NIEUWS 13 Tweederdemeerderheid zou akkoord moeten gaan met afzetting. Dat lijkt onmogelijk Trumps advocaten stellen ook dat diens uitspraken onder de vrijheid van meningsuiting vallen. Een groep van 144 staatsrechtexperts van ver schillend politiek pluimage werpt in een open brief al tegen dat die hier niet opgaat. Het gaat erom of Trump zijn ambtseed heeft geschonden, niet of hij iets strafbaars heeft gezegd. Onder meer senator Lindsey Gra ham wees erop dat er signalen zijn dat sommige extremistische groepen de aanval op het Capitool goed had den voorbereid. Dat zou betekenen dat de speech van de president niet de trigger is geweest, vindt hij. De aanklacht gaat ook over Trumps po gingen de verkiezingsuitslag te on dermijnen in de weken daarvoor. Komt Trump zelf getuigen in de Senaat? Waarschijnlijk niet. Een twee derdemeerderheid van 67 senatoren zou ermee akkoord moeten gaan. Dat betekent: ook 17 partijgenoten van de ex-president. Dat lijkt onmogelijk. Na de aanval op het Capitool leken veel Republikeinen genoeg te heb ben van de invloed van provocateur Trump op hun partij, zelfs partijlei der Mitch McConnell. Maar de meeste Republikeinen willen - zoals wel vaker in de afgelopen vier jaar - uiteindelijk niet tegen Trump en zijn loyale aanhang ingaan. Nee. Hij blijft in Florida, waar hij in zijn strandresort woont, want hij doet niet mee aan deze ongrondwet telijke 'pr-stunt', meldden zijn advo caten. Democraten waarschuwen dat het zijn zaak geen goed doet. 'Als u deze uitnodiging afwijst, behouden wij ons alle rechten voor, inclusief het recht om tijdens het proces vast te stellen dat uw weigering om te ge tuigen sterke negatieve conclusies ondersteunt met betrekking tot uw daden (en inactiviteit) op 6 januari 2021', schreef een van de 'impeach- mentmanagers', Jamie Raskin. Wordt Trump veroordeeld? als de Senaat zich nog zo lang met zijn voorganger moet bezighouden. Republikeinen willen de affaire ook het liefst vergeten. Een besluit over eventuele getuigen moet nog vallen. Vorige keer nam het proces in de Senaat drie weken in beslag, de ver wachting is dat dit nu korter zal zijn. De Senaat komt zes dagen per week om 12.00 uur bijeen, volgens de im- peachmentregels. Vertegenwoordi gers van het Huis van Afgevaardig den en de ex-president komen aan het woord om voor en tegen straf voor Trump te pleiten. Daarna kun nen senatoren vragen stellen door ze op een kaartje te schrijven en in te dienen bij de voorzitter van dienst. Dat is bij een proces tegen een zit tend president de hoogste rechter van het land, maar omdat Trump al afgetreden is hoeft dat niet en zit de Democratische vicevoorzitter van de Senaat Patrick Leahy voor. Die zittingen kunnen wel eens emotioneel worden. Congresleden die zich moesten verstoppen voor de agressieve meute bepleiten de zaak tegen de ex-president, en het oordeel valt in de zaal waar indringers op 6 januari triomfantelijk de voorzitters- stoel bezetten. Wat zeggen Trump en zijn bondgenoten? Zijn partijgenoten hebben weinig zin om het gedrag van Trump te verdedigen. Ze willen het proces in plaats daarvan afwijzen op prakti sche gronden. Omdat Trump al afge treden is, is het in hun ogen in strijd met de grondwet. Senator Marco Ru- bio noemde het proces 'slecht voor Amerika'. Alsof je een jerrycan ben zine leeggooit op een smeulend Deze tweede afzettingsprocedure tegen Trump verloopt vermoedelijk sneller dan de eerste, eind 2019. Toen ging het over machtsmisbruik in een ingewikkelde zaak over Trump die Oekraïne onder druk zette om Joe Biden zwart te maken. Er kwam een rapport van bijna 800 pagina's met getuigenverhoren, e-mails, telefoon tjes en een complex web van betrok kenen in verschillende delen van de wereld. Weinig Amerikanen konden nog helemaal volgen hoe het zat. Nu is de onderliggende kwestie eenvou diger. Het is zelfs maar de vraag of getuigen worden opgeroepen, want iedereen heeft al op tv kunnen zien wat er is gebeurd, vinden de Demo craten. Ze hebben dan ook een video compilatie voorbereid. Op weken lange getuigenverhoren zitten ze niet te wachten, want de plannen van president Biden lopen vertraging op doorschemeren dat hij overweegt over vier jaar weer mee te doen aan de presidentsverkiezingen, dus dat zou voor hem een klap zijn. Al zou het niet betekenen dat hij verdwijnt uit de Amerikaanse politiek. Hij kan sowieso zijn invloed laten gelden en campagne voeren voor bondgenoten, bijvoorbeeld. Zijn pensioen van zo'n 220.000 dollar per jaar (ruim 182.000 euro) mag hij waarschijnlijk ook houden. Elke president die plaats maakt voor een volgende krijgt zo'n uitkering, plus beveiliging en kan toorruimte. Omdat Trump al is afge treden, en dus niet meer ontslagen kan worden, blijven die pensioen voorzieningen volgens experts gel den, wat er ook gebeurt in de Senaat. Hoe gaat dat eraan toe, impeachment? Leren we nog wat, in dat hele proces? Dat zou zomaar kunnen, en daarom zijn in de VS deze week toch veel ogen gericht op de Se naat. Met behulp van beelden, docu menten en getuigen zouden we een completer beeld kunnen krijgen van wat precies is gebeurd op 6 januari. In hoeverre het Witte Huis ervan op de hoogte was dat geweld dreigde, en hoe Trump en zijn regering reageer den toen het misging. Waarom duur de het zo lang voordat de Nationale Garde ingezet werd? De regering-Bi- den kan besluiten documenten van zijn voorganger die antwoord geven op zulke vragen openbaar te maken. Is het nu wel veilig in het Capitool? De Amerikaanse veiligheidsdiensten hebben onlinedreigementen opge pikt tegen senatoren die deze week over Trump oordelen. Om te voorko men dat al dan niet gewapende de monstranten opnieuw naar het Capi- tool trekken zijn na de inauguratie van president Biden duizenden mili tairen van de Nationale Garde achter gebleven die de hoofdstad bewaken. dinsdag 9 februari 2021 GO vuur, beschreef hij het proces. President Trump hield op 6 januari een speech die de demonstranten volgens de Democraten 'ophitste'. De aanval op het Capitool zou daardoor, en door Trumps ge drag in de voorafgaande weken, zijn veroorzaakt. FOTO'S AP. REUTERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13