Henk Schreuder over meest uitdagende factor van het werk als groundsman 6 Het sneeuwt, en dus is voormalig groundsman Henk Schreuder met zijn gedachten bij de Nederlandse voetbalvelden en zijn ex-collega's. „Perfect dat de KNVB zaterdag al besliste om af te gelasten.'' 'Wordt flinke legpuzzel' In huize-Schreuder is het wel eens onrustiger geweest, als de weers voorspellingen een dag vol sneeuw beloofden. Van de zes apps met weersvoorspellingen die hij in het verleden op zijn telefoon had, zijn er nog twee over. Het neemt niet weg dat Henk Schreu der (41), als groundsman 13,5 jaar verbonden geweest aan SC Hee renveen en inmiddels een jaar werkzaam voor de gemeente Süd- west-FryslSn, paraat staat in een wit weekend als nu. Klopt zijn grashart op zulke da gen nog een klein beetje? ,,Een klein beetje?! Heel erg. Ik ben 13,5 jaar, 24 uur per dag en zeven dagen per week met het weer bezig ge weest.'' En sneeuw, zo weet Schreuder, is de meest uitdagende factor voor groundsmen. ,,Geloof me: je slaapt niet lekker als je weet dat het gaat sneeuwen. Met regen, wind of warmte kun je schakelen, bij sneeuw moet je maar kijken hoe veel je krijgt. Weet je, als het sneeuwt, kan er maar beter een halve meter vallen. Dan kun je niks doen. Bij vijf of tien centimeter zitje maar te malen. Wat ga je doen? Op een wedstrijddag bel je 's morgens vrijwilligers, re- Bij vijf of tien centimeter sneeuw zit je maar te malen. Wat ga je doen? - Henk Schreuder (41) gel je sneeuwschuivers. En het laatste redmiddel is de trekker met een sleepnet.'' Iedereen herinnert zich de beel den nog van FC Utrecht - Feye- noord in 2017, de sneeuwwedstrijd die de KNVB op het laatste mo ment afblies. FC Utrecht kampte daarna lange tijd met de gevolgen van de sneeuwschuivers voor het veld. ,,Mijn collega Jan (Gijzen, red.) van FC Utrecht wilde die wedstrijd koste wat kost laten doorgaan. Die boete van de KNVB wil je niet. Maar met een trekker en een sleepnet maak je de vel den gewoon kapot." De KNVB liet za terdag zien te heb ben geleerd van het verleden, door al vroeg in de middag heel het zondagpro gramma eruit te gooien. Schreu- der lacht. „Jeetje- mina! Ik had ge wild dat ze dat in mijn tijd deden, en ik ben vorig jaar pas gestopt. Toen beslisten ze pas op de dag zelf. Als groundsman is de huidige situatie perfect. Die jongens van de betreffende clubs hebben lek ker geslapen, kan ik je zeggen.'' Doordat er niet gespeeld wordt op de besneeuwde velden, blijft de schade beperkt. De eerste laag sneeuw smelt door de veldverwar- ming, de rest valt daarbovenop en dient als het ware als isolatielaag. Die richt geen schade aan. Schreu- der: ,,Pas als je een wedstrijd hebt, als je iets gaat doen met die sneeuw op het veld, gaat de mat kapot.'' Hoofdpijndossier Het volgende hoofdpijndossier komt er wel al aan, want er staat een midweeks bekerprogramma voor de deur. Schreuders voorma lige club SC Heerenveen speelt donderdagavond thuis tegen Feye- noord. Schreuder had al even con tact met zijn opvolger. ,,Ik heb ge zegd dat ik kom helpen, als dat no dig is. Ik heb de nodige ervaring en ben er in mijn hoofd tóch altijd mee bezig.'' Volgens de voorspellingen gaat het na maandag niet meer sneeu wen, maar blijft het wel continu vriezen. ,,Aan de sneeuw die er nu ligt, hebben clubs weinig zorg'', aldus Schreuder. ,,Waarschijnlijk zou ik wel even naar het veld zijn gegaan, even kijken hoe dat re ageert op de sneeuw. Wel ben ik benieuwd hoe het midweeks gaat. Groundsmen zullen pas op het laat- CODE ROOD ste moment iets aan het veld gaan doen. Al ga je de sneeuw nu ver wijderen en blijkt het midweekse programma niet door te gaan, dan baal je dat je eraan hebt geze ten.'' Gaan de wedstrijden wél door, dan zal de sneeuw deels gesmol ten zijn en moet de rest er alsnog af. Dat het dan nog steeds een paar graden vriest, is niet zo'n issue. Als dit de laatste sneeuw is, voorzie ik weinig problemen met de velden voor komend weekend Schreuder: ,,Ach, ik heb met 15 gra den onder nul gewerkt. De veld- verwarming houdt een veld vorst- vrij. Niks aan de hand. Als dit de laatste sneeuw is, voorzie ik wei nig problemen met de velden voor komend weekend. Al blijft dat kof fiedik kijken en is het afhankelijk van de hoeveelheid sneeuw die valt. Maar problemen bij een paar centimeter sneeuw? Nee, joh.'' maandag 8 februari 2021 GO 'Je slaapt niet lekker als je weet dat het gaat sneeuwen' Tim Reedijk Rotterdam Met schuivers werd vorige maand het veld van stadion Galgenwaard sneeuwvrij gemaakt voor aanvang van FC Utrecht - Heracles. foto anp ZEIST Jan Bluyssen hoefde niet lang na te denken toen het KNMI voor zondag code rood afkondigde. ,,Het klinkt raar in deze bijzondere situa tie met duels zonder publiek'', vertelt de manager competi tiezaken van de KNVB. „Maar bij code rood wordt er ge woon niet gevoetbald.'' En dus moet Bluyssen op zoek naar een andere datum voor onder andere Ajax - FC Utrecht en FC Groningen - Feyenoord. ,,Dat wordt weer een flinke legpuzzel'', weet Bluyssen nu al. ,,Maar er zijn nog mogelijkheden op dagen dat er Europees of voor de KNVB Beker wordt gespeeld. Ook in de derde week van april is er nog midweeks ruimte. Laten we hopen dat Ajax - FC Utrecht dan ge speeld wordt. Dat betekent dat Ajax nog in de Europa League zit. Dat is goed voor het Nederlandse voetbal.'' - Henk Schreuder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 38