Hulp vragen. Daar help je ons allemaal mee. 10 NIEUWS Betrokken burgers zoomen met minister van Buitenlandse Zaken Stef Blok Ongerust over het buitenland Rode Kruis Bel de Rode Kruis Hulplijn 070 - 44 55 888 Heb je behoefte aan hulp? Of gewoon aan een luisterend oor? Vraag vooral. We weten dat het niet makkelijk is. Toch doen. Want we helpen je graag en staan met duizenden vrijwilligers, ook bij jou in de buurt, voor je klaar. Zo letten we een beetje op elkaar. Buitenlandse Zaken zijn geen ver van-mijn-bedshow meer. Ontwik kelingen elders zijn hier vaak voel baar en blijkens het jongste onder zoek van Instituut Clingendael in Den Haag zijn er weinig grote ont wikkelingen in het buitenland waarover Nederlanders zich géén zorgen maken (zie kader). Na een geslaagd experiment in oktober ging minister van Buiten landse Zaken Stef Blok gisteren in de herhaling met vijftig Nederlan ders die hadden meegedaan aan het onderzoek. Blok: ,,In normale tij den kon je als politicus gelukkig re gelmatig in een politiek café of op een andere gezellige plek de discus sie aangaan met mensen over bui tenlands beleid. Dat is nu moeilijk.'' Maar niet onmogelijk, dankzij een gedisciplineerd Zoomforum. Genoeg meningen over buiten landse aangelegenheden kwamen voorbij, waarbij deelnemers ook met elkaar in discussie gingen in de chatkolom terwijl er vragen aan de minister werden gesteld. Vluchtelingen Migratie, China en klimaat waren de grote onderwerpen. Elisabeth greep haar kans om Blok wat on derhandelingsstrategie aan te bie den voor landen in Europa (onder meer Polen en Hongarije) die wei geren hun deel van de vluchtelin gen naar de EU op te nemen. ,,Het is misschien even niet lief maar ik onderhandel wel vaak niet zo aardig", zei Elisabeth. „Kunnen we niet tegen die Polen zeggen: 'Hé, moet je opletten. Als wij heel veel vluchtelingen moeten opnemen, omdat jullie dat niet doen, dan zit ten onze arbeidsmarkt en onze hui zenmarkt rap vol. Dan kunnen we er niet nog eens Poolse arbeids krachten bij hebben. Dus als jij wilt dat wij ruimte bieden aan Poolse arbeidsmigranten, prima. Maar dan moeten jullie vluchtelingen opne men'.'' Blok verraste Elisabeth en de aan wezigen met zijn repliek: ,,Het is niet zo dat jouw suggestie zo wild is dat-ie helemaal niet in beeld is." Het is gewoon lastig om de migran ten te spreiden, omdat die zelf een voorkeur hebben voor de meest welvarende landen, legde de VVD- bewindsman uit. ,,Ze weten dat hier de lonen het hoogst zijn, de so ciale voorzieningen het meest uit gebreid. Hun eigen keuze is gericht op een beperkt aantal landen. Ik vind het logisch, zoals een aantal van jullie zeggen, om zo'n Europese afspraak te maken. Zo'n harde kop peling is door de Franse president Macron weleens geopperd. 'Ja, het kan niet zo zijn dat je wel profiteert van het vrije arbeidsverkeer in de EU, maar niet gelijke lasten wil dra gen'. Inderdaad, het ligt nu niet zo scherp op tafel, maar ik gaf je al aan dat er op dit moment wordt gespro ken in Europa over het hele pakket, inclusief eerlijke verdeling van de vluchtelingen.'' Enige ergernis werd met de mi nister gedeeld over politici die ont kennen dat we een klimaatpro bleem hebben, al had een deelne mer - die het probleem ook niet zag - daarvoor een praktische oplos- Het is gewoon lastig om de migranten te spreiden over EU-landen ONDERZOEK sing: ,,Eén keer in de maand in lock- down, niet vliegen en de lucht knapt enorm op.'' Verwarring Mensen worden in verwarring gebracht, vond Ozkan. ,,Dat het klimaat verandert, wordt door 95 procent van de wetenschappers onderschreven. Er zijn er een paar die dat bestrijden. Het is niet 50-50. Het is 95 procent tegen 5 procent. Zo jammer dat we politici horen met een mening die nergens op gebaseerd is.'' Of minister Blok daar wat aan ging doen? ,,De Nederlandse rege ring staat aan de kant van de grote groep wetenschappers die zegt: 'Er is klimaatverandering en we moe ten dat aanpakken.' Maar ik ontzeg niemand het recht iets anders te vinden. Ik ga niet zeggen wie de televisieprogramma's moeten uit nodigen.'' ^priïgfïl dinsdag 9 februari 2021 GO Een niet zo heel lieve tip om met Polen te onderhandelen over vluchtelingen Migratie, China en klimaat waren de grote onderwerpen in een gesprek via Zoom tussen minis ter Stef Blok (Buitenlandse Zaken) en Nederlandse burgers die zich druk maken over wat er vanuit het buitenland op ons afkomt. Bob van Huët Den Haag A.M Minister Stef Blok (Buiten landse Zaken, linksonder) via Zoom in gesprek met betrokken burgers. foto ad - Stef Blok, Buitenlandse Zaken DEN HAAG Nederlanders zijn niet gerust op de recente internationale ontwikkelingen, zo blijkt uit de jongste Buiten land Barometer van het Haagse onderzoeksinstituut Clingendael. Geen van de ze ventien trends die in januari 2021 door Clingendael wer den voorgelegd aan bijna 9300 Nederlanders werden als niet-bedreigend ervaren. Nederlanders hebben het ge voel dat het niet de goede kant op gaat. De top drie van bedreigingen wordt stevig aangevoerd door zorgen om migratie. China stijgt met stip naar de tweede plaats en als derde komt klimaatverande ring. M i, hifwl |w

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10