NIEUWS 15 Russische staatstelevisie wil oppositieleider zwartmaken Je kon erop wachten: de Russische staatstelevisie slaat terug naar Aleksej Navalny. Volgens een populair programma huurde de oppositieleider in Duitsland een peperdure villa. Moskou Het item van het veelbekeken pro gramma Nieuws van de week over de dure Duitse villa van oppositielei der Aleksej Navalny is overduidelijk gedraaid als wraakexercitie op Na- valny's film Een paleis voor Poetin. De documentaire, die Navalny drie weken geleden online zette, toont een exorbitant buitenverblijf aan de Zwarte Zee, ter waarde van ruim een miljard euro. Het zou bestemd zijn voor de Russische president, die dat ontkent. De villa waar Navalny woonde terwijl hij herstelde van zijn vergif tiging in augustus vorig jaar, ligt volgens Nieuws van de week in de meest prestigieuze wijk van het pittoreske Freiburg. De architect leidt de Russische journaliste langs drie ruime woonkamers, vijf slaap kamers met terras, drie keukens, twee badkamers en een zwembad. Volgens de staatstelevisie kostte de villa 530 euro per etmaal. Navalny woonde hier bijna twee maanden. ,,Dat betekent dat hij meer dan 30.000 euro alleen aan huisvesting in Freiburg heeft uitge geven'', zegt de verslaggeefster. Volgens haar moeten daarbij nog de kosten voor het maken van Een paleis voor Poetin worden opgeteld, grofweg een miljoen euro. ,,Wiens geld heeft de officieel werkloze blogger gebruikt voor deze villa en om deze film te maken?'' vraagt de journaliste smalend. Populist Presentator van het programma en directeur van de Russische staats omroepen Dmitri Kiseljov geeft het antwoord: de film is gemaakt met behulp van de veiligheidsdiensten van Duitsland, de Verenigde Staten en Groot-Brittannië. Kiseljov levert daarvoor geen bewijs. Navalny's naar Litouwen ge vluchte chef-staf Leonid Volkov zegt dat het pand is betaald door een Russische zakenman. Die tikte er 15.580 euro voor af en geen dertig mille. Bovendien heeft de Russi sche cameraploeg onder valse voor wendselen de villa voor een week end gehuurd. De verslaggevers had den zich voorgedaan als Belgische toeristen en hebben de eigenaar tij dens de rondleiding in de villa met een verborgen camera gefilmd, ver klaarde de eigenaar tegenover het liberale internetkanaal Dozdj. De man heeft aangifte gedaan bij de politie In Rusland is afgelopen week einde ook ophef ontstaan over een stuk over Navalny van Grigory Javlinski, al decennia lang de leider Navalny is alleen op zichzelf gericht en vernietigt alle plannen voor een coalitie van de liberale partij Jabloko. Die heeft op zijn blog fel naar hem uit gehaald, en hem een 'populist' en een 'nationalist' genoemd. In een lijvig artikel verwijt Ja- vlinksi, voormalige Sovjet-vicepre- mier, Navalny mensen op te roepen de straat op te gaan, zonder zich te bekommeren om de arrestaties van de demonstranten. Bij betogingen voor de vrijlating van Navalny, die half januari terug keerde naar Rusland en vorige week tot 2,8 jaar strafkamp werd veroordeeld, arresteerde de politie zo'n tienduizend burgers. 'Navalny, als enige leider, is al leen op zichzelf gericht en vernie tigt alle plannen voor een coalitie', schrijft Javlinski. 'Een democra tisch Rusland, respect voor men sen, vrijheid, leven zonder angst en zonder onderdrukking zijn onver enigbaar met Navalny.' Kritiek Medewerkers van Navalny reageer den verbolgen op vooral de timing van het stuk van Javlinski. Zelfs binnen Jabloko laait de kritiek op de eigen leider op. Zo verklaarde voor malig burgemeester van Jekateri- nenburg Jevgeni Rojzman dat de polemiek van Javlinski zijn deel name aan de verkiezingen voor de Doema (de Russische Tweede Ka mer) in september 'onmogelijk' maakt. De film Een Paleis voor Poetin is inmiddels bekeken door ruim een kwart van de Russen, zo blijkt uit onderzoeksgegevens van het onafhankelijke Levada Center. Ongeveer een vijfde van de onder vraagden is er zeker van dat alles wat erin wordt gezegd waar is. Een derde is er zeker van dat de film niet waar is. Vergoeding 3000 ouders Extra voer voor konikpaarden ESA werft astronauten dinsdag 9 februari 2021 GO 'Navalny huurde in Duitsland dure villa' Joost Bosman - Grigory Javlinski, Jabloko DEN HAAG Het ministerie van Financiën denkt deze maand nog maximaal drie duizend gedupeerde ou ders van de toeslagenaf faire hun compensatie uit te betalen. Dat schrijft staatssecretaris Alexandra van Huffelen aan de Tweede Kamer. Alle gedu peerden krijgen minstens 30.000 euro. Tot dusver zijn er 18.000 gedupeerden in beeld, daarvan kregen er 470 het geld al overge maakt. Van Huffelen denkt 17 februari 500 tot 1000 ouders uit te betalen, en op 25 februari 1500 tot 2000. LELYSTAD Staatsbosbe heer is gisteren begonnen met het bijvoeren van de konikpaarden aan de ran den van de Oostvaarders- plassen. Volgens de weers verwachting blijft het lan gere tijd vriezen en wordt er zelfs strenge vorst wordt verwacht, aldus de natuurbeheerder, dus is extra voer nodig. Bijvoeren van de konikpaarden is on gebruikelijk, omdat de die ren uit koude Oost-Euro- pese streken komen en goed in staat zijn voedsel te vinden in winterse om standigheden. De paarden zijn ook in goede conditie. NOORDWIJK Voor het eerst in elf jaar gaat Eu ropa op zoek naar nieuwe astronauten. Ruimtevaart organisatie ESA lanceert op 31 maart een campagne waarbij elke Europeaan zich kan aanmelden. Die duurt tot 28 mei. De orga nisatie hoopt op veel aan meldingen van vrouwen om de diversiteit te vergroten. De ESA wil ook mensen met een handicap de kans gegeven om naar de ruimte te gaan. De organisatie noemt ze parastronauten: ,,Diversiteit bij ESA mag niet alleen gaan over af komst, leeftijd, achtergrond of het geslacht van onze astronauten, maar mis schien ook over lichame lijke beperkingen." De politie pakt een aanhanger van de Russische oppositieleider Navalny op in St. Petersburg, begin deze maand. foto ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15