II O O O lil 16 ECONOMIE We beginnen niet pas met produceren als het gaat vriezen Kort Tesla investeert 1,5 miljard in digitale munt bitcoins De koers van de bitcoin steeg gisteren naar een nieuw recordniveau van meer dan 44.000 dollar. Dit gebeurde na het nieuws dat Tesla 1,5 miljard dollar heeft geïnves teerd in de digitale munt en bitcoins wil gaan accepteren als betaling voor producten. De prijs van de bitcoin sprong in Londen met wel 15 procent omhoog. Tesla deed de aankondiging in een update over zijn investeringsbeleid. Ook andere digitale munten zaten in de lift. KLM gebruikt voor het eerst synthetische kerosine KLM en Shell hebben samen een stapje ge zet richting duurzame vliegtuigbrandstof. De luchtvaartmaatschappij heeft onlangs voor het eerst een passagierstoestel voor een klein deel laten vliegen op synthetische ke rosine, geproduceerd met behulp van her nieuwbare energie. In de brandstoftanks van het vliegtuig, dat van Amsterdam naar Madrid vloog, was 500 liter van deze duur zame kerosine bijgemengd. Dat is slechts een fractie van de hoeveelheid brandstof die nodig is voor zo'n vlucht. ,,Deze eerste vlucht op synthetische kerosine laat zien dat het mogelijk is en we voorwaarts kunnen", zegt KLM-topman Pieter Elbers. Minder autoschade, maar verzekering niet goedkoper Autoverzekeringen zijn in doorsnee niet goedkoper geworden ondanks dat er vorig jaar minder schades werden gemeld. De meeste autoverzekeraars verlaagden hun premies niet, blijkt uit een onderzoek van de financiële vergelijkingssite Geld.nl. De verzekeraars geven verschillende redenen om de premies niet te verlagen. Zo zou het totaalbedrag per schade nog steeds hoog zijn en zal dit in de toekomst verder stijgen. Andere verzekeraars geven aan de premies op de langere termijn stabiel te houden. Zo hoeven de premies ook niet direct fors om hoog als het aantal schades hoger uitvalt. Arcelor Mittal AkzoNobel ABN Amro Heineken Elk ander jaar zou Jaap Havekotte dolgelukkig zijn geweest met de aankondiging dat winterweer op komst is, maar dit jaar was hij even in mineur. De ei genaar en zoon van de oprichter van schaatsenfabriek Viking vreesde dat de lockdown de schaatsgekte zou temperen. ,,Ja, ik dacht oh mijn god, uitge rekend nu met corona krijgen we dit weer. Wat een ramp met alle winkels dicht, dan is er natuurlijk niemand die nog schaatsen gaat kopen.'' Achteraf bleek zijn vrees nergens voor nodig. ,,Het is waan zinnig druk'', vertelt de 73-jarige ondernemer aan de telefoon. En hoorbaar opgelucht zegt hij: ,,Met dank aan internet kan gelukkig al les gewoon doorgaan.'' Afgelopen vrijdag kwamen de eerste bestel lingen bij de schaatsproducent binnen. Een dag later ging het goed los: elke dag stromen hon derden bestellingen binnen. Van sportzaken tot onlinewin- kelketens als Bol.com, allemaal willen ze de wereldberoemde Vi king-schaatsen bij de fabriek af nemen. ,,Is er toch nog iets posi tiefs aan coronatijd'', klinkt het vrolijk aan de andere kant van de lijn. ,,Sommige mensen hebben veel geld kunnen sparen en heb ben veel tijd over'', verklaart hij de animo voor de schaatsen. En Ha- vekotte heeft nog een verklaring waarom Nederland in de ban lijkt van schaatsen: ,,Mensen zijn het zat om binnen te zitten.'' Voor de achttien medewerkers van zijn schaatsfabriek in Almere is het meteen alle hens aan dek. Iedereen, ook medewerkers die zich normaal bezighouden met zaken als administratie of produc tie, zijn druk met het verwerken en inpakken van de bestellingen. Ook Havekotte - hij heeft de da gelijkse leiding van het bedrijf in middels overgedragen aan direc teur Hiddo Visser -- draait over uren. ,,Ik hoef gelukkig op mijn leeftijd niet meer met dozen te gaan sjouwen, maar ik houd vooral in de gaten of alles goed loopt en help mee met het ver werken van de bestellingen.'' De laatste keer dat ze het zo druk hadden, is alweer tien jaar geleden. Dat wil overigens niet zeggen dat het bedrijf in de tus sentijd weinig te doen had. De schaatsenmaker - in 1948 opge richt door vader Jaap - maakt de schaatsen grotendeels zelf in de fabriek in Almere én levert ze aan de top van de schaatswereld. ,,De hele wereldtop rijdt op onze schaatsen en ook fanatieke hobbyisten weten ons goed te vinden. Daar zijn we natuurlijk ongelooflijk trots op en dat is waarmee we ons bedrijf in leven houden. Maar je moet niet denken dat we op een goudmijn zitten. We blijven sterk afhankelijk van het winterweer.'' De schaats die dit jaar flink wat extra geld in het laatje van Viking brengt, is de cruiser. Deze schaats, met een hoge schoen en die ook gebruikt wordt bij langlaufen, blijkt erg gewild bij schaatsmin- nend Nederland. Havekotte snapt dat wel: ,,Die schaatsen zitten een stuk comfortabeler dan de lagere en je kunt er goed mee rechtop blijven staan.'' Zelf heeft Havekotte ook een paar van de cruiser. Hij is sowieso een echte schaatsfanaat, vertelt hij. ,,Ik ben opgegroeid met schaatsen. Mijn vader was lange baanschaatsen bedacht samen met Co Lassche de Viking-schaats en hij was bevriend met alle be kende schaatsers uit die tijd, on der wie Kees Broekman.'' Hoewel de 73-jarige onderne mer niet kan wachten om het ijs op te gaan, verwacht hij weinig tijd te hebben als het straks kan. ,,Meestal kan ik in zo'n drukke pe riode pas tegen het laatste week end, als het hier in het bedrijf wat rustiger is geworden, eventjes de Ankeveense plassen op.'' Bang dat de schaatsen dit jaar zo dinsdag 9 februari 2021 KOERS LUCHTVAART PREMIE Schaatsgekte slaat toe, en dat merken ze bij Viking O Staalbedrijven zaten gisteren in de lift. 4!% Beleggers zijn blij dat AkzoNobel de overnamepoging van Tikkurila staakt. 47% Beleggers zijn benieuwd naar jaarcijfers die morgen naar buiten komen. 43% Brouwer blijft last houden van de lange lockdowns Natasja de Groot Almere - Jaap Havekotte, eigenaar en zoon van de oprichter van Viking E o c

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 16