Surceance voor modeketen Miss Etam en Steps Winterartikelen gewild ECONOMIE 17 Bij schaatsproducent Viking in Almere is de schaatsgekte goed merkbaar. De bestellingen stromen binnen. Eigenaar Jaap Havekotte: „Nederland is altijd al een schaatsland geweest, maar corona maakt de schaatsgekte nog groter dan anders." I yPfaw 4&#«v Honderden mensen zijn de dupe van zijn werkwijze hard gaan dat het bedrijf straks door zijn voorraad heen is, is de ondernemer niet. Het bedrijf heeft een magazijn waar 70.000 schaat sen liggen te wachten op een nieuwe eigenaar. ,,We beginnen niet pas met produceren als het gaat vriezen. De productie gaat bij ons het hele jaar door." Of klanten hun schaatsen op tijd in huis hebben, wordt nog span- MARKTPLAATS nend. Door het winterweer en de forse stijging van het aantal online bestellingen door de lockdown hebben pakketbezorgers laten we ten dat de bezorging langer op zich laat wachten. Havekotte hoopt dat afhaalloketten die winkeliers vanaf morgen kunnen openen, uitkomst bieden. Of Nederland straks echt mas saal het ijs op kan, zal moeten blij- ken. De eigenaar van de Almeerse schaatsfabriek heeft er in elk geval alle vertrouwen in. En als het mo gelijk wordt om straks een Elfste dentocht te rijden, verwacht hij dat dit massaal zal gebeuren. ,,lk denk dat honderdduizenden men sen dat gaan doen. Nederland is een schaatsland en mensen laten zich daar niet van weerhouden, ook niet in coronatijd.'' Bovendien heeft het UWV het verzoek om gebruik te maken van de steunmaatregelen voor getroffen bedrijven afgewezen. Miss Etam en Steps (340 werk nemers) komen niet voor de NOW-regeling in aanmerking, zo heeft het UWV de directie van NXT Fashion laten weten. Hierdoor kon het bedrijf de sala rissen over de maand januari niet betalen. ,,Ontzettend triest voor de werknemers'', aldus Martijn Ro- zenboom, eigenaar van NXT Fa shion. ,,Dit was echt niet nodig. Maar het aanvragen van surse ance is nu onvermijdelijk." NXT Fashion nam de beide modeketens vorig jaar septem ber over nadat ze ook toen in een faillissement waren beland. ,,Ik heb deze merken juist gekocht, omdat ik een goede toekomst voor ze zag. Door de lockdown moesten plotseling alle winkels dicht. Voor een bedrijf dat uit het dal omhoog krabbelt, komt die klap extra hard aan.'' Zwaar teleurgesteld Rozenboom vervolgt: ,,We zijn heel lang in gesprek geweest met het UWV om in aanmerking te komen voor de NOW-regeling, maar dat is helaas niet gelukt. Met als resultaat dat we nu sur seance moeten aanvragen. Ik ben zwaar teleurgesteld.'' Veel medewerkers en ook vak bond AVV vinden juist dat Ro- zenboom zich ten onrechte ver schuilt achter het niet voor el kaar krijgen van de NOW-rege- ling. Medewerkers dreigden zelf het faillissement aan te vragen voor de twee kledingketens en hebben dat gisterenmiddag dan ook gedaan. Sinds de overname door Rozenboom, afgelopen ok tober, is het nooit rustig gewor den bij de kledingbedrijven. Per soneel dreigde al eerder naar de rechter te stappen vanwege het niet uitbetalen van salaris. Martijn Rozenboom heeft in retailland een bedenkelijke re putatie als bedrijvendokter. Al ten tijde van het faillissement van Free Record Shop in 2014 gold de Nederlandse zakenman als omstreden, omdat hij failliete bedrijven voor een habbekrats opkoopt en ze vervolgens leeg zuigt. Dat imago lijkt in de loop van de jaren niet veel te zijn ver beterd. Salaris ,,De medewerkers hebben een zware tijd achter de rug en wil len zo snel mogelijk van Rozen- boom af. Velen komen financieel in de knel aangezien ze al weken geen loon hebben gehad. Het is treurig dat je moet hopen dat een rechtbank zo snel mogelijk het faillissement uitspreekt zo dat de mensen via het UWV als nog salaris krijgen'', reageert AVV-bestuurder Martin Pi- kaart. Hij hoopt dat Rozenboom niet nogmaals kan toeslaan bij over name van een winkelketen in nood. ,,Dit is een oproep aan cu ratoren: zodra Martijn Rozen- boom zich bij hen meldt, zou den alle alarmbellen moeten af gaan.'' ,,Het deugt niet wat hij doet, honderden mensen zijn de dupe van zijn werkwijze. Hij had wat ons betreft nooit de intentie om de winkels weer gezond te ma ken. Miss Etam zou over twee jaar 100 jaar bestaan, maar het is de vraag of er in deze tijd een overnamekandidaat is.'' dinsdag 9 februari 2021 GO Nederlanders zijn naar stig op zoek naar aller lei winterartikelen. Zo boekte de zoekterm 'slee' voor het eerst een record op Marktplaats. Inmiddels wordt dit woordje dagelijks ge middeld 90.000 keer in getypt. Afgelopen vrij dag was dat zelfs 213.000 keer. Daarmee stoot 'slee' het woordje 'gratis' van de troon. Daar wordt gemiddeld 50.000 keer per dag naar gezocht. Buiten sleeën blijken ook schaatsen en snow- boots populair op Marktplaats, met een dagelijks gemiddelde van respectievelijk 21.000 en 19.000 keer. Daarbij blijken Nederlan ders het winterweer aan te grijpen om van hun oude schaatsen af te komen. Op Marktplaats zijn gemiddeld ruim 18.000 nieuwe adver tenties met schaatsen geplaatst. Meest popu lair zijn (combi)noren, op de voet gevolgd door ijshockeyschaatsen en vervolgens kunstschaat sen. Ook winterbanden, sneeuwscheppen en strooizout zijn populair. Dat levert honderden advertenties per dag op. NXT Fashion, de eigenaar van de kledingwinkels Miss Etam en Steps, vraagt uitstel van betaling aan. Volgens het be drijf van Martijn Rozenboom is de directe aanleiding de door de overheid ingestelde lock- down, waardoor alle 44 win kels noodgedwongen moes ten worden gesloten en de omzet vrijwel nihil is gewor den. Sanne Schelfaut Utrecht - Martin Pikaart, AVV Het doek valt voor onder meer Miss Etam, nu uitstel van betaling is aangevraagd. foto paul rapp M Jaap Havekotte vreesde dat de lockdown de schaatsgekte zou temperen. foto jean-pierre jans I TE H UUR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17