Parkeervignet 75 euro; alleen voor inwoners Nieuw speeltuintje Nieuwerkerk wordt 'leuk, met mooie toestellen' Hester vindt botje van uitgestorven reuzenalk SCHOUWEN-DUIVELAND 5 Betaald parkeren Onder invloed op Zeelandbrug Nog voor het begin van het toeris tenseizoen moeten de vignetten al in omloop zijn. Concreet betekent dat vóór 1 april, ook de datum waarop het betaald parkeren bij de stranden in gaat. Per huishouden wordt maximaal één vignet afgege ven. Daar mogen dan wel twee au to's gebruik van maken. Op ver gunninghoudersplaatsen is het vignet niet geldig. Voorkeur Hoewel de raadscommissie nog over het plan moet praten, wat vanavond gebeurt, hebben burge meester en wethouders een sterke voorkeur voor bovenstaande optie. Ze willen met de invoering van het vignet bewoners tegemoetkomen voor de drukte die toeristen met zich meebrengen. Die bezoekers vergroten de druk op de buiten ruimte in het algemeen en op het parkeren in het bijzonder, vindt het gemeentebestuur. Geen recht op plaats Alleen mensen die ingeschreven staan in de gemeente kunnen een aanvraag doen voor zo'n vignet. Anderzijds geeft het geen recht op een parkeerplaats, benadrukken burgemeester en wethouders. Daar komt bij dat op plaatsen waar parkeren een tijdslimiet heeft, zoals de Mosselboomgaard, Gasthuisboomgaard en Baden Po- wellweg in Zierikzee, de bestuur- der naast het vignet ook een par- keerschijf achter de voorruit moet leggen. Parkeerschijffraude Dat is niet ideaal, beseffen B en W. Parkeerschijven zijn fraudegevoe lig en met name in Zierikzee vre zen ze ervoor dat de schijf wordt 'doorgedraaid': dat die wordt ver schoven naar een latere eindtijd zodra de tijdslimiet bijna voorbij is. Dat kost beschikbare parkeerplaat sen. Toch kiest het gemeentebestuur voor het analoge model. Een digi tale variant, met een parkeerapp, kan niet op korte termijn gereali- Alleen mensen die ingeschreven staan in de gemeente kunnen een aanvraag doen voor zo'n vignet seerd worden. Wel is het de bedoe ling om daar later op over te stap pen, zodat bestuurders een app kunnen gebruiken. Vignet voor iedereen Vanavond passeert ook een derde optie de revue: namelijk dat ieder één zo'n vignet kan kopen en kan gebruiken in gebieden waar be taald parkeren geldt. Maar daar kle ven volgens B en W wat nadelen aan: het is zo minder herkenbaar als tegemoetkoming voor de eigen inwoners en zo'n systeem kan niet op korte termijn gelanceerd wor den. Wél zijn de parkeerschijfproble- men dan verleden tijd, omdat het via een parkeerapp zou gaan wer ken. Op het grasveldje waar het speel- tuintje moet komen, lopen nu soms wat honden, maar verder blijft het er stil. Straks met een ge combineerd klim- en glijdtoestel, een dubbele schommel, duikelrek, een vierzits-veerwip en een rond draaiend stacarrousel is het vast al snel een gezellige drukte. Vanwege de verjonging in deze buurt stem de de gemeente in met de aanvraag van de dorpsraad voor een nieuw buurtspeeltuintje. Andere speeltuinen in Nieuwer- kerk, zoals die in D'Heule, zijn voor kinderen in deze buurt alleen te bereiken door de drukke en ge vaarlijke Loensweg en Stolpweg over te steken. Vader van drie kin deren John van der Maas nam het initiatief voor het nieuwe speel- tuintje. ,,Ik ging bij verschillende speeltuinen in omliggende dorpen kijken en maakte een voorstel met speeltoestellen. Daarna hield ik in de Fazantenlaan een poll en bijna iedereen was voor het initiatief." Enkele direct omwonenden rond het grasveld zien liever geen speel- tuintje voor hun deur. Niet ieder een is even enthousiast vanwege de drukte en mogelijke geluids overlast in de avonduren. De toe stellen zijn vooral voor jongere kinderen tot een leeftijd van 8 jaar. De dorpsraad ziet de speellocatie als een stukje leefbaarheid in de wijk en zette wat druk op de ge meenteraad. ,,Na allerlei vertragin gen kregen we in december groen licht. Binnen een jaar na het initia tief lijkt het nu voor