IS il |i|K Kamer wil kapen van huizen voor verhuur verbieden 7 Ze zijn boos. Verdrietig. En teleurgesteld. Bijna drie jaar wachten nabestaanden van het mortierongeluk in Mali op gerechtigheid, maar nu komt het OM met de conclusie dat niemand vervolgd kan worden. ,,We zijn in shock.'' De frustratie bij Greetje Groenbroek, de moeder van de omgekomen Henry Hoving (29), zit diep. Heel diep. Het kan toch niet zo zijn dat twee jongens de dood in zijn gejaagd en dat er alleen mensen aftreden die politiek verant woordelijk zijn, vertelde ze in april 2018. Ze stond op het punt aangifte te doen tegen Defensie wegens 'dood door schuld'. ,,Als wij zoiets hadden geflikt, waren we aan de hoogste boom geknoopt'', zei ze toen. Afgelopen week werd haar vrees waarheid. De dood van haar zoon en zijn maatje Kevin Roggeveld (24) blijft vooralsnog onbestraft. In 2016 kwa men ze om het leven toen een mor tiergranaat in Mali ontplofte terwijl ze het projectiel wilden afvuren tijdens een oefening. De militairen trof geen blaam. Het was hun werkgever die fout op fout stapelde bij de aanschaf, het vervoer en de opslag, zou blijken in de maanden die volgden. De conclusie dat niemand wordt gestraft is een bittere pil voor de nabe staanden, die nog harder binnenkomt als ze het onderzoek onder ogen krij gen waarop het Openbaar Ministerie zijn conclusie baseert. „Eerlijk gezegd vind ik het een giller'', zegt Groen- broek. Ze leest dat dienstvoorschriften zijn overtreden. Ze komt verklaringen tegen van militairen die zeggen dat 'onbruikbare munitie' met een druk op de enterknop in 'bruikbaar' is ver anderd zonder dat daar technisch onderzoek aan ten grondslag lag. Dat er militairen zijn die mensen kunnen aanwijzen van wie ze weten dat ze hebben gejokt over informatie die is gegeven toen er onderzoek werd ge daan naar het fatale ongeval. ,,Ik snap Ik kan hier geen vrede mee hebben en geef niet op. Ons leven staat al 4,5 jaar op zijn kop dat je niet zomaar mensen kunt ver volgen, maar ik zie ook niet dat er iets is gedaan met die verklaringen. Dat is wel heel onbevredigend.'' Geen uitsluitsel Het OM deelde afgelopen week in een brief aan de nabestaanden de redenen waarom niemand vervolgd kan wor den. Het grootste probleem is volgens het OM dat de directe oorzaak van de vroegtijdige ontploffing niet is komen vast te staan. Er lagen al verschillende rapporten waarin verklaringen van ex perts niet eensluidend waren. Een ingehuurde buitenlandse deskundige kon ook geen uitsluitsel geven. Aannemelijk is dat de chemische verslechtering in de schokbuis van de mortiergranaat een belangrijke rol heeft gespeeld, maar er kunnen meer- dere factoren zijn, aldus het OM. Zo kan het gaan om een productiefout die had moeten worden gezien, de mortiergranaat kan instabiel zijn ge worden tijdens het vervoer naar Mali of in de opslag. Omdat de precieze oorzaak niet is te achterhalen kan er ook niemand direct verantwoordelijk worden gehouden voor het ongeval, redeneert het OM na het bestuderen van in totaal vijf onderzoeken. Advocaat Michael Ruperti, die de nabestaanden bijstaat, noemt de be slissing van het OM onbegrijpelijk. Het feitenonderzoek van de mare chaussee bevestigt volgens hem dat er van alles misging vanaf het mo ment van de aanschaf tot het ongeval. Net zoals ook de Onderzoeksraad voor Veiligheid dat al eerder conclu deerde. ,,Maar er is gewoon onvolle dig onderzoek gedaan naar wie daar voor verantwoordelijk is.'' Ruperti begrijpt niet dat mensen met belastende verklaringen niet na der worden gehoord. ,,Zo'n militair die verklaart dat informatie is achter gehouden, dat hij mensen kan aan wijzen die jokken. Dat is al een straf baar feit op zich. Daar moet je achter