21 Vraag het onze specialisten mensen verzorgd. Kinderen kunnen zich wel degelijk hechten aan verzor gers die niet hun ouders zijn.'' Kaan refereert in haar boek aan een onderzoek van hoogleraar ontwikke lingspsychologie Ruth Feldman uit Israël, die onderzoek deed naar de rol van het knuffelhormoon oxytocine bij de hechting tussen baby's en verzorgers. Dit hormoon komt niet alleen vrij bij verliefdheid, maar ook bij een bevalling of borstvoeding. Kaan: ,,Wat bleek? Het brein van mannelijke verzorgers in een homo seksuele relatie gaat - onder invloed van dat knuffelhormoon - steeds meer lijken op het brein van een moeder. Hechting is dus niet voorbe houden aan de band tussen moeder en kind, hechten is vele malen com plexer dat we denken.'' ,,Dat de hechting perfect zou moeten gaan. Als ouder mis je soms signalen, bijvoorbeeld als je kind boos of ang stig is. Het gooit met spullen en jij treedt streng op in plaats van te kij ken wat er echt aan de hand is. Soms doe je misschien het verkeerde, dat is niet erg. Imperfectie in de hechting tussen ouder en kind is juist goed: je leert zo om goed te worden in het hebben van een relatie, omdat men sen elkaar niet altijd begrijpen. Een toekomstige partner is ook niet per fect. Leer je daar als kind al mee om gaan, heb je daar later profijt van.'' NATUUR Onthechten is minstens zo belang rijk als hechten, schrijf je. Zo kunnen we vrij en autonoom worden. Die onthechting komt tijdens de puber teit in een stroomversnelling. Merk je er al iets van bij je dochters? ,,De oudste is 12 jaar, dus ja. Haar boodschap is soms dubbel: 'donder op' en 'hou me vast' zegt ze in één zin. Het is voor ouders vaak ingewik keld om vast te houden én los te laten. Wanneer hou je te veel vast en wanneer te weinig? Een kind van 7 jaar kun je altijd een aai over de bol geven en op schoot trekken, maar bij een kind van 17 jaar voelt dat onna tuurlijk aan. Er komt een moment dat ze geen knuffel meer willen. Als ouder voel je afwijzing, maar je kunt ook denken: het hoort bij volwassen worden.'' ,,Laat je niet te veel leiden door scheidingsverhalen van anderen, probeer liever jezelf te bevrijden. Een voorbeeld: mensen spreken vaak over 'gebroken gezinnen' als het over scheiden gaat. Ik vind het een ongelukkige term. Een gebroken gezin associeer ik met termen als falen, aan het kortste eind trekken, mislukken. Het is wat mij betreft beter om over eenoudergezin of samengesteld gezin te spreken. Zo doe je meer recht aan de situatie en het zadelt ouders én kinderen niet op met een gevoel van mislukking.'' Ik word soms gek van de jeuk in mijn oren en hoor minder goed. Kan ik daar iets aan doen? Doordat in mijn privéleven steeds minder kan, raakt de balans werk- privé verstoord. Heb je tips? Zijn er woonvormen voor 70-plussers die weinig familie in de buurt hebben? OUDERDOMSDESKUNDIGE GO DINSDAG 9 FEBRUARI 2021 Wat is volgens jou het grootste misverstand rond (ont)hechten? Marte Kaan kwam erachter dat moe derliefde minder exclusief is dan ze dacht. Kinderen hechten ze ook aan anderen. FOTO JEAN-PIERRE JANS 1 LIEFDE ALTIJD TEKORTSCHI Moeder Natuur, Prometheus, €20 Wat wil je gescheiden ouders meegeven? Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. Ook een vraag? Mail naar zo@dpgmedia.nl HUISARTS RUTGER VERHOEFF Jeuk in de oren kan door zwem men of douchen komen, maar verdwijnt dan meestal als de oren weer droog zijn. Gebruik geen wattenstaafje. Dan maak je het alleen maar erger, want een wattenstaafje is bedoeld voor het zichtbare gedeelte van de oren. Oordopjes of een badmuts zouden kunnen voorkomen dat er water in de gehoorgangen terechtkomt Ook een gevoelige huid, oorsmeer, hooikoorts, gehoortoestellen, ARBEIDSPSYCHOLOOG ELLEN HUIJSMANS Ik hoor van veel mensen dat de activiteiten die ze normaal deden om te relaxen, niet meer kunnen of niet meer ontspannen zijn. Daarom is het belangrijk om (nieuwe) vormen van ontspan ning te zoeken en om in wat je doet, een ontspannen houding te vinden. Niet alles is vervang baar, de kroeg kun je bijvoorbeeld niet in huis halen en online borrelen is echt anders. Daarbij is het leren berusten in dat dit nu niet kan. Dat hoef je niet leuk te vinden. Berusten gaat over erkennen dat het ver velend is en niet in DORLY DEEG Een goede woning is belangrijk voor ouderen, omdat ze veel tijd thuis doorbrengen. In je woning moet je je makkelijk kunnen be wegen en je veilig voelen. Ook de woonomgeving is belang- rijk. Ik doel dan bijvoorbeeld op voorzieningen als egale "3 trottoirs, winkels, een huisartsenpost en openbaar vervoer. Je wilt ook graag dat er vertrouwde men sen in de buurt wonen, die bijvoorbeeld een oorontstekingen, (seborroïsch) eczeem, psoriasis en vreemde voorwerpen in de gehoorgang kunnen jeuk veroorzaken. De combinatie van jeuk en een verslechterd gehoor wordt met name gezien bij overmatig oor smeer en een ontsteking van de gehoorgang. Bij overmatig oorsmeer geldt het advies om minstens drie dagen drie keer per dag drie druppels sla- of olijfolie of zure oordruppels in het oor te druppelen. Bij sommige mensen is dit al voldoende en valt het oorsmeer uit het oor tijdens het slapen of douchen. Anderen kunnen een afspraak maken bij de huisartsassistente om het oor uit te laten spuiten. Een oorontsteking gaat vaak gepaard met pijn en kan het beste door een huisarts beoordeeld en behandeld worden. het gevoel verdrinken. Vrienden zien kan op afstand en een-op een. Dat is mogelijk anders dan je zou wensen. Ook daarin is be rusten belangrijk, en zien wat wel kan. In een thuissituatie, wandelend en een-op-een ont staat soms juist meer diepgang. Kijk ook of kletsen is wat je wilt. De coronapraatjes worden saai, dus samen een film kijken, een spel spelen, een onderwerp eens filosoferend uitdiepen of met elkaar koken kunnen andere leuke manieren zijn om samen te zijn. Ook is het belang rijk om werk- en privétijd meer te oormerken. Nu we meer thuiswerken, loopt privé makkelijker door in werk en andersom. Een aparte werkplek kan fijn zijn. Als dat niet kan, is het goed om een duidelijke start te maken met wer ken, bewust pauzes te nemen en werk echt af te ronden. Probeer privétijd niet te veel in te vullen met werktijd omdat u wei nig andere dingen onder neemt. reservesleutel van je huis kunnen bewaren en waar je zo nodig een beroep op kunt doen als je boodschappen of een lift nodig hebt. Wanneer je dit alles niet bij de hand hebt, is een ver huizing te overwegen. Dat is wel stressvol, maar als de verhuizing achter de rug is, ben je in een betere situatie beland. Het is niet zo dat je oude bomen niet moet verplanten. Voor ouderen bestaan er woonvormen met verschillende niveaus van gemeenschappelijkheid, bijvoorbeeld een ontmoe tingsruimte of gezamen lijke voorzieningen. Bij de meeste woonvormen heb je je eigen woning. Meer informatie hierover is te vinden op lvgo.nl. ACTION

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21