elkaar te ko men", aldus dorpsraadvoorzitter Chris Timmerman. ,,In deze moei lijke tijden blijven dit soort initia tieven toch mogelijk. Voor het zo merseizoen moet het speeltuintje gereed zijn. Naar mijn idee wordt het een leuk speeltuintje, met mooie toestellen. Voor de veilig heid komt er ook een hek langs de hoofdrijbaan op de Fazantenlaan." Abel (3) en Ruben (11) van der Maas kunnen niet wachten om te kunnen spelen vlakbij hun eigen huis. ,,We hebben er zin in. Het gaat mooi worden", zeggen de broers. Even later op het nu nog lege grasveldje slaat de jongste zijn oudere broer met een plastic honkbalknuppel op zijn hoofd. 40 jaar prettig gewoond Machiel (82) en Betty (81) Capelle uit de Leeuweriklaan slaan het la chend gade. Vanuit hun 'oude' woonkamer kijken ze uit op de grasveldjes. In de jaren '80 waren ze één van de eerste bewoners in deze wijk. Eind deze maand ver huizen ze naar een appartement in Brouwershaven, dicht bij hun zoon die daar kapper is. ,,We hebben hier 40 jaar hart stikke prettig gewoond, maar het huis werd toch wat te groot. Ik zou hier nooit weg willen, maar het is noodzaak geworden dat we dich terbij hulp gaan wonen", vertelt de voormalige eigenaar van een no tenzaak uit Zierikzee. ,,Ik heb geen problemen hoor, met meer kinderen in de buurt. Dat is juist gezellig en leuk. Voor ons is het hier altijd mooi wonen geweest." In het huis van Capelle komt hoogstwaarschijnlijk een jong gezin te wonen. een reuzenalk, zoals dit opper armbeen, zat daar nog niet tussen. Sterker nog, misschien is het wel de eerste keer dat zoiets op Schouwen gevonden wordt, zegt Loeff. Nota bene op het strand van Westenschouwen, waar juist het minste te vinden is. Andere stranden zijn opgespo ten met zand en schelpen uit een veel verder verleden. De vind- kans is daar dan ook een stuk gro ter. Onderzoek Als conservator van de fossielen collectie van het Zeeuws Genoot schap der Wetenschappen her kende Loeff het bot gelijk. ,,Daar ga ik 'm aan schenken, zodat er ook onderzoek naar gedaan kan wor den." ZIERIKZEE De politie heeft zaterdagavond een man aange houden voor rijden onder in vloed op de Zeelandbrug. Agenten zagen hem rond 20.05 uur op de brug richting Zierik- zee rijden. De politie meldt dat de man de gehele brug nodig had om aan de overkant te ko men. Hij kreeg in Zierikzee een stopteken van de politie. In zijn speeksel werden resten gevonden van cocaïne en am fetamine/XTC. De 46-jarige Zierikzeeënaar kreeg een rij verbod van 24 uur opgelegd. Op het bureau werd een bloed monster van hem afgenomen voor verder onderzoek. f 1-fi'iriri r i itn^fprnxpm Pinguinis impen- nis. Zijn Latijnse naam verraadt 't al: de reuze nalk, die uit stierf rond 1844, had veel weg van de pinguïn zoals wij die nu kennen. Vliegen kon-ie niet, zwemmen des te be ter. !|mpn|im|nu Regelmatig vindt Loeff op de stranden fossielen uit een ver verleden. Maar een overblijfsel van maandag 8 februari 2021 Inwoners van Schouwen-Duive- land kunnen straks voor 75 euro het betaald parkeren in de ge meente voor een kalenderjaar afkopen. Voor dat geld krijgen ze een fysiek vignet, dat over een paar jaar opgevolgd wordt door een digitale variant. Michiel Bouwman Zierikzee Aan de Fazantenlaan in de 'oude' nieuwbouw van Nieuwer- kerk komt binnenkort een nieuw speeltuintje. In de buurt komen steeds meer kinderrijke gezinnen wonen. Oudere bewo ners trekken weg. Gerrit van Loon Nieuwerkerk Ruben (11) en broertje Abel (3) testen het veldje bij het nieuwe speeltuintje in Nieuwerkerk. Machiel (82) en Betty (81) Capelle kijken toe. foto marieke mandemaker Het is maar een klein ding, maar wél bijzonder: het botje dat de Zierikzeese Hester Loeff vrij dag vond op het strand van Westenschouwen. Dat is af komstig van de uitgestorven reuzenalk. Michiel Bouwman Westenschouwen I"" 4HBWW Het opperarmbeen van de uit gestorven reuzenalk. FOTO HESTER LOEFF

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 45