aan gaan. Dan kom je ergens.'' Fouten Daar komt volgens Ruperti bij dat de insteek van het OM volgens hem een verkeerde is. ,,Of de mortier nu is ontploft door een verkeerd pinnetje of door vocht, maakt niet uit. In de hele keten van aanschaf, tot keuring en opslag zijn fouten gemaakt. Er zijn militairen die duidelijk verklaren waar je dan moet zoeken, maar er wordt niet doorgevraagd. Dan snap ik oprecht niet hoe je tot deze conclusie kunt komen.'' De nabestaanden laten het er dan ook niet bij zitten. Ze stappen nu zelf naar de rechter om vervolging af te dwingen. Moeder Greetje Groen- broek: ,,Ik kan hier geen vrede mee hebben en geef niet op. Ons leven staat al 4,5 jaar op zijn kop. Elke keer worden wij geconfronteerd met die lege stoel. Als ik mijn kleindochter zie, denk ik vaak: zij zal Henry nooit leren kennen. Dat blijft heel confron terend. Daar hebben ze bij Defensie geen last van.'' Steeds meer koopwoningen wor den opgekocht door beleggers. On derzoek van het Kadaster laat zien dat het aandeel panden gekocht door particuliere verhuurders is toegenomen van 2 procent in 2009 naar 6 procent in 2018. En in grote steden en studentensteden ligt dit percentage veel hoger. Dit is een probleem, omdat in zulke buurten geregeld een schaarste aan betaalbare koopwo ningen ontstaat. Veel particuliere beleggers vragen vervolgens hoge huurprijzen voor hun pand. Gemeenteraden moeten straks een verbod kunnen invoeren om woningen zonder vergunning te verhuren in gebieden waarin dit speelt, vindt de voormalige coalitie. Zo'n ban geldt dan tot maximaal vier jaar na aankoop van het pand. De woning kan in de tussentijd bij uitzondering alsnog met een vergunning verhuurd worden, bij voorbeeld als de woning is bedoeld voor verhuur aan familieleden. Of als de eigenaar - nadat die minstens een jaar zelf in het huis heeft ge woond - de woning voor kortere tijd wil verhuren. Eigenaren mogen een woning ook verhuren als ze die al in bezit had den voordat de nieuwe regels ingaan. Ook een huis dat bij verkoop al mi nimaal zes maanden ver huurd wordt, valt niet onder het ver- bod. Overigens was minister van Binnenlandse Zaken Kajsa Ollon- gren al bezig met een vergelijkbaar wetsvoorstel, maar de partijen vre zen dat dit plan in de ijskast belandt nu het kabinet is afgetreden. Hun voorstel is ook duurzamer dan dat van de demissionair minis- Nu maatregelen nemen om kopers een eerlijkere kans te geven ter: deze wetswijziging geeft gemeenten minimaal vijf jaar de mogelijkheid een opkoopbescher ming in te voeren. De regel kan ook worden verlengd, na een evaluatie. Het voorstel van de minister beslaat slechts drie jaar. ChristenUnie-Kamerlid Carla Dik-Faber is de initiatiefnemer van het opkoopverbod. ,,Er is een groot tekort aan woningen en er moet flink worden bijgebouwd. Die wo ningen staan er nog niet, maar we kunnen nü al wel maatregelen nemen om kopers een eerlijkere kans te geven. Met dit voorstel hou den we grote beleggers tegen en geven we ruimte aan starters en gezinnen.'' maandag 8 februari 2021 GO 'Een militair verklaarde al dat informatie is achtergehouden' Raymond Boere Den Haag De twee families van de omgekomen militairen met links Greetje Groenbroek. foto corné sparidaens i In - Greetje Groenbroek Henry Hoving en Kevin Rogge veld kwamen in 2016 om bij een mortier ongeval in Mali. FOTO'S CORNÉ SPARIDAENS, HH/ANP De Tweede Kamer wil investeer ders dwarsbomen die huizen voor mensen wegkapen en er zelf niet in gaan wonen. Vandaag komen de ChristenUnie, CDA, VVD en D66 daarom met een plan voor een opkoopverbod voor tenminste vijf jaar. Edwin van der Aa Den Haag -Carla Dik-Faber, CU-Kamerlid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7