uur). Voor alle duels is het een optie om het aanvangstijdstip te ver vroegen. Dat hoeft niet eens per se een middagwedstrijd te betekenen; het kan ook zijn dat er wordt be sloten om bijvoorbeeld om 18.45 uur in plaats van 20.00 uur af te trappen als het dan minder koud is. De wijziging bij Ajax - PSV, morgenavond van 21.00 uur naar 20.00 uur, was inge geven door de clubs in overleg met ESPN. Klopt. Dat waren letter lijk de woorden van competitie manager Jan Bluyssen (foto) toen de voetbalzondag van het pro gramma werd gehaald door de sneeuwval. Code rood werd gis termiddag opgeheven en daarbij lijkt, volgens de voorspellingen, nieuwe sneeuw geen belangrijke spelbreker de komende dagen. Sneeuw mag de weersvoorspel lingen dan niet meer domineren; ijskoud blijft het de komende da gen. Vooral 's avonds. Volgens de voorspellingen kan het op alle bekeravonden plaatselijk ruim tien graden vriezen. Het is in theorie mogelijk dat een wed strijd wordt afgelast als het veld bespeelbaar is en de situatie vei lig genoeg wordt geacht om bij voorbeeld tv-mededewerkers, journalisten en stewards naar het stadion te krijgen. Bij een ge voelstemperatuur van -20 graden gaat er alsnog een streep door de wedstrijd. jullie allemaal over wie met het Ne derlands elftal naar het EK moet: Stengs, Berghuis, Promes. Jullie vergeten de belangrijkste: Lang." Eigenwijs Toch is het opmerkelijk, die loftui tingen over Lang. In Nederland stond hij immers te boek als verve lend en eigenwijs. Volgens Van Leeuwen, die nog een warme band koestert met Lang, is die beeldvor ming onterecht. ,,Noa is anders dan de meesten, hij is recht voor zijn raap. Iemand bij wie je ziet wan neer hij ergens van baalt of boos over is. Ik heb in de Ajax-opleiding weinig jongens meegemaakt die zo gedreven en loyaal zijn als Noa. Hij heeft een handleiding, moet ver- trouwen voelen om te presteren, maar echt: deze jongen deugt." In die laatste zin van Van Leeu wen, die in 2016 vertrok bij Ajax, schuilt vermoedelijk het antwoord op de vraag waarom hij in België gewaardeerd wordt en in Amster dam nooit is doorgebroken. Van Leeuwen: ,,Noa is gehaald als een creatieve middenvelder, die je vrij heid moest geven om acties te ma ken. Na ons vertrek zat hij te veel in een tactisch korset, vaak gebruikt als aan de zijlijn geplakte buiten speler. Noa kwam niet in zijn kracht en zag dat spelers met min der kwaliteiten wèl de kans kregen. Ongeduldig als hij is, ging dat aan hem schuren, waarna hij die on vrede ook uitstraalde.'' miljoen euro, hangt inmiddels een prijskaartje van dertig miljoen. ,,Een verrijking. Een attractie. Een jongen die schoonheid koppelt aan efficiency", zegt voormalig Rode Duivel Marc Degryse over hem. ,,Alleen al vanwege zijn aanwezig heid is het zuur dat fans niet naar het stadion mogen. Ik hoor ze bij Alleen al vanwege zijn aanwezigheid zuur dat fans niet naar het stadion mogen dinsdag 9 februari 2021 GO Het schaatspeloton tijdens de Hollands Venetiëtocht van 2012. foto anp - Teun Breedijk Ook de bekerduels NEC - VVV (afgelast) en Ajax - PSV (ver vroegd naar 20.00 uur) hebben te lijden onder de winterse om standigheden. Gaat de rest van het bekervoetbal wél door? Drie vragen en antwoorden. Tim Reedijk Rotterdam 1 Waarom besloot de KNVB gisteren niet om het hele bekerprogramma te schrappen? 2 Wanneer hakt de bond knopen door over de ove rige duels? Wat zeg gen de weerbe richten? Code rood betekent geen voetbal, toch? Noa Lang juicht na een doelpunt voor Club Brugge. De aanvaller heeft de harten gestolen in België. foto belga - Marc Degryse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23