EUWS 11 Adoptie van kinderen uit het buitenland wordt voorlopig stopgezet 'Adoptie' is zaakvoor een nieuw kabinet Rond buitenlandse adopties zijn al decennialang misstanden. Procedures zijn fraudegevoelig, het toezicht faalt. De overheid wist ervan, maar stond het oogluikend toe. Demissionair minister Sander Dekker biedt geadopteerden daarvoor excuses aan en zet huidige adopties voorlopig stop. Dirk Jan Barreveld herinnert zich goed hoe hij medio jaren 80 als hoofd Operationele Dienst van Schiphol op een woensdagmorgen zijn rondje over de luchthaven maakte. Op de D-pier trof hij een surrealistisch tafereel aan. ,,Er lagen wel dertig a veertig ba by's uit Sri Lanka op dekentjes op de grond uitgestald langs de wand'', vertelt Barreveld. ,,Een groep mensen liep er langs met pa pieren, alsof ze er eentje uitkozen die ze leuk vonden. Het leek wel een markt. Hier werden gewoon baby's verhandeld.'' Barreveld was van 1984 tot 1988 de 'bedrijfsleider' van Schiphol. Hij moest de beveiliging verbeteren. Mensen konden vrijstelling krij - gen om in het gebied achter de douane te komen. Maar de scree ning was slecht en er werden te veel passen verstrekt. Barreveld: ,,Schiphol was zo lek als een mandje.'' Met zo'n pas kwamen ook de echtparen op de D-pier om hun adoptiebaby op te halen. Dat ge beurde elke woensdag na aan komst van een Air Lanka-vlucht. ,,Ter plekke werden de papieren in orde gemaakt door mensen van een adoptieclub. Het gebeurde ge woon openlijk'', vertelt Barreveld. ,,Omdat de ouders op de pier wa ren, vielen ze buiten de controle van de marechaussee. Ze liepen met hun baby door de douane en paspoortcontrole alsof het hun ei gen kind was.'' De vraag naar een adoptiekind was groot. In de herkomstlanden bloeide een dubieuze industrie op, waar grof geld mee werd verdiend en misbruik werd gemaakt van kinderen en ouders. Een commissie onder leiding van Tjibbe Joustra onderzocht adopties uit Brazilië, Sri Lanka, Bangladesh, Colombia en Indone sië (1967-1998) en stuitte op kin derhandel en -roof, fraude en cor ruptie. Misbruik ,,In de hele periode hebben zich structureel ernstige misstanden voorgedaan'', zegt Joustra. ,,Mis- bruik van armoede, vervalsing van documenten, afstand van kinderen tegen betaling of onder dwang en verduistering van staat, het bewust zoekmaken van de identiteit.'' Het rapport, dat gisteren werd gepresenteerd, meldt schandalen met malafide Nederlandse bemid delingsbureaus en lokale tussen personen. Soms faciliteerden me dewerkers van Nederlandse am bassades en consulaten illegale adopties. De overheid liet hen on gemoeid, ook al was ze al sinds de jaren 60 op de hoogte. Het minis terie van Justitie erkende dat ge fraudeerd werd, maar deed geen onderzoek of zag af van strafrech telijke vervolging. De focus lag op de belangen van adoptieouders en hun kinderwens. Illegale adoptie werd met de man tel der liefde bedekt omdat de ouders goede intenties j hadden. Joustra: „De Neder landse over heid was pas sief bij het te gengaan en Ook al is het toezicht verbeterd, het systeem is en blijft kwetsbaar aanpakken van misstanden. Ook de bemiddelende instanties waren op de hoogte maar grepen niet in.'' Sinds 1957 zijn meer dan 40.000 kinderen uit ruim tachtig landen in Nederland geadopteerd. Met de meesten gaat het goed, blijkt uit een enquête. Maar de misstanden bemoeilijken de zoektocht naar bi- ologische ouders. Bij twee derde van de geadopteerden die zochten, klopte de informatie, zoals geboor tepapieren, namen van ouders en de reden dat ze zijn afgestaan, niet. Volgens demissionair minister Sander Dekker (Rechtsbescher ming) is de overheid tekortgescho ten 'door jarenlang weg te kijken'. Hij biedt geadopteerden excuses aan. ,,Het is pijnlijk te moeten con stateren dat de overheid niet heeft gedaan wat er van haar mocht wor den verwacht.'' Opgeschort De commissie concludeert dat ook na 1998 en in andere landen mis standen plaatsvonden. Daarom schort Dekker voorlopig alle buiten landse adopties (450) op. Echtparen die al een beginseltoestem ming hebben (400), mogen de adoptie procedure afronden. Anderen blijven in de wachtkamer. Dekker: ,,0ok al is er geen sprake meer van een wegkijkende overheid en is het toezicht op adoptieprocedures verbeterd, het systeem is en blijft kwetsbaar.'' Jaap Jonkers, CDA-kandidaat voor de Tweede Kamer, vindt het een 'drastische maatregel'. Hij werd als baby te vondeling gelegd in Bolivia en kwam terecht in een 'liefdevol Hardenbergs gezin'. ,,Ik zal de laatste zijn die zal ont kennen dat er misstanden zijn. Het mag niet zo zijn dat wensouders en weeskinderen de dupe worden van fouten van de overheid. Ik gun ie der kind de kansen die ik heb ge kregen, liefdevolle ouders en een veilige gezinssituatie.'' TWEEDE KAMER: dinsdag 9 februari 2021 GO Op vliegveld Eindhoven kwamen in 2010 adoptiekinderen aan uit Haïti, dat getroffen was door een aardbeving. fotos anp 'Baby's uit Sri Lanka lagen op Schiphol uitgestald op de grond' Tonny van der Mee Den Haag - Sander Dekker, demissionair minister DEN HAAG De Tweede Kamer is geschokt door de manier waarop de laatste vijftig jaar kinderen uit arme landen werden geadopteerd, zoals de commissie-Joustra in het gisteren gepresenteerde rapport stelt. Zij wil een fun damentele herbezinning op in terlandelijke adoptie. De nieuwe Tweede Kamer en het volgende kabinet zullen van wege de hoge gevoeligheid het verdere debat moeten voeren over de toekomst van interlandelijke adopties. Dit vinden de woordvoerders van de coalitiefracties VVD, CDA, D66 en de ChristenUnie. Sinds 1956 zijn er zo'n 40.000 kinderen uit anderen landen door Nederlanders geadop teerd. VVD-Kamerlid Tobias van Gent: ,,Wat me het diepst raakt is dat die adopties met de beste bedoelingen gebeu ren, maar dat de praktijk weerbarstiger blijkt.'' ,,De overheid wist ervan en heeft weggekeken", zegt Attje Kuiken (PvdA). ,,Heel erg pijn lijk." CDA-Kamerlid Madeleine van Toorenburgh: ,,We moeten nadenken of interlandelijke adoptie nog kan en hoe. Als alleen Nederland niet meer adopteert, lost dat het pro bleem in de wereld niet op.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11